Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Bieganie > Jak zacząć biegać i nigdy się nie zniechęcić?

03.01.2023

Jak zacząć biegać i nigdy się nie zniechęcić?

Jak zacząć biegać i nigdy się nie zniechęcić?

Bieganie jest naprawdę wspaniałym, ale nie da się ukryć, że też stosunkowo ciężkim sportem. Fajnie się nim zajmować, ale nim dojdzie się do etapu, w którym można będzie przebiec chociażby tych pięć kilometrów bez większej zadyszki, trzeba będzie włożyć sporo czasu i pracy w regularne (i niełatwe) treningi. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Człowiek jest w stanie osiągnąć wiele, jeżeli tylko tego chce. Zatem jak zacząć biegać, by wytrwać w swoim postanowieniu jak najdłużej i od razu być wręcz skazanym na sukces?


Ubiór ma znaczenie


Niby można biegać w starym znoszonym dresie i większość osób początkowo tak właśnie będzie robić, jednakże zdecydowanie nie jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Ubiór też ma pewne znaczenie. Jeżeli jest wygodny, dobrze dopasowany do ciała i dostosowany do aktualnych warunków pogodowych, od razu aż chce się pokonywać kolejne kilometry, bo nic tu nie przeszkadza w dalszym poruszaniu się z wybraną prędkością. Na początek na pewno warto zainwestować przynajmniej w porządne buty. One są jednak najważniejsze, bo to one mogą odebrać całą przyjemność z biegania. Zdecydowanie nie powinno się biegać w trampkach, które mają zbyt niską i zbyt płaską podeszwę. Buty muszą być właściwie wyprofilowane. Jeżeli natomiast ma się zamiar pokonywać w nich duże dystanse, warto pomyśleć o zakupie obuwia nieco większego od tego, jakie nosi się normalnie, gdyż wskutek intensywnej aktywności fizycznej stopy zawsze będą puchnąć i mogą zwiększyć się nawet o pół rozmiaru!

A co z pozostałymi elementami stroju? To już zależy od tego, o jakiej porze ma się zamiar biegać. Ogólnie rzecz biorąc zawsze dobrym wyborem będzie strój termoaktywny. To on potrafi dostosować się do warunków pogodowych. Jest absolutnie niezbędny w przypadku gdy chce się uprawiać sport zimą bądź późną jesienią, czyli w momencie gdy na dworze dochodzi do pojawienia się ujemnej temperatury.


Układanie planu treningowego


Często mówi się o tym, że osoba początkująca nie musi opierać swoich działań na żadnym szczególnym planie, a jednak lepiej go mieć niżeli nie mieć. Przeciętny człowiek lubi mieć pewne rzeczy zapisane czy to na kartce, czy to na telefonie, czy to na komputerze. Gdy widzi wyraźnie, co ma robić w danym dniu i jak ma postąpić, jakoś tak łatwiej jest mu się zabrać nawet za nie do końca przyjemne czynności. A trzeba to podkreślić, że dla większości osób bieganie na samym początku nie będzie wcale czystą frajdą. Będzie raczej problematyczne i trudne, dlatego nieraz trzeba będzie się do niego zmusić. Tutaj z pomocą przyjdzie plan. To on wskaże każdej osobie, kiedy ma ona wyjść na biegi i jaki dystans ma pokonać w każdym kolejnym dniu. Plan wystarczy tylko sumiennie realizować. A do tego nie potrzeba nawet motywacji. Ważniejsza od niej jest determinacja.

Jako że początkowi biegacze mogą mieć jednak bardzo duże problemy z samodzielnym przygotowaniem odpowiedniego planu treningowego, początkowo mogą oni oprzeć się na planach innych osób. Nie ma nic złego w skorzystaniu z doświadczenia i wiedzy bardziej zaangażowanych sportowców. Dość chętnie dzielą się oni swoimi planami treningowymi na różnych forach czy prowadzonych przez siebie blogach bądź stronach, do których wystarczy zajrzeć, aby cenne informacje uzyskać zupełnie za darmo.


Regularność to podstawa


W bieganiu najważniejsze jest jednak to, by… po prostu biegać! Jeżeli w planie treningowym pojawiłaby się wyłącznie jedna krótka przebieżka na tydzień, od razu można by założyć, że osoba postępująca zgodnie z tym schematem nie zdoła zbyt szybko osiągnąć wymarzonej kondycji i osiągnąć wyznaczonych celów. Najlepiej biegać przynajmniej te trzy razy w tygodniu. Z czasem można oczywiście robić to nieco częściej, gdyż już nie będzie się mieć problemów z zakwasami po treningu. Mięśnie potrafią przyzwyczaić się do każdego wysiłku. Trzeba tylko dać im na to szansę i samemu polubić intensywny sport.