Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Ćwiczenia > Jaki rower stacjonarny kupić? Poradnik

16.02.2024

Jaki rower stacjonarny kupić? Poradnik

Jaki rower stacjonarny kupić? Poradnik

Jaki rower stacjonarny kupić, by był najbardziej praktyczny i wszyscy domownicy mogli z niego równie efektywnie korzystać? Dopasowanie takiej maszyny to naprawdę trudne zadanie. W niniejszym poradniku bierzemy pod uwagę wszystkie najważniejsze cechy rowerków. Wskazujemy, które warianty są najlepsze i w jakich sytuacjach się sprawdzają, których natomiast zdecydowanie unikać. Przeczytaj, a na zakupach podejmiesz dobrą decyzję!

Które cechy decydują o tym, jaki rower stacjonarny kupić?

Te techniczne aspekty są kluczowe przy wybieraniu rowerka stacjonarnego. Wszystkie poznasz z opisu modelu opublikowanego przez producenta.

 • Rodzaj roweru.
 • System oporu.
 • Zakres regulacji obciążenia.
 • Maksymalny udźwig oraz waga samej konstrukcji.
 • Ciężar koła zamachowego.
 • Możliwości dopasowania do anatomii.
 • Ilość programów treningowych.
 • Systemy pomiarowe.
 • Dodatkowe funkcje.

W dalszej części artykułu rozwijamy i wyjaśniamy, jakie parametry powinny mieć wymienione cechy, by rowerek okazał się naprawdę praktyczną maszyną. Na końcu znajdziesz 3 propozycje świetnych rowerków aktualnie dostępnych na rynku.

1 – Rodzaj roweru

Typ konstrukcji rowerka to punkt wyjścia do dalszego wybierania.

Do domowych zastosowań od razu skreśl rowerek spinningowy. Spinningowe modele są przeznaczone do bardzo intensywnej, wręcz wyczynowej jazdy. Znajdują się głównie na siłowniach. To nie jest sprzęt, na którym można spokojnie pedałować, równocześnie oglądając serial i rozmawiając. Wybór leży więc między rowerkiem pionowym a poziomym.

osoba trenująca na pionowym rowerku stacjonarnym
Pionowy rowerek – tak się na nim siedzi. Siodełko jest małe, a brak oparcia wymusza utrzymywanie równowagi siłą tułowia.
 • Poziomy: nisko osadzone siodełko z oparciem, użytkownik ma nogi przed sobą.
 • Pionowy: wysokie siodełko bez oparcia, użytkownik ma nogi pod sobą.

Oba mają plusy i minusy, a patrząc całościowo, najbardziej uniwersalny dla grupy użytkowników będzie wariant poziomy.

Poziomy rowerekPionowy rowerek
Doskonały dla osób starszych, z problemami ze stawami lub kręgosłupem, ponieważ odciąża plecy i szyję.Bardziej angażuje mięśnie, tułów musi dbać o stabilizację. Od strony biomechanicznej siedzenie na nim jest większym wysiłkiem.
Pozwala na dłuższe treningi ze względu na komfortową pozycję. Można wygodnie czytać czy przesiadywać na telefonie, równocześnie pedałując.Imituje jazdę na tradycyjnym rowerze, co może być bardziej motywujące do intensywnego pedałowania.
Ma szerokie siedzenie, więc nadaje się dla osób z większą nadwagą.Wąskie siedzenia, niewygodne dla szerszych osób. Odpowiednie raczej do krótkich treningów.
Konstrukcja jest stabilna, ciężka, nie do przewrócenia.Łatwiej go przewrócić – trzeba zwrócić szczególną uwagę na stabilność konstrukcji.
Zajmuje sporo miejsca – może być konieczne przemeblowanie.Zajmuje mało miejsca, lekką konstrukcję łatwo przesunąć.
Jest (zwykle) droższy od pionowego.Niektóre modele są bardzo tanie.
Z uwagi na komfortową pozycję, łatwiej się na nim rozleniwićNie rozleniwia, bo poziom wygody pozostawia sporo do życzenia.
Porównanie rowerków poziomych i pionowych.

