Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Bieganie > Skakanie na skakance – aktywność nie tylko dla dzieci. Jak skakać i co to daje?

13.11.2023

Skakanie na skakance – aktywność nie tylko dla dzieci. Jak skakać i co to daje?

Skakanie na skakance – aktywność nie tylko dla dzieci. Jak skakać i co to daje?

Skakanie na skakance to aktywna rozrywka nie tylko dla dziewczynek! Również jej rodzice mogą doskonale się bawić skacząc, a przy okazji popracować nad kondycją i sylwetką. Przeczytaj wszystko, co trzeba wiedzieć, by zacząć skakać zdrowo, przyjemnie, bez końca!

Komu poleca się skakanie na skakance?

Kiedy warto pomyśleć właśnie o tym sposobie na aktywność? Wtedy gdy:

  • nie masz dużo czasu na trening, a chcesz dać sobie solidny wycisk,
  • lubisz urozmaicenia – skakanie może być bardzo udziwnione, ogranicza Cię tylko wyobraźnia i chęć doskonalenia umiejętności,
  • zależy Ci na kompleksowym treningu fizycznym i psychicznym w domowych warunkach,
  • ogarniczasz ilość sprzętu treningowego, więc szukasz czegoś naprawdę funkcjonalnego,
  • chcesz trenować razem z dzieckiem – wspólne skakanie łączy!

Każdy może wyciągnąć z tej formy ruchu coś pozytywnego. Każdy, kto chce się poruszać, może śmiało wybrać skakanie na skakance – efekty będą szerokie i zauważalne gołym okiem.

Skakanie na skakance – co daje pod kątem zdrowotnym?

Skakanie poprawia wydolność organizmu. To doskonały trening dla układu krążenia oraz oddechowego. Przyspiesza tętno i zwiększa wydolność serca i płuc. Dobrze wytrenowane narządy wewnętrzne są mniej podatne na choroby, a zwiększona tolerancja wysiłku pomoże Ci w codziennym życiu – na przykład w nadążaniu za ruchliwymi maluchami!

kobieta uprawiająca skakanie na skakance na dworze
Dzięki skakance zyskasz silny, zdrowy, wysporowany organizm.

Ćwiczenia na skakance angażują różne grupy mięśni, w tym mięśnie nóg, ramion, brzucha i pleców. Regularne skakanie przyczynia się do wzmocnienia tych obszarów. Wzmacniają się również stawy, ścięgna i kości – cały układ ruchu nabiera mocy! Dzięki skakanym treningom będziesz mniej podatny na urazy. Ponadto ruch stymuluje ciało do hamowania procesów starzenia – zaczynając skakać już teraz, zainwestujesz w sprawność na przyszłość.

Czy wiesz, że skakanie jest treningiem również dla mózgu? Operowanie skakanką tworzy nowe wzorce, służące synchronizacji pracy kończyn i reszty ciała. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy próbujesz nowych sposobów skakania.

Ponadto skakanie na skakance spala sporo kalorii. W 15 minut pozbędziesz się nawet 200 kcal, co równa się przeciętnemu batonikowi. Tak wydajna energetycznie aktywność służy utrzymaniu prawidłowej masy ciała – jednej z podstaw ogólnego zdrowia.

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu psychicznemu – równie ważnemu, co to fizyczne. Stymuluje organizm do produkcji hormonów szczęścia, pomaga rozładować stres i naładować się energią. Znajdź przynajmniej 30 minut dziennie na zdrową dawkę ruchu i zawrzyj w nich kilka minut ze skakanką. Odczujesz rezultaty jeszcze w trakcie ćwiczeń, gdy na Twojej twarzy pojawi się uśmiech!

Kto nie powinien skakać?

Skoro zaczynamy od zdrowia, musimy wyłuszczyć przeciwwskazania do tej aktywności. Niestety, nie każdy może skakać. Jest to aktywność intensywna, wywierająca nacisk na układ ruchu. Oto lista czerwonych świateł!

