Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Najlepsza książka o samorozwoju. Ranking: top 12

13.12.2023

Najlepsza książka o samorozwoju. Ranking: top 12

Najlepsza książka o samorozwoju. Ranking: top 12

Pomogą przezwyciężyć własne słabości, uwolnić ukryty potencjał, odnaleźć radość z życia. A do tego mogą przyczynić się do sukcesów zawodowych To wszystko zalety, jakimi wyróżniają się dobre książki o samorozwoju. Ranking, który przygotowaliśmy, to 12 uznanych tytułów, w większości bestsellerów – i to nie tylko na polskim rynku. Z tymi tytułami poradzisz sobie w każdej, nawet trudnej życiowo sytuacji. Sprawdź to zestawienie i przekonaj się, jaka będzie najlepsza książka o samorozwoju tylko dla Ciebie.

1 “Do roboty! – Steven Pressfield

Nasz ranking książek o samorozwoju rozpoczynamy od publikacji Stevena Pressfielda. Ten wzięty amerykański pisarz stał się guru trenerów personalnych. Jego książki należą do kanonu literatury o rozwoju osobistym, a “Do roboty!” to tytuł, po który warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

Jej narracja skupia się wokół oporu. Według autora to właśnie opór jest bowiem Twoim największym przeciwnikiem na drodze samorozwoju. Musisz go więc przechytrzyć i pokonać. Wskazówki Pressfielda pokażą Ci, w jaki sposób to zrobić. Dzięki tej książce dowiesz się też, kiedy i jak objawia się opór.

A kiedy już pokonasz swojego największego wroga, świat stanie przed Tobą otworem. Nic już nie stanie na przeszkodzie realizacji Twoich planów i zamierzeń. Tak przynajmniej przekonuje Pressfield, a tysiące czytelników przyznają mu rację.

2 “Nawyk przybijania piątki” – Mel Robbins

Jeśli szukasz książki o samorozwoju, która pomoże Ci uwierzyć we własne możliwości, “Nawyk przybijania piątki” jest właśnie dla Ciebie. Mel Robbins skupia się bowiem na tym, by rozprawić się z Twoim wewnętrznym krytykiem. Chce, byś odtąd przestał skupiać się na tym, co Ci nie wychodzi, i przestał wątpić we własne siły.

Jak to osiągnąć? Kluczem będzie jeden prosty nawyk. Skoro bowiem możesz przybijać piątkę, kibicując ulubionej drużynie czy przyjaciołom, dlaczego nie miałbyś w ten sam sposób zacząć wspierać siebie?

A to już według autorki prosta droga do zupełnej zmiany nastawienia do życia. To będzie podejście pełne zaangażowania i wiary w realizację celów oraz marzeń. A to wszystko doprawione sporą dozą humoru. Tę książkę naprawdę świetnie się czyta.

3 “Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” – David Goggins

Zdaniem wielu sportowców to absolutnie najlepsza książka o samorozwoju. W naszym rankingu też jest wysoko, bo zamyka podium. David Goggins dzieli się w niej swoją niezwykłą historią. Amerykanin w dzieciństwie przeszedł gehennę – od wyśmiewania przez innych, po fizyczne maltretowanie. Już w dorosłym życiu miał problem z nadwagą. A potem stał się legendą. Przeszedł elitarne szkolenia w amerykańskiej armii i dosłużył się prestiżowych odznaczeń. Do tego bił rekordy w sportach wytrzymałościowych.

Jak to możliwe? Goggins twierdzi, że większość z nas wykorzystuje jedynie 40 procent swojego potencjału. On zaś odkrył, jak wykorzystać jego pełnię. W książce pokazuje, w jaki sposób można to osiągnąć. Dzięki jego świadectwie możesz rozpocząć walkę z bólem i strachem, a potem zacząć realizować nawet najbardziej ambitne życiowe cele.

Choć bowiem Goggins swoje sukcesy z pozoru zawdzięcza tężyźnie fizycznej, ta książka opowiada przede wszystkim o tym, co dzieje się w naszych umysłach. To on nakłada na Ciebie ograniczenia, które z pomocą Gogginsa możesz zrzucić.

