09.11.2023
Rodzaje tańca liczy się w setkach! To tak różnorodna dziedzina sztuki, że nawet osoby nieprzekonane do muzyczno-ruchowej rozrywki znajdą coś dla siebie. Doskonały sposób na aktywność fizyczną, doładowanie pozytywnych emocji i znalezienie życiowej pasji. Poznaj najpopularniejsze rodzaje tańca – który najbardziej do Ciebie przemawia?
Taniec to jedna z najstarszych dziedzin stuki, najprawdopodobniej równie stara, co początki homo sapiens. Pierwsze dowody archeologiczne w postaci malowideł na ceramicznych naczyniach podchodzą z neolitu jednak śmiało można zakładać, że taneczne praktyki kulturowe sięgają jeszcze dalszych czasów. Ilość tańców liczy się w tysiącach, co nie ułatwia ich sklasyfikowania. Nie ma więc jednego oficjalnego podziału obejmującego wszystkie tańce świata.
Przedstawiamy różne tańce – rodzaje podzieliliśmy według funkcji, korzeni i rządzących nimi zasad. Niektóre się zazębiają (np. tańce towarzyskie i latynoamerykańskie).
Pamiętaj, że są to tylko najpopularniejsze rodzaje tańca, a istnieje ich o wiele więcej!
Jednym z najpopularniejszych rodzajów, stale nauczanych w szkołach tańca, jest taniec towarzyski. To forma tańca wykonywanego w parach, gdzie partnerzy poruszają się synchronicznie i harmonijnie, uzupełniając nawzajem swoje kroki. Taki taniec jest wykonywany przy różnych okazjach, takich jak wesela, bale i konkursy taneczne, oraz oczywiście forma rekreacji.
W tańcu towarzyskim jest dwóch partnerów, tradycyjnie nazywanych panią i panem. Popularne style tańca towarzyskiego to walc, tango, fokstrot, cha-cha, rumba, samba, jive i wiele innych. Każdy styl ma swoje charakterystyczne kroki, typ muzyki oraz opowiada inną historię. Tancerze mogą nosić odpowiednie kostiumy (zwłaszcza podczas konkursów). Sprawiają wrażenie jakby komunikowali się bez słów, a doskonała synchronizacja i poprawność techniczna zachwyca obserwatorów.
Na zajęcia tańca towarzyskiego możesz zapisać się z partnerem, ale jeżeli jesteś sam, żaden problem – partner znajdzie się na miejscu.
Taniec użytkowy to najbardziej uniwersalny rodzaj tańca. Skupia się na praktycznych, funkcjonalnych okazjach do tańca w życiu codziennym. Nie jest związany z konkursami tanecznymi ani profesjonalnymi występami scenicznymi, ale ma na celu dostarczenie radości, relaksu i zabawy podczas różnych okazji społecznych. Jeżeli kiedykolwiek tańczyłeś dla zabawy na imprezie, bez nauki kroków, to był właśnie taniec użytkowy.
Taniec użytkowy nie jest skomplikowany, podstawowe kroki i figury są instynktownie przyswajane. Osoby o różnym poziomie umiejętności tanecznych mogą w nim uczestniczyć. Użytkowo tańczy się zarówno w małych grupach, jak i na większych imprezach, gdzie ludzie tańczą wspólnie na parkiecie. Młodzi ze starymi, kobiety z mężczyznami, wszyscy ze wszystkimi. Zero ograniczeń, czysta zabawa jak nogi poniosą.
Taniec rytualny to forma tańca, która ma znaczenie w kontekście ceremonii religijnych, obrzędów magicznych, obchodów świątynnych i tradycyjnych uroczystości. Jest ściśle związany z kulturą, wiarą i historią danego społeczeństwa, pełni rolę symboliczną, odgrywającą ważną funkcję społeczną oraz duchową. Taniec rytualny wyraża wartości i przekonania wspólnoty.
Do rytualnych tańców należą m.in. tańce wojenne, myśliwskie, weselne, lecznicze, wegetacyjne, żałobne. Każda kultura ma swoje, nawet najprostsze, niezwiązane czysto z religijnością. Do kulturowo rytualnych można zaliczyć studniówkowego poloneza czy tradycję pierwszego tańca nowożeńców.
Tańców rytualnych związanych np. z plemiennymi kulturami czy starożytnymi religiami, nie nauczysz się w zwykłej szkole tańca. To bowiem nie tylko ruch, a głębokie mistyczne przeżycie. Możesz zgłębiać temat na własną rękę, w ramach nauki o interesującej Cię kulturze.
Taniec historyczny nawiązuje do minionych epok. Mówi się o tańcu, średniowiecznym, barokowym, renesansowym – nazywane również tańcami dworskimi. Polegają na starannej rekonstrukcji tańców zgodnie z oryginalnym stylem, techniką i ruchami, które były charakterystyczne dla danego okresu historycznego. Tancerze noszą stroje z epoki, które pomagają w stworzeniu autentycznego wrażenia. Muzyka bywa odtwarzana na instrumentach historycznych.