Jeżeli:

 • wśród domowników znajdują się osoby z dużą nadwagą, osoby starsze i kontuzjowane, wybierz rowerek poziomy.
 • domownicy źle znoszą niewygody, szybciej zrezygnują z treningu niż się przełamią, wybierz rowerek poziomy.
 • na rowerku będą jeździły tylko sprawne osoby, którym nie zależy na wygodzie siedzenia (bo chcą jeździć, a nie siedzieć!), wybierz rowerek pionowy.
 • istnieje ryzyko, że dzieci obecne w domu przewrócą maszynę – wybierz rowerek poziomy lub pionowy z bardziej rozbudowaną, stabilizowaną konstrukcją.

Co do kwestii finansowych – jeżeli ogranicza Cię budżet, warto zwrócić się w stronę używanych maszyn. Solidny sprzęt wytrzyma niejednego użytkownika.

jaki rowerek stacjonarny kupić - model poziomy
Oto jaki rowerek stacjonarny kupić do wygodnych treningowych posiedzeń – w poziomym modelu można siedzieć godzinami.

2 – System oporu

Na rynku dostaniesz aktualnie 3 warianty systemu oporu rowerków: mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny.

 • Mechaniczny: najprostszy i najtańszy, opór generowany jest poprzez docisk klocków hamulcowych do koła zamachowego. Ma ograniczoną liczbę poziomów oporu i może być głośny przez nacisk klocków. Nie potrzebuje prądu do działania.
 • Magnetyczny: wykorzystuje magnesy do generowania oporu – regulacja z poziomu konsoli ustawia magnesy bliżej lub dalej od siebie. Pracuje cicho, ustawienie oporu zmienia się płynnie, co pozwala eksperymentować z planami treningowymi.
 • Elektromagnetyczny: najbardziej zaawansowany system, połączenie magnesów i przepływu napięcia do regulowania oporu. Oferuje programy treningowe sterowane automatycznie, łączy się z zewnętrzną elektroniką i aplikacjami sportowymi. Działa cicho.

Dokładne różnice między typami rowerków zajęłyby nam osobny artykuł – wróćmy do konkretów. Jaki rower stacjonarny kupić spośród tych wariantów?

W praktyce najlepiej wypadają rowery magnetyczne i elektromagnetyczne. Na plus jest w pierwszej kolejności cicha praca – możesz trenować nawet w nocy, bez ryzyka, że obudzisz domowników. Za dnia cichy mechanizm nie będzie zakłócał spokoju. Stwarza sporo możliwości zabawy oporem, toteż rowerek da się dostosować do kondycji każdego domownika. Podsumowując: warianty magnetyczne będą wygodniejsze do długich treningów w każdych okolicznościach.

Na rower mechaniczny można się zdecydować jeśli sprzęt ma stać w osobnym pomieszczeniu, a trenujące na nim osoby będą korzystały ze słuchawek (np. podczas oglądania filmów). Mechaniczne rowerki są tańsze, nie potrzebują prądu i to bez wątpienia ich plusy, ale niekoniecznie wynagradzają głośną pracę oraz utrudnione regulowanie oporu. Poleca się je wyłącznie osobom początkującym, korzystającym z rowerka od czasu do czasu, do krótkich, jednostajnych przejażdżek.

3 – Zakres regulacji obciążenia

Zasadniczo, im więcej stopni regulacji obciążenia, tym lepiej – każdy użytkownik będzie mógł dopasować rowerek do siebie i kombinować ze sposobem trenowania. Praktyczny rower powinien mieć przynajmniej 8 stopni oporu. Z takim zakresem użytkownicy mogą eksperymentować z ciężarem treningu.

konsola nowoczesnego rowerka stacjonarnego
Najszersze i najcichsze możliwości treningowe stwarzają magnetyczne rowerki. Mają rozbudowane konsole, na których można zmieniać ustawienia oporu w trakcie jazdy.

4 – Maksymalny udźwig oraz waga samej konstrukcji

Rowerki stacjonarne mają ograniczony udźwig – od 100 do 200 kg. Zwróć uwagę na udźwig rowerka jeśli na maszynie będą ćwiczyły bardzo ciężkie osoby. Im większy udźwig konstrukcji, tym droższe rowerki – jeśli potrzebujesz czegoś powyżej 150 kg, nastaw się na wydatek sięgający powyżej 4000 złotych.