4 “Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” – Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus

Praca Millburn i Nicodemusa to najlepsza książka o samorozwoju dla osób, których życie domaga się uporządkowania. Może tak jest również u Ciebie? Jeśli skarżysz się na ustawiczny brak czasu, trudno Ci skupić się na życiowych priorytetach i nieustannie coś Cię rozprasza, to będzie dla Ciebie pouczająca i uzdrawiająca lektura.

“Kochaj ludzi, używaj rzeczy…” to bowiem poradnik, który ma Ci pomóc w uzdrowieniu siedmiu najważniejszych relacji w życiu. Chodzi o relacje z rzeczami, pieniędzmi i innymi ludźmi, ale też osobistymi: z kreatywnością, wartościami, prawdą oraz samym sobą.

Autorzy tej książki chcą Ci pokazać, w jaki sposób można skutecznie zrezygnować z rozpraszaczy i wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które tylko Cię ograniczają. Dzięki temu znajdziesz więcej czasu i przestrzeni na to, co naprawdę ważne. To minimalizm w nowoczesnej formie, który ma Cię doprowadzić do pełni szczęścia.

5 “Etos wojownika” – Steven Pressfield

Nasz ranking książek o samorozwoju nie może się obyć bez drugiej książki Pressfielda. Jak przekonuje autor, tytułowy etos wojownika, znany od czasów starożytnych, nadal jest bardzo przydatny. Dziś jednak nie opiera się na walce wręcz, a na radzeniu sobie z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami poprzez zmianę życiowej postawy.

Tych wrogów Pressfield nazywa zresztą po imieniu. Wśród nich znajdują się choćby sabotaż, zdrada czy wątpliwości. By się z nimi rozprawić, trzeba wytoczyć im wojnę. Dzisiejszy wojownik to jednak przede wszystkim profesjonalista. Takie podejście zapewni Ci rozwój i sukces na wszelkich polach – nie tylko osobistym, ale również zawodowym.

Najlepszą rekomendacją tej pozycji niech będzie fakt, że książka Pressfielda jest obowiązkową lekturą w prestiżowej amerykańskiej akademii wojskowej West Point. Po tej lekturze lepiej zrozumiesz, czym warto kierować się w życiu i jak się rozwijać. 

6 “12 życiowych zasad” – Jordan B. Peterson

To wyjątkowa pozycja na naszej liście. Jej autorem jest bowiem uznany psycholog kliniczny. Jordan B. Peterson nie koncentruje się jednak wyłącznie na zdobyczach współczesnej nauki i medycyny – konfrontuje je i łączy ze starożytnymi prawdami. To właśnie w oparciu o te podstawy i własne doświadczenie sformułował 12 fundamentalnych zasad.

Zgodnie ze wskazówkami Petersona, te wytyczne pomogą Ci uporządkować swoje życie i odnaleźć w nim to, co najważniejsze. Zasady z tej książki to ratunek i wskazówki dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć otaczający go świat. A jednocześnie chce szukać rady w sprawdzonych źródłach, a nie opierać się na paranaukowych książkach.

Dzięki tej lekturze w nowy sposób spojrzysz na naukę, ludzką naturę czy wiarę. To duża pomoc w dążeniu do samorozwoju. A jeśli sformułowane przez Petersona zasady do Ciebie przemówią, możesz też pogłębić wiedzę w jego drugiej książce – “Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad”.

dobre książki o samorozwoju wciągają bez reszty

7 “Świadome życie” – John C. Maxwell

Jeśli chcesz być pewien, że sięgasz po dobre książki o samorozwoju, pozycja napisana przez Johna C. Maxwella ma potężną rekomendację. Ten znany na całym świecie coach sprzedał już bowiem ponad 30 milionów książek. W dodatku zwyciężał też w prestiżowych rankingach ekspertów w dziedzinie przywództwa.

