27.07.2023
Ćwiczenia dla dzieci można wykonywać już od najmłodszych lat. To doskonały sposób na zaszczepienie maluchowi miłości do ruchu. Kto wie, czy w przyszłości nie przerodzi się ona w sportową pasję? Ponadto gimnastyka dla dzieci szeroko wspomaga rozwój fizyczny i umysłowy – o tym, że ruch to zdrowie, dzieciaki są uczone od najmłodszych klas. Poznaj 20 prostych, zabawnych sposobów na ruch i kilka dodatkowych pomysłów na aktywne spędzanie czasu z maluchem.
Tak! Ruch sprzyja rozwojowi malucha. Współcześnie, dzieci przez większość dnia siedzą – czy to na zajęciach, czy oglądając bajki w telewizji, czy bawiąc się przed komputerem. Warto wprowadzić w nawyk przynajmniej 20 minut zaplanowanej aktywności ruchowej. Dzięki niej mięśnie, stawy i kości dziecka będą się wzmacniać, a mózg będzie kształtował swoje zdolności do poruszania ciałem. Z każdą sesją treningową pociecha będzie sprawniejsza.
Poza tym, ćwiczenia dla dzieci to świetna zabawa! Wykonywanie ich razem z rodzicem dostarczy maluchowi masę frajdy i uśmiechu. Również rodzic oderwie się na chwilę od dorosłych obowiązków na rzecz beztroskiej zabawy.
Jeśli uważasz, że dziecko ma za mało ruchu, zapisz je na sportowe zajęcia dodatkowe. Dzięki temu nie tylko porusza się na świeżym powietrzu, ale także zdobędzie nowych znajomych. Mała baletnica doskonale odnajdzie się na kursie tańca, a dla małego fana piłki nożnej, odpowiednim miejscem będzie szkółka piłkarska. Gdańsk, Kraków czy inne duże miasta oferują naprawdę dużo możliwości.
Bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu!
Przedstawiona tutaj gimnastyka dla dzieci jest przeznaczona dla w pełni zdrowych maluchów. Jeżeli Twoja pociecha ma jakiekolwiek problemy zdrowotne (zwłaszcza natury ortopedycznej), porozmawiaj z lekarzem na temat odpowiedniej aktywności fizycznej.
Proponujemy poniższe ćwiczenia tym maluchom, które już bez problemu chodzą, trzymają równowagę i stosują się do poleceń. Z pewnością sprawdza się jako gimnastyka przedszkolaka.
Treningi muszą odbywać się na antypoślizgowej podłodze (wykładzina, dywan mocno przymocowany). Na miękkim podłożu wygodniej tez wykonuje się ćwiczenia z podskokami. Dla pewności warto by dziecko miało na stopach skarpetki z antypoślizgowymi wypustkami. Uprzątnij pomieszczenie, by zrobiło się jak najwięcej wolnego miejsca.
…dobra zabawa bez nudy i czas spędzony z ukochaną osobą. Ćwiczenia dla dzieci warto więc urozmaicić zabawną muzyką, a jeśli do treningu włączy się rodzic, maluch będzie zachwycony, Śmiejcie się, bawcie, a bezbłędnie połączycie przyjemne z pożytecznym.
Wykonajcie razem przynajmniej 7 z 20-tu przedstawionych tutaj ćwiczeń, a zdrowo, z uśmiechem się zmęczycie.
Podstawowe ćwiczenie na rozgrzewkę nóg – marsz z wysokim unoszeniem kolan.
Teraz rozgrzewamy ręce prostymi krążeniami.
Ćwiczenia dla dzieci inspirowane zabawkami – to musi się udać!
Przysiad z podskokiem, a jeśli macie do dyspozycji piłeczkę, rzucaniem jej sobie.
Jeżeli nie masz do dyspozycji piłeczki, wykonajcie zwykłe przysiady z podskokiem.
Przechodzenie lwów i tygrysów przez obręcz to stara sztuczka cyrkowa. Zainspiruj się nią planując ćwiczenia dla dzieci. Będzie Ci potrzebna tylko obręcz hula-hop. Trzymaj ją nad ziemią, a maluch niech na czworaka przez nią przechodzi. Możesz po każdym przejściu nieco podnosić koło, by utrudnić mu wyzwanie.
Ćwiczenia wykonywane jednonóż wspomagają rozwój ruchowy. Doskonale wspomagają trzymanie równowagi.
Pobawcie się w latające małe ptaszki, które bardzo szybko przebierają skrzydełkami. Do kompletu możecie ćwierkać!
To ćwiczenie mocno działa na ramiona, więc w trakcie może być konieczna chwila przerwy.
A co robią żabki? Wesoło, baaaaardzo daleko skaczą. Nie zapomnij o gromkim kumkaniu!
Kto skoczy dalej?
Czas na odrobinę ruchu… głową! To ćwiczenie wspiera wyczucie rytmu u malucha. Włączcie do niego ulubioną piosenkę dziecka. Od wybranej piosenki będzie zależał dokładny sposób wystukiwania. Na początku pokaż dziecku na sobie, o co chodzi 😉
Rozłóż poduszki na podłodze, tak by tworzyły ścieżkę z przerwami na kilkadziesiąt centymetrów, Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie nad poduszkami aż do końca drogi.