Skoro waga użytkownika, to i bezpośrednio powiązana z nią waga konstrukcji. Do wyboru są rowerki lekkie, o konstrukcji kilkunastokilogramowej, jak również masywne modele dobijające do 80 kg. Im cięższy rower, tym bardziej stabilny – mogą na nim ćwiczyć ciężkie osoby, da się jeździć bardzo szybko (mocny nacisk pedałów nie powoduje chybotania), dziecko go nie przewróci. Generalnie, bezpieczny rower dla amatorów waży 30-50 kg. Osobom ciężkim poleca się modele powyżej 45 kg.

5 – Ciężar koła zamachowego

Ciężar koła zamachowego wpływa na płynność działania roweru. Cięższe koło zamachowe zapewnia płynniejszą jazdę i może generować większy opór (jeśli ustawisz opór na wysoki), co czyni trening bardziej wymagającym.

Do domowych zastosowań wybierz ciężar koła zamachowego o wysokości 6-12 kg. Na rynku są także rowerki z kołami 3-4 kg, ale nie zachwycą one osób, którzy chcą ćwiczyć mocno, na dużym oporze.

Ogólnie rzecz biorąc, cięższe koło zamachowe jest lepsze do treningów wytrzymałościowych, jazdy interwałowej i innych wymagających treningów. Lżejsze sprawdza się do jazdy rekreacyjnej i treningu cardio polegającego na szybkim pedałowaniu.

6 – Możliwość dopasowania do anatomii

Kolejny czynnik decydujący o tym, jaki rowerek stacjonarny sprawdzi się w domowych warunkach – opcje dopasowania wysokości i nachylenia siodełka, konfiguracja ustawienia kierownicy. Rower powinien umożliwiać każdemu użytkownikowi utrzymywanie poprawnej pozycji podczas ćwiczeń, toteż im więcej regulacji przy kilku korzystających, tym lepiej.

7 – Ilość programów treningowych

Programy treningowe są dostępne tylko w rowerach magnetycznych i elektromagnetycznych wyposażonych w elektryczne konsole. Są sporym udogodnieniem dla użytkowników, którzy lubią urozmaicone ćwiczenia. Plany działają motywująco i służą rozwoju konkretnych parametrów formy. W nowoczesnych rowerkach znajdziesz m.in. plany nastawione na spalanie kalorii, plany treningów interwałowych czy doskonalące wydolność na zróżnicowanych stopniach oporu.

Dobrze by rowerek miał 10-12 programów – z takiej liczby wszyscy użytkownicy wybiorą coś dla siebie. Na rynku pojawiają się także rowery z dziesiątkami wariantów planów treningowych, ale tak duża liczba raczej nie znajdzie zastosowania u ćwiczących amatorsko w domowych warunkach. Niekiedy bywa tylko sposobem na… podbicie ceny imponująco wyglądającym parametrem.

kobieta ćwicząca na rowerku stacjonarnym
Nie chcesz się nudzić? Postaw na sprzęt wyposażony w plany treningowe, które nie pozwolą Ci się obijać.

8 – Systemy pomiarowe

Rowery zasilane elektrycznie mają sensory pomiarowe, służące do monitorowania tętna. To pomaga użytkownikom kontrolować stopień intensywności ćwiczeń, rower ma też możliwość dokładniejszego szacowania spalania kalorii. Pulsometr jest przydatnym udogodnieniem dla aktywnych z konkretnym celem treningowym oraz osób, które z przyczyn zdrowotnych muszą kontrolować serce (choć trzeba pamiętać, że sensory na w maszynie nie są tak dokładne, jak zewnętrzny pulsometr nadgarstkowy czy napiersiowy).

Dobry rower stacjonarny wyświetla na czytelnej konsoli informacje o:

 • przejechanym dystansie,
 • spalanych kaloriach,
 • czasie treningu,
 • średnim tempie jazdy.