  • Problemy ze stawami: dlatego osoby z problemami ze stawami, takimi jak artretyzm, osteoporoza lub kontuzje stawów, powinny unikać tej aktywności.
  • Problemy z sercem: to intensywny trening, dlatego osoby z problemami z sercem, takimi jak niewydolność serca lub choroba wieńcowa, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem skakania.
  • Problemy z kręgosłupem: osoby z problemami z kręgosłupem, takimi jak skolioza lub dyskopatia, powinny unikać tej aktywności, gdyż skakanie na skakance może obciążać kręgosłup.
  • Osłabione mięśnie dna miednicy: częste u kobiet po ciąży, dlatego przed rozpoczęciem skakania warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
  • Otyłość: osoby otyłe powinny unikać ćwiczeń ze skakaniem, gdyż obciążają ich stawy biodrowe, kolanowe i skokowe.

Osoby, które nie są pewne, czy mogą bezpiecznie skakać na skakance, powinny skonsultować się z lekarzem. To nigdy nie zaszkodzi – nawet po przejściowych problemach zdrowotnych czy starych, zaleczonych kontuzjach masz prawo upewnić się co do swojego stanu zdrowia!

skanka widok na stopy
Skakanie to wymagająca aktywność, dlatego ma dośc dużo przeciwwskazań. Jeżeli na liście nie ma żadnej z Twoich dolegliwości, łap za sznurek… a zapobiegniesz powstaniu części z nich w przyszłości!

Skakanie na skakance – efekty dla sylwetki

Skakanka pomaga wyrzeźbić mięśnie nóg, rąk i pośladków. Dzięki imponującemu zużywaniu kalorii usprawnia proces redukcji tkanki tłuszczowej, co sprzyja uwidocznieniu muskułów – efektem jest atletyczna sylwetka. Skakanie nie rozbudowuje mięśni objętościowo, toteż jest dobrą opcją dla tych osób, które pragną szczupłej sylwetki, nie masywnej, jak po wizytach na siłowni.

Nie bez znaczenia dla sylwetki jest także poprawa krążenia pobudzana przez skakanie na skakance. Mocno krążąca krew ujędrnia skórę, tym samym wizualnie odmładzając ciało i zmniejszając widoczność cellulitu. Panowie cellulitu nie mają, ale zapewne i oni nie pogardzą bardziej napiętą skórą, prawda? 😉

Trzeba pamiętać, że dla sylwetkowych efektów każdej aktywności bardzo ważne jest prowadzenie zdrowej diety z kalorycznością dostosowaną do celów. Gdy chcesz zrzucić kilka kilogramów – i wesprzeć się w tym skakanką – konieczna będzie dieta z deficytem kalorycznym.

Skakanka jako wstęp do innego sportu

Skakanie na skakance to łatwa i dostępna forma aktywności fizycznej, którą można wykonywać w dowolnym miejscu. Może być świetnym wstępem do innych form aktywności fizycznej z kilku powodów.

Wzmacnianie mięśni i poprawa wydolności układu krążenia stanowią solidną podstawę do podjęcia innych aktywności sportowych. Zwiększanie czasu spędzanego na skakance oraz intensywności wysiłku pozwala stopniowo zwiększać poziom wytrzymałości, co niezwykle przydatne w wielu dyscyplinach sportowych.

Skakanie pomaga w budowaniu odporności na ból. Z pewnością nieraz zniechęciłeś się do jakiejś aktywności (np. biegania), gdy po kilku minutach dopadł Cię początkowy ból mięśni oraz zadyszka – gdy przyzwyczaisz się do tego w domowych warunkach, dyskomfort przestanie być pretekstem do odpuszczenia.

Kto wie – może od skakanki na dobre zacznie się Twoja przygoda ze sportem? Po takich treningach nowe wyzwania nie będą Ci straszne!

Jak skakać na skakance popranie? Technika i sprzęt mają znaczenie!

