Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Rower > Trening kolarski dla początkujących. Od czego zacząć?

20.10.2022

Trening kolarski dla początkujących. Od czego zacząć?

Trening kolarski dla początkujących. Od czego zacząć?

Często jeździsz na rowerze? Pokonujesz dalekie trasy liczące kilkadziesiąt kilometrów? To jeszcze nie oznacza, że trenujesz kolarstwo! Regularny trening mocno różni się bowiem od zwyczajnych przejażdżek i jest ukierunkowany na konkretne cele. Nie znaczy to jednak oczywiście, że od razu musisz katować się tak, jak robią to na co dzień Tadej Pogacar czy Jonas Vingegaard. Najbardziej odpowiedni będzie dla Ciebie trening kolarski dla początkujących.

Dzięki niemu zobaczysz, na czym tak naprawdę polega prawdziwe kolarstwo. Musisz się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebne będzie nieco sprzętu – ale bez przesady! – trochę wolnego czasu, ale przede wszystkim dużo chęci, samozaparcia i wytrwałości.

Czym trening kolarski różni się od zwykłej jazdy?

Jeśli pasjonujesz się jazdą na rowerze i często wybierasz się na przejażdżki, masz oczywiście dobrą bazę do tego, by rozpocząć trening kolarski dla amatora. Musisz jednak pamiętać, że trening jest procesem, który dopiero po pewnym czasie przyniesie efekty.

Zwykła jazda na rowerze ma sprawiać przyjemność. Trening ma przygotować organizm na pracę w warunkach obciążenia. Poddaje się go różnorakim obciążeniom, różnicuje intensywność. Do tego trzeba nauczyć się konkretnych technik.

Trening kolarski dla początkujących jest nakierowany na konkretne cechy, które przydają się kolarzom i pomagają lepiej, bardziej wydajnie jeździć na rowerze. Ważny jest odpowiedni plan, a także regularność. Działa to tak, jak efekty biegania na bieżni – jedna przebieżka na trzy tygodnie nie zrobi z nas maratończyka, a okazyjna jazda na rowerze zwycięzcy Tour de France.

Trening rowerowy dla początkujących – w co trzeba się zaopatrzyć?

Najważniejszym elementem wyposażenia jest oczywiście rower. Musi być dostosowany do typu kolarstwa, który zamierzasz trenować. My skupiamy się tutaj na kolarstwie szosowym – do tego potrzebna będzie tzw. kolarzówka, czyli rower szosowy. Na początek powinien wystarczyć prosty model – na przykład z ramą aluminiową. Na droższe rozwiązania przyjdzie czas, gdy już mocniej postawisz na trening.

Przy pierwszych treningach nie ma też co przesadzać z gadżetami. Wystarczy dobra lampka, by być lepiej widocznym dla kierowców i zapewnić sobie dobre oświetlenie na drodze. Do tego uchwyt na telefon, który dzięki temu będziemy przewozić bardziej komfortowo. Ważny będzie też licznik rowerowy – i gotowe!

Trening rowerowy dla początkujących będzie przyjemniejszy, gdy zadbamy o odpowiedni ubiór. Przyda się sportowa koszulka z syntetycznych włókien, która będzie dobrze odprowadzać pot. Na to warto zabrać m.in. windstopper, który pomoże poradzić sobie z chłodem. Sportowe ubrania znajdziesz na https://www.printsc.pl.

Trening kolarski dla początkujących – najważniejsze założenia

Trening kolarski dla początkujących opiera się nad pracą nad kilkoma zdolnościami i umiejętnościami. Do podstawowych należą siła mięśni, wytrzymałość tlenowa i umiejętności szybkościowe. Mięśnie pozwalają mocniej naciskać na pedały, wytrzymałość to podstawa sportów takich, jak kolarstwo. Szybkość pomoże na bardziej dynamiczne obracanie nogami na korbach.

Pierwsze treningi kolarskie będą opierać się na pomiarze tętna oraz mocy. Poznanie tych parametrów pomoże zaplanować zajęcia tak, by nie przeciążyć organizmu już na początku przygody z bardziej profesjonalną jazdą.

Na kolejnym etapie trening kolarski będzie obejmować wytrzymałość siłową, która pozwoli dłużej korzystać z dużej mocy. Budowana będzie też wytrzymałość beztlenowa, potrzebna do wyzwalania z organizmu dodatkowej energii. Przyjdzie też czas na trening mocy, przydatny przy przyspieszaniu.

Trening kolarski dla amatora – najczęstsze błędy

Nawet jeśli naszym celem jest tylko trening kolarski dla amatora, już na początku warto unikać najczęściej popełnianych błędów. Do nich należy na przykład przeładowanie rowerów gadżetami, a także zbyt lekkie ubranie na trening. W tym drugim przypadku lepiej sprawdza się złota zasada ubioru “na cebulkę”, gdy w razie potrzeby rezygnujemy z jednej czy dwóch warstw.

Dużym problemem może być też brak planu treningowego. Bez tego trudno będzie zbudować formę i nabyć profesjonalne kolarskie umiejętności. Podobnie będzie przy braku regularności, co jest jednym z największych błędów początkujących kolarzy.