Zwróć uwagę na obecność wszystkich wymienionych pomiarów, także sensora mierzącego puls. Nawet jeśli dzisiaj żaden z domowników nie przykłada uwagi do kontroli tętna, to zmieni się, kiedy użytkownik polubi trening i zacznie go coraz poważniej traktować ;).

9 – Dodatkowe funkcje mniej i bardziej przydatne

O tym, jaki rowerek stacjonarny kupić, ostatecznie decydują detale. Producenci maszyn prześcigają się w pomysłach na udogodnienia, które uczynią ich sprzęt atrakcyjniejszym w oczach użytkowników. Tak więc trafisz na modele mające:

 • łączność Bluetooth do parowania rowerka z aplikacjami fitness i smartwatchami – przydatne dla każdego kto korzysta z elektroniki sportowej,
 • uchwyty na telefon i tablet umieszczone przed oczami – przydatne, pozwalają swobodnie oglądać filmy i czytać książki, więć nie ma mowy o nudzie,
 • antypoślizgowe pedały i chwyty kierownicy – pedały to przydatne udogodnienie dla ćwiczących w skarpetach, a antypoślizgowa kierownica nie będzie wysuwała się ze spoconej dłoni
 • wbudowane wentylatory – są często słabe i nie zapewniają wystarczającej wentylacji, lepiej już ustawić przed rowerkiem zwykły wentylator,
 • wbudowane głośniki – również często są do niczego, lepiej założyć słuchawki lub włączyć dźwięk na zewnętrznym głośniku,
 • dziesiątki programów treningowych – jak wspominaliśmy, ogromna liczba planów nie znajdzie zastosowania w domu,
 • ładowanie telefonu siłą mięśni – ciekawe, ale, bądźmy szczerzy – zupełnie bez sensu w domu.

Widzisz już, czego się spodziewać i za co zdecydowanie nie warto dopłacać. Przemyśl dodatkowe cechy rowerków i zastanów się, czego realnie potrzeba, trenując w domu. Lista rzeczywiście istotnych udogodnień jest krótka.

Maszyny dopasowane do osób o specjalnych potrzebach

Jeżeli wśród użytkowników rowerka ma znajdować się senior, osoba otyła lub dziecko, weź pod uwagę w pierwszej kolejności ich potrzeby. Na rowerkach specjalnie dostosowanych do nich będzie mógł ćwiczyć również każdy inny użytkownik – a oni niekoniecznie będą mogli ćwiczyć na tych dla każdego innego.

Jaki rowerek stacjonarny kupić osobie otyłej?

Najlepszym wyborem dla użytkownika z dużą nadwagą będzie rower poziomy z mechanizmem magnetycznym lub elektromagnetycznym. Na nim większa osoba wygodnie się rozsiądzie, bez przeciążania kolan i kręgosłupa. Nie będzie jej przeszkadzał żaden hałas. Chętnie potrenuje długo, bo bez uciążliwości ze strony maszyny – a długie treningi przełożą się na spore spalanie kalorii.

Wybierz rowerek o konstrukcji, ważącej przynajmniej 50 kg. Taki sprzęt ma udźwig odpowiedni dla użytkownika o dużej masie. Jest również na tyle stabilny, by pod naporem ciała nie chybotał się np. podczas schodzenia z siodełka.

Rowerek z myślą o starszych osobach

Równiez seniorzy będą zadowoleni z wyboru rowerka poziomego. Jest on odpowiedni dla osób z problemami ze stawami. Trening na nim jest bezpieczniejszy także z uwagi na niewielką różnicę wysokości między sercem a położeniem nóg – to zmniejsza ryzyko omdlenia u seniorów niewytrenowanych.

Wybierz rowerek magnetyczny lub elektromagnetyczny, bo łatwo się je reguluje. Nie trzeba odkręcać żadnych uciążliwych pokręteł.

Koło zamachowe o wadze do 6 kg będzie odpowiednie – łatwo je rozpędzić, bez wkładania w ruch dużej siły. Jeżeli z uwagi na potrzeby pozostałych domowników wybierzesz cięższe koło, pokaż seniorowi w jaki sposób ustawić opór rowerka na niski poziom przed rozpoczęciem treningu.

jaki rowerek stacjonarny kupić żeby był dobry dla starszych - model poziomy w użyciu
Rower poziomy sprawdza się u seniorów, także przy sprawności ograniczonej problemami zdrowotnymi.