Dobierz odpowiednią skakankę. Upewnij się, że sznurek jest odpowiedniej długości. Stań na środku skakanki i sprawdź, czy jej uchwyty sięgają około do wysokości twoich pach. Na początek przygody ze skakanką najlepsze będą modele z tworzywa sztucznego oraz sznurkowe. Poruszają się powoli, a w przypadku smagnięcia po łydkach nie powodują dużego bólu. Z pewnością nie kupuj teraz skakanki ze skóry, a już zwłaszcza ze stali – to modele dla bardzo zaawansowanych.

skakanka dla dorosłego - sznurkowa
Nie pożyczaj skakanki od dziecka Te dla dorosłych są dłuższe, dopasowane do wztrostu. Na za krótkiej skakance będziesz się potykać, a lekkiej linki w ogóle nie poczujesz, co utrudni Ci operowanie sprzętem.

Załóż wygodne buty sportowe z amortyzacją (lub trenuj na miękkim dywanie, który będzie Cię amortyzował). Może wyjdziesz na dwór? Trawa to doskonały teren do skoków.

  • Trzymaj ciało prosto, z głową w pozycji neutralnej. Nie garb się.
  • Utrzymuj łokcie blisko tułowia, a przedramiona skieruj do przodu.
  • Ruchy nadgarstków powinny być kontrolowane, lekkie. Skakanka powinna krążyć właśnie z nadgarstków, nie z ramion.
  • Unikaj skakania na palcach. Staraj się skakać lądując na całym śródstopiu.
  • Skacz nisko. Wysokie podskoki wprowadź dopiero, gdy długie skakanie w spokojnym tempie zacznie Cię nudzić (o urozmaicaniu skakanego treningu przeczytasz dalej).
  • Zginaj lekko kolana podczas lądowania, aby złagodzić nacisk na stawy.
  • Skacz równomiernie, utrzymując stałe tempo. Unikaj zbyt szybkiego skakania na początku, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz z aktywnością fizyczną.
  • Zawsze rozgrzewaj się przed treningiem, aby przygotować mięśnie i stawy, a po treningu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, aby zrelaksować mięśnie.

Jak często i ile skakać? Planujemy treningi

Ilość podskoków na skakance zależy od wielu czynników, takich jak kondycja fizyczna, cel treningowy, poziom zaawansowania oraz ewentualne ograniczenia zdrowotne. Poniżej znajdziesz ogólne wskazówki dotyczące czasu trwania i intensywności treningu na skakance

  • Początkujący: 5-10 minut skakania na skakance. Klasycznie, bez dodatkowych technik. Najlepiej zacząć od prostych serii, na przykład 30 sekund skakania, a następnie 30 sekund odpoczynku.
  • Po kilku tygodniach: zwiększ czas skakania do 15-30 minut. Możesz to robić dokładając minutę z treningu na trening – słuchaj swojego organizmu, rób tyle, ile dasz radę i jest to w granicach Twojego komfortu.
  • Po 2-3 miesiącach treningu: jeżeli organizm Ci pozwoli, możesz skakać na skakance nawet przez 45-60 minut. Wprowadzaj różnorodne techniki, taką jak skakanie na jednej nodze, z wysokim podskokiem, czy interwały.

Jeżeli jesteś w dobrej formie, możliwe, że od pierwszego treningu dasz radę skakać dłużej, niż 10 minut w jednej sesji. Pamiętaj jednak, że lepiej zrobić odrobinę za mało, niż za dużo. Za duża intensywność może doprowadzić do przeciążeń, uniemożliwiających aktywność kilkudniowymi zakwasami i bólami kolan! Reaguj na sygnały ze strony ciała, nie narzucaj mu maksymalnego obciążenia – skakanka jest naprawdę wymagająca.

Pomiędzy treningami powinien być minimum 1 dzień przerwy. W tym czasie zregenerujesz mięśnie, stawy i ścięgna. Kolejny raz łap za sznurek dopiero gdy zakwasy miną. Początkującemu wystarczą 2-3 treningi w tygodniu, średnio-zaawnsowanemu 3-4.