Czego jednak konkretnie dowiesz się ze “Świadomego życia”? Przede wszystkim tego, jak nadać swojemu życiu znaczenie. Maxwell pomaga w realizacji tego celu za pomocą tytułowego świadomego życia, które ma być drogą do szlachetności. To książka pełna pozytywnych wartości, które mogą natchnąć się optymizmem w dążeniu do rozwoju osobistego.

Autor wyróżnia kilka “składników”, dzięki którym zaczniesz żyć świadomie. Pierwszy to uwaga – należy ją zwrócić na to, co wokół Ciebie, ale również na codzienne nawyki i gospodarowanie czasem. Drugi składnik to otwarcie się na nowe doświadczenia. Maxwell przekonuje, że od czasu do czasu powinieneś się w czymś zagubić. Trzecia sprawa to upraszczanie życia – nie pozwól, by panował w nim chaos. Czwarty składnik to pozwolenie sobie na odrobinę przyjemności i luksusu. Nie chodzi jednak o drogie samochody czy ubrania, ale chwilę czasu dla siebie czy filiżankę znakomitej herbaty.

Maxwell zapewnia, że zmiany, które proponuje, zwiększą Twoją satysfakcję z życia. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście tak będzie.

8 “Transformacja świadomości” – Dawid Piątkowski

Jeśli uważasz, że najlepsza książka o samorozwoju to taka, która przygotuje Cię na duże zmiany, sięgnij po tę lekturę. Dawid Piątkowski to jeden ze specjalistów od tego typu książek, dlatego jedna z nich wręcz musiała znaleźć się w naszym rankingu.

“Transformacja świadomości” ma Ci pomóc w gruntownej przemianie. Autor chce, byś zaprojektował siebie zupełnie na nowo. Cel jest ambitny – mowa o osobistej doskonałości. W tej książce Piątkowski daje Ci narzędzia, które mają doprowadzić Cię do takiego stanu.

To kolejna książka, która mocno skupia się na złych nawykach. Według autora to one bowiem raz za razem ściągają na niewłaściwą ścieżkę nawet tych, którzy byli już blisko zupełnej wewnętrznej przemiany. Nie musisz być jednak bezczynny, kiedy przyzwyczajenia zawracają Cię wpół drogi. Przeprowadź transformację świadomości, a na dobre się ich pozbędziesz.

9 “7 Nawyków Skutecznego Działania” – Stephen R. Covey

To kolejna książka, która udowadnia, że w życiu warto kierować się wartościami i godnością. Stephen Covey zachęca, by kierować się wewnętrzną uczuciowością i szacunkiem wobec innych. Przekonuje, że każdy z nas powinien mieć świadomość tego, co dla niego najważniejsze, zamiast tracić energię na chwilowych przyjemnościach i błahostkach.

Drogą do takiego stanu ma być siedem tytułowych nawyków. Autor sformułował je na podstawie własnych doświadczeń. Warto tu dodać, że był uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Mowa więc o nawykach, które doprowadziły go aż na sam szczyt.

Wypracowanie nawyków pomoże Ci w samorozwoju. Przede wszystkim bowiem naprowadzi Cię na sposoby rozwiązania problemów osobistych, ale również zawodowych. Z takimi zachowaniami będziesz lepiej kształtować relacje z innymi ludźmi, a być może również obudzisz w sobie naturę prawdziwego przywódcy. I z czasem zaczniesz zmieniać nie tylko siebie, ale także otaczający Cię świat.

10 “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” – Natalia De Barbaro

Nasz ranking książek o samorozwoju to również miejsce dla literatury skierowanej przede wszystkim do kobiet. “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” to bowiem przykład znakomitej książki o samorozwoju, która podchodzi do tematu w nieco inny sposób niż wyżej sklasyfikowane przez nas tytuły.