Zamiast poduszek można użyć maskotek, a nawet ubrań. Ważne, by były to obiekty miękkie, tak by w razie poślizgnięcia się dziecku nie groziło nieprzyjemne uderzenie.
Maluchy uwielbiają bawić się w zwierzęta – a chodzenie na czworakach sprzyja ich rozwojowi psychoruchowemu. To równocześnie ćwiczenie dla mięśni i dla mózgu, bo musi on nauczyć się sterować kończynami synchronicznie.
Stań na podłodze z szeroko rozłożonymi nogami. Maluch zaczyna chodzić na czworaka, udając szczeniaczka – pozwól mu biegać wokół swoich nóg i przechodzić pomiędzy nimi. Zabawa trwa, dopóki dziecko ma ochotę.
Możesz włączyć się do zabawy jako dorosły piesek! Pobiegajcie razem po pokoju na czworakach, piszcząc i szczekając.
Jaskółka to kolejne klasyczne ćwiczenie kształtujące równowagę i koordynację. Jest wymagające nawet dla niektórych dorosłych! Dziecko powinno je wykonywać przy łóżku lub kanapie, by w razie potrzeby móc się podeprzeć.
Możecie urządzić sobie zawody na to, kto dłużej utrzyma się w pozycji jaskółki.
Gimnastyka dla dzieci w domu… nie wyklucza pływania! Suchy basen to frajda i zdrowa dawka ruchu.
Chodzenie do tyłu na czworakach nie jest takie proste… ale znacznie łatwiej pójdzie dziecku, niż masywnemu dorosłemu 😉 Mamo, tato, nie poddawajcie się!
Do kolejnego ćwiczenia dla dzieci przyda się skakanka, pasek lub inny długi sznurek. Zadaniem dziecka jest przejście po sznurku noga za nogą, tak jakby spacerowało po linie.
Taka gimnastyka przedszkolaka wspiera jego koordynację ruchową. Dobrze też przygotowuje dziecko do przechodzenia po równoważni na zajęciach wychowania fizycznego. Maluch wprawiony w chodzeniu noga za nogą pokona ją bez problemu.
Ćwiczenie, w którym rządzisz Ty lub dziecko. Stańcie naprzeciwko i naśladujcie swoje ruchy. Najpierw dziecko naśladuje rodzica, a później rodzic nadąża za kreatywnością swojej pociechy.
Do tego ćwiczenia użyj maskotki. Usiądź naprzeciwko dziecka i podawajcie ją sobie jak najszybciej przez przynajmniej 30 sekund. Taki trening rozwinie pracę dłoni malucha.
Przybijanie piątki w treningowej wersji!
Bieganie – prosta i skuteczna aktywność, do zrealizowania także w domu. Uprzątnij pomieszczenie, tak by można było biegać od ściany do ściany. Niech maluch biega ile sił, dotykając ściany gdy tylko się do nich zbliży. Licz długości i dopinguj dziecko do jak najszybszego biegu. Ile zdoła przebiec w 60 sekund? Sprawdźcie!
Najprostszy taniec. Włączcie skoczną piosenkę, połóżcie ręce na biodrach i kręćcie nimi do rytmu. Do doskonały sposób na szybkie rozruszanie się po kilku godzinach w siedzącej pozycji. Kto okaże się wytrzymalszym tancerzem?
Zgarnij porozrzucane zabawki w jedno miejsce. Weź pudło, w którym zawsze trzymacie akcesoria.
I myk – pokój jest czysty, a Ty zamieniłeś obowiązek w ćwiczenie.
By uczcić udane ćwiczenia, zatańczcie razem niczym prawdziwi mistrzowie tanga! Złapcie się za ręce (dziecko może stanąć na Twoich stopach by było mu wygodniej) i bawcie się w rytm wesołych piosenek.
By na dobre zachęcić dziecko do ruchu – a może nawet wykształcić w nim sportową miłość, z która kiedyś zwiąże życie – rozejrzyj się za możliwościami treningów dla dzieci w Twoim mieście. Mogą to być zajęcia sportowe, albo ćwiczenia razem z rodzicem. Pomyśl o takich rzeczach jak:
Często zabieraj malucha na plac zabaw, korzystaj z basenów z piłeczkami i małpich gajów. Aktywna zabawa sprawia dziecku najwięcej frajdy, więc stwarzaj mu do niej jak najwięcej okazji. Jego rozwój psychofizyczny wyłącznie skorzysta!
Gimnastyka dla dzieci jest prosta, zabawna, nawiązuje do zwierząt i pozwala się do woli powygłupiać, niezależnie od wieku. Zachęć malucha do aktywności dobrym przykładem! Odrobina aktywnego szaleństwa pomoże w rozwoju, przywoła uśmiech oraz stworzy fantastyczne wspomnienia ze wspólnych ćwiczeń z rodzicem.