Nie sugeruj się tym, że Twoje dziecko skacze codziennie – maluchy mają niesamowite warunki fizyczne, zakwasy im niestraszne 😉

wesołe skakanie na skakance dla przyjemności
Zdrowa intensywność, długość i częstotliwość ćwiczeń to taka, jaka sprawia Ci przyjemność. Nie skacz na siłę – to nie jest kara!

Jak urozmaicić sobie treningi?

Istnieje wiele alternatywnych technik skakania na skakance, które dodają różnorodności do treningu i pozwalają go zintensyfikować. Oto kilka popularnych alternatywnych technik skakania:

  • Wykonuj wysokie skoki na skakance, unosząc kolana jak najwyżej ku klatce piersiowej przy każdym skoku.
  • Skacz na jednej nodze przez określony czas, a następnie zmień nogę. To pomaga w równomiernym rozwijaniu siły w obu nogach i doskonaleniu równowagi.
  • Przeskakuj krzyżując nogi, tak jakbyś rysował literę „X” skacząc na skakance.
  • Skacz w bok, unosząc jedną nogę podczas każdego skoku.
  • Spróbuj połączyć wysoki podskok z przysiadem w niskim podskoku.
  • Wykonuj skoki na jednej nodze, a następnie podskok do przodu, zmieniając nogę w powietrzu.
  • Double unders – podwójne skoki, wymagające bardzo szybkiego poruszania sznurkiem. Sznurek ma przejść pod stopami dwa razy w ciągu jednego skoku.
  • Eksperymentuj z interwałami – treningami przeplatającymi intensywny wysiłek z lekkim. Spróbuj np. 10 sekund skakania jak najszybciej, przeplatanego z 40-sekundowym spokojnym skakaniem. Interwałowe treningi są bardzo wyczerpujące, ale i spalają masę kalorii w krótkim czasie.

Kiedy pierwsze efekty skakania?

Czas, w jakim zauważysz efekty treningu na skakance, może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak intensywność treningu, częstotliwość treningów, poziom kondycji fizycznej, dieta oraz indywidualne cechy organizmu. Ogólnie mówi się o 2-4 tygodniach regularnych skakanych treningów.

Możesz zauważyć poprawę wydolności już po 2 tygodniach regularnych treningów, zwłaszcza jeśli zaczynasz od niższego poziomu kondycji. Z treningu na trening skakanie będzie przychodziło Ci łatwiej.

Jeśli ćwiczysz na skakance w połączeniu z odpowiednią dietą, możesz zauważyć efekty związane z utratą wagi w ciągu miesiąca. Ujędrni się także Twoja skóra, a mięśnie nabiorą siły. Połącz skakanie z odpowiednią dietą, a rezultaty przyjdą naprawdę błyskawicznie.

Poprawę kondycji sercowo-naczyniowej można zauważyć już po kilku tygodniach regularnych treningów, zwłaszcza jeśli trening obejmuje elementy treningu interwałowego. To będzie widoczne nawet w wynikach badań.

Ponadto, ważne jest, aby nie tylko skupiać się na wynikach fizycznych, ale również doceniać inne korzyści związane z aktywnością, takie jak poprawa samopoczucia, redukcja stresu i zwiększona energia. Je zauważysz już po pierwszej sesji skakania.

mama z córką ćwiczą skakanie na skakance
A jeśli zaangażujesz do aktywnej zabawy dziecko… Z pewnością chętnie nauczy Cię skakać 😉

Wybierz skakanie na skakance – efekty przyjdą szybko i z pewnościa Ci się spodobają. Na początku może być trudno, ale każdy kolejny trening będzie łatwiejszy. Trenuj 5-10 minut, co 2 dni, na spokojnie. Z czasem wydłużysz trening według swoich możliwości oraz spróbujesz kolejnych metod podskakiwania.

Gdy zaczniesz praktykować regularne skakanie na skakance, co daje ono sylwetce, zdrowiu i samopoczuciu psychicznemu wynagrodzi Ci pierwsze zawirowania. Twoja kondycja będzie się błyskawicznie poprawiała, co zmotywuje Cię także do spróbowania innych metod sportowych. Zainspiruj się swoim dzieckiem i skacz z uśmiechem 😉