Rower stacjonarny na którym może jeździć dziecko

Generalnie, dorosłe rowerki stacjonarne są odpowiednie dla osób o wzroście od 150 cm. Odradzamy korzystanie z rowerka dzieciom niższym, bo nie będą w stanie utrzymać poprawnej pozycji. By umożliwić ćwiczenie młodszym (i wyrośniętym!) trzeba postawić na rowerek o szerokim zakresie regulacji siedzenia i kierownicy.

Najlepsze rowerki stacjonarne do domu

Poniższe rowerki sprawdzą się do użytkowania w domu. Różni je cena, typ, mechanizm – a parametry każdego z nich są warte uwagi. Na podstawie przed chwilą nabytej wiedzy łatwo ocenisz, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. A jeżeli żaden Ci się nie spodoba – będziesz wiedzieć, czego szukać 😉

1 – Wygodny poziomy rowerek Zipro Easy

Poziome rowerki to, jak już wiesz, warianty bardzo uniwersalne. Pasują i dla w pełni sprawnych trenującyh, i dla osób o specyficznych potrzebach zdrowotnych. Zipro Easy to model w przystępnej cenie, a równocześnie o świetnych parametrach. Jest bardzo dobrze oceniany przez użytkowników.

jaki rower stacjonarny kupić - propozycja zipro easy, fotografia producenta
Rowerek poziomy Zipro Easy – dobry, wygodny sprzęt w budżetowej kwocie. Źródło: strona producenta Zipro.
 • To rowerek magnetyczny, pracuje cicho i płynnie.
 • Jest stabilny, dzięki konstrukcji ważącej ponad 30 kg, stabilność zwięksa także sam poziomy układ konstrukcji.
 • Koło zamachowe waży 8 kg, mieści się więc w uniwersalnym przedziale.
 • 8 stopni regulacji oporu umożliwia zróżnicowane treningi na poziomie dostosowanym do każdego amatora.
 • Maszyna uniesie osobę o wadze do 150 kg.
 • Rowerek posiada miernik pulsu i pomiary głównych wartości treningowych.
 • Siodełko i kierownicę można łatwo dopasować do wzrostu, a antypoślizgowe pedały pozwalają dowolnie podkręcić tempo.
 • Wisienką na torcie jest cena: około 1000 złotych.

Maszyna nie ma łącza Bluetooth, toteż nie sparujesz jej z zewnętrzną elektroniką czy aplikacjami. Nie znajdziesz tutaj także programów treningowych. To rowerek, który ma byc przede wszystkim wygodny dla osób trenujących amatorsko, na spokojnie, bez konkretnego sportowego celu.

2 – Pionowy rowerek elektromagnetyczny Kettler Axos Avior P

Pionowe rowerki stwarzają możliwość sportowego rozwoju, bo jazda na nich potrafi symulować kolarstwo outdoorowe. Na takim sprzęcie nie rozsiądziesz się po królewsku… ale możesz po królewsku trenować pełna parą ;). Do takich zastosowań sprawdzi się propozycja producenta Kettler – Axos Avior P.

pionowy rowerek stacjonarny kettler axos avior, zdjęcie producenta
Pionowy rower Kettler Axos Avior P o stabilnej konstrukcji, z programami treningowymi. Źródło: strona producenta Kettler.
 • Cichy mechanizm magnetyczny.
 • Koło zamachowe o wadze 9 kg, działa płynnie, może symulowac jazdę pod górkę.
 • 8 poziomów regulacji oporu (do 16 stopni). Regulacji dokonuje się pokrętłem pod kierownicą.
 • Stabilna konstrukcja ważąca 34 kg.
 • Udźwig do 130 kilogramów.
 • Regulowane siodełko i kierownica.
 • 12 programów treningowych.
 • 4 profile użytkowników.
 • Prosty w obsłudze, czytelny wyświetlacz pokazujący parametry treningu.
 • Pulsometr.
 • Cena: około 2000 zł

Z uwagi na brak Bluetooth, rowerka nie można połączyć z treningowymi aplikacjami i elektroniką – to jeszcze nie ten poziom cenowy.