Tych sztuk możesz się uczyć na specjalnych kursach popularyzujących historię, organizowanych często przez grupy rekonstruktorskie zajmujące się danym okresem. Znajdziesz takie w dużych miastach, zwłaszcza uniwersyteckich. Także niektóre ekskluzywne szkoły artystyczne i muzyczne zajmują się tańcami historycznymi. Ostrzegamy, że skorzystanie z takiej możliwości nauki może być bardzo drogie, toteż polecamy je raczej pasjonatom historii, niż osobom szukającym sposobu na aktywność fizyczną.
Do historycznych tańców zaliczyć można także balet oraz taniec staropolski – znacznie popularniejsze odmiany. Baletu można się uczyć w tanecznych akademiach również w dorosłym wieku. Staropolskie tańce są nauczane w wielu domach kultury (wspominamy o tym w dalszej części, przy tańcach ludowych).
Taniec współczesny wcale nie jest aż tak współczesny – powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odmiana baletu. W przeciwieństwie jednak do tańca klasycznego, nie ma tutaj twardych ram. Bardziej od technicznej hiperpoprawności liczy się pokazanie emocji ciałem i twarzą.
Dzisiaj taniec współczesny czerpie z różnych gatunków. Tancerze wkładają w niego pasję, kreatywność, często improwizują, dając ponieść się chwili i muzyce. Duża dowolność czyni ten rodzaj tańca niezwykle przystępnym dla początkujących. Możesz go doskonalić w większości szkół.
Dużo uczuć, mało sztywnych reguł – brzmi jak coś dla Ciebie? Zapisz się na zajęcia z tańca współczesnego, a Twoje emocje zawsze znajdą ujście w zdrowej aktywności fizycznej.
Taniec uliczny znajduje swoje korzenie w – jak sama nazwa wskazuje – kulturze miejskiej. Wywodzą się z młodzieżowych subkultur obecnych w Stanach Zjednoczonych współcześnie, jak i dekady temu. Cechuje je ogromna dynamika i efektowność, doskonalona w dużej mierze na potrzeby ulicznych pojedynków tanecznych.
Istnieje wiele odmian tańca ulicznego. Najpopularniejszymi gatunkami są:
Uliczny taniec, rodzaje mniej i bardziej popularne, możesz praktykować we współczesnych szkołach tanecznych. Style powiązane z muzyką hip-hopową oraz kulturą afroamerykańską generalnie cieszą się zainteresowaniem, toteż pozostają stałym punktem w grafikach zajęć.
Uliczne tańce charakteryzuje ekspresja, mocny ruch, niesamowita kontrola ciała i uzewnętrznianie emocji. Nie tworzyli ich specjaliści, a sami tancerze-amatorzy, często młodzi, szukający sposobu na wyrażenie siebie. Temu też służy trenowanie tych styli – wyżyciu się, spożytkowaniu energii w piękny, artystyczny sposób. Improwizacja mile widziana!
Obejrzyj na YouTube popisy tancerzy związanych z tym stylem. Breakdance robi na Tobie wrażenie, popping i locking zachwycają kontrolą ruchu, voguing wydaje się świetną zabawą? Więc spróbuj! Będzie intensywnie!
Taniec klubowy to ogólna kategoria tańców wykonywanych w klubach nocnych i na różnorodnych imprezach tanecznych. Charakteryzuje się energetycznym, rytmicznym ruchem ciała, synchronizowanym z muzyką granej w klubie.
W tańcu klubowym istotna jest improwizacja. Tancerze reagują na muzykę, eksperymentują z różnymi ruchami, tańczą zazwyczaj do różnych gatunków muzyki elektronicznej, typowej dla klubowych klimatów. Ten styl może być praktykowany zarówno indywidualnie, jak i w grupie.
Komu polecamy zajęcia z takiego tańca? Każdemu, kto lubi klubowy klimat, elektroniczną muzykę i zabawę ruchem. A jeżeli bywasz w nocnych klubach, chcesz się czuć na parkiecie pewnie i przyciągać zazdrosne spojrzenia tych, którzy chcieliby się równie dobrze ruszać… To rodzaj tańca dla Ciebie!
Taniec orientalny jest rozumiany taniec brzucha w różnych odmianach – nie jest to całkiem poprawna terminologia. Różnorodne tańce brzucha pochodzące z krajów bliskowschodnich to nie wszystko, co – w orientalny wchodzić powinny też tańce chińskie czy japońskie, zupełnie niepowiązane z bellydance. Niemniej, jeżeli w szkole tańca widzisz napis taniec orientalny, na 99% chodzi właśnie o jakiś gatunek tańca brzucha.