Natalia De Barbaro jest psychologiem i socjologiem doświadczonym w pracy z kobietami. Na co dzień pomaga im uświadomić sobie to, kim naprawdę są i o czym naprawdę marzą. Porady wyniesione z tej pracy zawarła w swojej książce. Ta lektura pozwoli Ci spojrzeć w głąb siebie i zrozumieć, dlaczego źródłem Twoich problemów może być odgrywanie roli, która zupełnie Ci nie odpowiada.

“Czuła przewodniczka…” pozwoli Ci łagodniej spojrzeć na samą siebie. Nie będziesz już karać się za najmniejsze uchybienia. Usłyszysz też swój wewnętrzny głos, który mówi o Twoich marzeniach, a nie zakazach i ograniczeniach, z jakimi stykasz się na co dzień. Książka pomogła już niejednej kobiecie – rekomendują ją między innymi Magda Mołek czy Dorota Wellman.

11 “Strażniczka Swoich Granic. Jak być wierną sobie, by wreszcie żyć tak, jak na to zasługujesz” – Terri Cole

To jeszcze jedna propozycja z kręgu literatury kobiecej. Skupia się jednak przede wszystkim na opanowaniu umiejętności stawiania granic. To ważniejsze, niż może się wydawać – wielu kobietom brakuje bowiem tej umiejętności, przez co na co dzień mocno cierpią. Jeśli nie umiesz w odpowiednim momencie powiedzieć “nie”, Twoje życie może zmienić się w niekończący się koszmar.

Terri Cole przekonuje, że dzięki odpowiednio stawianym granicom rozkwitniesz. I to pod każdym względem. Przede wszystkim rozwiną się Twoje relacje z innymi ludźmi. Będą zdrowe i głębokie, a nie naznaczone dyskomfortem i niedopowiedzeniami.

Z tej lektury możesz wyciągnąć wiele pouczających wniosków, które najlepiej od zaraz zastosować w swoim życiu. Zdasz sobie sprawę, że nie jesteś skazana na towarzystwo, które Ci nie odpowiada. Możesz też wygłaszać własne opinie bez obaw o to, co powiedzą inni. I możesz dbać o siebie bez wyrzutów sumienia o bycie egoistką. To książka o samorozwoju, po którą powinna sięgnąć każda kobieta.

12 “Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie” – Kamila Kruk

Jeśli uważasz, że najlepsza książka o samorozwoju to taka, która niesie ze sobą najwięcej praktycznych ćwiczeń, koniecznie musisz zaopatrzyć się w ten tytuł. Książka Kamili Kruk nie jest klasyczną pozycją o rozwoju osobistym, ale za to zawiera aż 125 zadań, które przydadzą Ci się na różnych etapach samorozwoju.

Ta pozycja ma bowiem raczej charakter przewodnika, do którego będziesz wielokrotnie wracać. Każde z ćwiczeń pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i zwrócić uwagę na aspekt, który możesz rozwinąć. Kiedy po kilku miesiącach czy latach do nich wrócisz, z łatwością sprawdzisz, jakie poczyniłeś postępy.

Rozwiązywanie tych zadań to również świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Do tego książka wręcz zachęca do robienia notatek. Kruk przy tworzeniu książki współpracowała z uznanymi coachami – to gwarancja, że się na niej nie zawiedziesz.

Podsumowanie: jaka jest najlepsza książka o samorozwoju?

Wybraliśmy dla Ciebie 12 książek o samorozwoju, które pomogły wielu osobom w drodze do wewnętrznej przemiany. To tytuły, które pozwolą Ci lepiej dostrzec własne ograniczenia, pozbyć się złych nawyków czy braku wiary we własne możliwości. Poza tym to także zbiory zasad i porad, które skierują Cię na odpowiednie tory, dzięki którym lepiej zrozumiesz otaczający Cię świat.

Książki o samorozwoju z naszego rankingu dotykają wielu problemów. Każdy z nich da się jednak rozwiązać. Która z nich będzie najlepsza dla Ciebie? O tym musisz zdecydować już sam. Jeśli jednak myślisz o świadomym samorozwoju, warto przeczytać co najmniej kilka pozycji z tej listy.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Instagram OSMPower