3 – Rower stacjonarny na wypasie czyli inSPORTline inCondi R60i

Kolejny rowerek stacjonarny typu poziomego. inSPORTline inCondi R60i to rower zaprojektowany z myślą o ograniczonej sprawności ruchowej, seniorach i uzytkownikach z bardzo dużą nadwagą. Jest wyposażony w zaawansowaną elektronikę, nadaje się do celów rehabilitacyjnych jak i czysto sportowej pracy nad formą. Chociaż to wciąż maszyna do domowego użytku, podobne można znaleźć w klubach fitness.

jaki rowerek stacjonarny do wygodnego trenowania - rehabilitacyjny insportline incondi
Rowerek z pozoru prosty, a jednak napakowany nowymi technologiami – to właśnie inCondi R60i. Źródło: strona producenta inSPORTline
 • Magnetyczny mechanizm oporu.
 • Koło zamachowe o masie 11 kg, pozwala trenować efektywnie na wysokim oporze.
 • Obciążenie do 32 stopni z precyzyjną regulacją elektryczną (czyli z poziomu konsoli, bez pokręteł).
 • 12 programów treningowych, opcja ustawienia własnych (w sumie może być 21 programów).
 • Solidna konstrukcja o wadze 51 kg, udźwig 150 kg. Szerokkie siodełko i oparcie dla pełnego komfortu.
 • Połaczenie z aplikacjami i elektroniką zewnętrzną przez moduł Bluteooth.
 • Inteligentny harmonogram treningów i testy sprawnościowe.
 • Automatyczne dostosowanie obciążenia do tętna. W zestawie jest pas pomiarowy na klatkę piersiową.
 • Wirtualne wycieczki – na ekranie wyświetla sie trasa z Google Maps lub Street View, co ma spore walory motywacyjne.
 • Cena: około 3000 zł.

Wyższa cena, ale i wyższe zaawansowanie. To rowerek, z którego wygodnie skorzysta każdy domownik. Maszyna będzie mu realnie pomagała w utrzymaniu motywacji i dążeniu do poprawy formy.

Podsumowanie

Omówiliśmy najważniejsze cechy, krótko więc podsumujmy, jaki rower stacjonarny kupić, by służył za maszynę treningową dla wszystkich domowników. Weź pod uwagę:

 • typ roweru – bardzo wygodny poziomy, odpowiedni nawet dla osób z problemami zdrowotnymi, czy bardziej sportowy wariant pionowy
 • system oporu – tani, ale głośny i mniej wygodny mechaniczny, czy nowoczesny cichutki model z magnesami
 • wagę koła zamachowego, optymalna między 6-12 kg
 • ilość stopni oporu, minimum 8,
 • możliwości regulowania wysokości siodełka i ustawienia kierownicy,
 • obecność sensorów do pomiaru tętna,
 • wyświetlanie kluczowych informacji o najważniejszych parametrach treningu,
 • maksymalny ciężar użytkownika,
 • ciężar konstrukcji – im cięższy, tym stabilniejszy, min. 30 kg jeśli w pobliżu są dzieci lub rowerka będzie używać masywna osoba,
 • ilość programów treningowych,
 • możliwość połączenia z zewnętrznym sprzętem przez Bluetooth,
 • uchwyty na smartfony i tablety.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki rowerek stacjonarny opłaca się kupić. Spójrz na siebie i swoich domowników, pomyśl o realnych potrzebach. Priorytetem jest wygoda? Szukaj wśród rowerków poziomych. Denerwuje Was hałas, a rowerek ma stać w otwartym salonie? Rowery magnetyczne i elektromagnetyczne to lepszy wybór. W domu mieszka bardzo ciężka osoba? Przyda się ciężki, stabilny konstrukcyjnie rowerek o dużym udźwigu – poćwiczą na nim i lżejsi, i ciężsi bliscy.

Uważnie czytaj opisy producenta – powinny w nich być informacje na temat wszystkich wymienionych tutaj parametrów. W razie wątpliwości poprzedź zakup kontaktem z obsługą.