Ten popularnej sztuki tanecznej mogą się uczyć nie tylko kobiety! Zwyczajowo, faktycznie, bellydence tańczą prawie wyłącznie panie, jednak nie ma przeciwwskazań, by mężczyzna także uprawiał ten rodzaj. Wystarczy zapytać w (jednej z wielu w Polsce) szkół tańca orientalnego, czy zajęcia są otwarte na obie płci. Do dyspozycji jest także wiele kursów zdalnych.
Inne tańce, które należałoby podciągnąć pod odmiany orientalne to tradycyjnyh taniec chiński, japoński taniec z wachlarzami bojowymi czy tańce tajskie. Zajęcia z nich znajdziesz w większych miastach, gdzie funkcjonują szkoły wyspecjalizowane w azjatyckich stylach. Jeżeli fascynuje Cię kultura konkretnego kraju azjatyckiego, spróbuj koniecznie – wyjdziesz z zajęć bogatszy nie tylko o dawkę ruchu, ale też tonę praktycznej wiedzy na temat tradycji.
Taniec latynoamerykański to kategoria tańców towarzyskich, która ma swoje korzenie w krajach Ameryki Łacińskiej. Charakteryzuje się energicznymi, rytmicznymi ruchami, ekspresją oraz uderzającą pasją. Istnieje wiele różnych stylów latynoamerykańskich. Najpopularniejsze rodzaje tańca latino to cha cha, salsa, jive, rumba, bachata, samba.
W wielu tańcach latynoamerykańskich tancerze utrzymują bliski kontakt ciałem partnera, wykonują obroty i figury, które wymagają bliskiego współdziałania partnerów. Każdy styl ma swoje charakterystyczne kroki, figury i ruchy. Tancerze latynoamerykańscy często noszą kolorowe i wyraziste kostiumy, które podkreślają ich ruchy i dodają dramatyzmu występowi.
Podoba Ci się taki taniec? Rodzaje latynoamerykańskie są dostępne w większości szkół tanecznych. Warto w miarę możliwości spróbować różnych stylów (wiele akademii oferuje darmowe pierwsze zajęcia) i zostać przy tym, który poczujesz całym sobą. Możesz zabrać partnera, albo zostanie on Ci dobrany na miejscu.
W lokalnych centrach kultury często są prowadzone zajęcia z tańca ludowego. Jak sama nazwa wskazuje, czerpią z regionalnych tradycji. Oberek, mazurek, polonez i wiele innych – polska kultura ma bardzo bogatą historię taneczną, którą chcą odtwarzać i szerzyć zaawansowani pasjonaci etnicznych tradycji.
Warto spróbować kolorowych, dynamicznych polskich tańców, kiedy tylko znajdzie się okazja! Zajęcia z odmian ludowych raczej nie są spotykane w akademiach tanecznych. To odbywające się raz po raz wydarzenia, gdzie pod okiem profesjonalisty po prostu uczysz się kroków konkretnego tańca. Jeżeli w pobliżu odbywa się coś takiego, skorzystaj, bo to może być wstęp do (nie tylko tanecznej) pasji na całe życie. Ile wiesz o dawnej polskiej kulturze od strony rozrywkowej?
Niektóre najpopularniejsze rodzaje tańca leżą wyjątkowo blisko sportu – bo chociaż taniec może być sportem sam w sobie, tutaj jest nim w zasadzie z definicji. Są to:
Szkoły taneczne proponują klientom różnorodne wariacje zajęć, także takie, których nie sposób sklasyfikować to żadnego typu. Na przykład na zajęciach tańca współczesnego poznasz wiele technik wywodzących się prosto z ulicy, liźniesz także baletowej gracji. Gdy zaś potrenujesz któryś z tańców latynoamerykańskich, na zajęciach zumby poczujesz się jak ryba w wodzie.
Taniec tworzą tancerze, więc zmienia się on i będzie zmieniał w nieskończoność. Ty, ucząc się ich, także będziesz dodawał coś od siebie, przyczyniając się w jakiś sposób do ewolucji stylu.
Zanim wybierzesz swój taniec, rodzaje które bierzesz pod uwagę warto obejrzeć na nagraniach dostępnych w serwisie YouTube. Korzystaj z dni otwartych i pierwszych darmowych zajęć w szkołach. A jeśli nie masz pomysłu na weekendowy relaks, sprawdź, czy w lokalnym centrum kultury nie odbywają się akurat lekcje tańca regionalnego – poznaj swoje kulturowe korzenie!
Rodzaje tańca są tak różnorodne, jak sami tancerze. Tradycja towarzyska, latynoska energia, hołd dla historii i kultury, a może uliczna emocjonalność? Niezależnie od tego, który gatunek wybierzesz, dobra zabawa jest pewna. A poza zabawą, spodziewaj się także głębokiego przeżycia i spojrzenia głęboko we własne uczucia – bo temu od zawsze służyło tańczenie.