Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Bieganie > Biegi OCR – przygody dla dorosłych i dzieci. Na czym polegają?

09.02.2024

Biegi OCR – przygody dla dorosłych i dzieci. Na czym polegają?

Biegi OCR – przygody dla dorosłych i dzieci. Na czym polegają?

Biegi OCR to młoda forma zawodów sportowych, z roku na rok zyskująca na popularności wśród aktywnych. Edycje najpopularniejszych wydarzeń przyciągają tysiące uczestników, a niektóre siłownie organizują specjalne zajęcia przygotowujące do pokonania niezwykłej trasy. Na czym polega OCR? Co jest potrzebne, by wziąć w nim udział i czy można je potraktować jako rodzinną rozrywkę? Przeczytaj!

Czym są biegi OCR?

Biegi OCR, czyli Obstacle Course Racing, to rodzaj biegu, w którym zawodnicy pokonują trasę biegową z różnymi przeszkodami. Przeszkody mogą być sztucznie zorganizowane, organizatorzy wykorzystują również warunki naturalne.

Na pewno obiła Ci się o uszy nazwa najpopularniejszego tego typu biegu w Polsce – Runmageddon. Co to takiego, można zobaczyć na tysiącach zdjęć zalewających media społecznościowe po każdej edycji. Runmageddończycy wrzucają fotografie, na których pozują uśmiechnięci i ubłoceni od stóp, do głów. Tak właśnie wygląda się po dobrym OCR – jedną ze sztandarowych przeszkód jest błoto i woda.

bieg ocr zawodniczki na mecie runmageddonu
Meta Runmageddon Intro, Kraków, 06.09.23. Źródło: strona organizatora.

Charakterystyka biegów OCR

Trudno jednoznacznie scharakteryzować biegi OCR, bo każdy jest w pewien sposób inny. Organizatorzy stają na głowie przy wymyślaniu bardzo kreatywnych przeszkód i własnych zasad. Najważniejsze kwestie łączące wszystkie tego typu imprezy to:

 • Dystans: Biegi mogą mieć długość od 1 do 42. Najczęściej startowicze wybierają dystanse między 5 a 10 km.
 • Przeszkody: Rodzaj i liczba przeszkód różnią się w zależności od biegu, ale mogą obejmować ścianki wspinaczkowe, przechodzenie po drążkach, wspinanie się na liny, błoto, wodę.
 • Zasady: Zawodnicy muszą pokonać wszystkie przeszkody, aby ukończyć bieg. Jeżeli nie uda im się pokonać przeszkody, są ukarani serią ćwiczeń. Po wykonaniu ich mogą biec dalej – niepowodzenie nie oznacza więc dyskwalifikacji.
 • Poziomy trudności: Biegi są dostępne na różnych poziomach trudności, od łatwych dla początkujących, przez biegi rodzinne, do ekstremalnych wyzwań dla doświadczonych zawodników.
 • Społeczność: Zawodnicy pomagają sobie podczas pokonywania przeszkód. Tylko w biegach na poziomie profesjonalnym pomaganie jest zabronione.
 • Atmosfera: Na trasie panuje przyjazna atmosfera. Wszyscy są uśmiechnięci, energiczni, nie ma momentów bezwzględnej rywalizacji. Uczestnicy chcą przede wszystkim dobrze się bawić.

Przyznasz, że brzmi to dość hardcorowo, ale nie każdy bieg OCR jest szalenie trudny! Organizatorzy organizują także wersje dla najmłodszych oraz dla rodzin.

Jakie przeszkody znajdują się na biegach? Najpopularniejsze warianty

Zawodnicy cenią biegi OCR za to, że nigdy do końca nie wiadomo, czego się spodziewać! Są jednak pewne standardowe przeszkody, bez których trudno wyobrazić sobie prawdziwe OCR.

Przeszkody naturalne:

 • nierówne podłoże,
 • błoto,
 • pagórki i doły,
 • rzeki,
 • drzewa,
 • dzika roślinność.

Przeszkody sztuczne:

 • ścianki do przeskakiwania,
 • konstrukcje z wysoko zawieszonych pierścieni, po których trzeba przechodzić używając siły ramion,
 • grube liny do wspinania się,
 • różnorodne drabinki poziome i pionowe,
 • ciężar do przeniesienia na plecach, np. kłoda,
 • ciężary do przeciągania, np. kamienie,
 • równoważnie, po których trzeba sprawnie przejść (także z ciężarem),
 • ścieżki i tunele z opon,
 • zasieki, pod którymi trzeba się przeczołgać,
 • pokonanie części trasy, skacząc w worku.

Pokonywanie przeszkód wymaga siły fizycznej, psychicznej oraz sprytu. Zawodnicy, którym naprawdę zależy na ukończeniu trasy, podejmują przygotowania na miesiące przed planowanym startem. Bieganie to tutaj tylko jedno z wyzwań – o wiele ważniejsze jest właśnie pokonywanie utrudnień. Istnieją konkretne strategie na sprawne przechodzenie przez przeszkody.

kobieta podczas biegu ocr czołgająca się pod zasiekami
Na takie przeszkody natknęli się uczestnicy Biegun OCR, źródło: strona organizatora.

Jak przygotować się na pierwszy bieg OCR?

Jeżeli chodzi Ci po głowie start w takim wydarzeniu, zabieraj się za przygotowania!

 • Wybierz odpowiedni bieg: Zacznij od biegu o niewielkim dystansie i łatwiejszych przeszkodach. Najkrótsza wersja Runmageddonu (Intro) czy innych zawodów będą w sam raz na start. Zobaczysz, z czym to się je. Ciężkie wyzwania wybieraj dopiero na następne razy, nawet jeśli uważasz, że jesteś w świetnej formie fizycznej.
 • Trenuj całe ciało: Przeszkodowe biegi to duże wyzwanie fizyczne. By je pokonać, potrzebujesz dobrej wydolności, wytrzymałości i siły mięśni. Im dłuższy będzie Twój staż treningowy, tym łatwiej poradzisz sobie z przeszkodami.
 • Zadbaj o zdrowie: Brak problemów zdrowotnych ograniczających możliwości wysiłkowe, to warunek wzięcia udziału w wyzwaniu. Rzuć używki rujnujące Twoją wydolność, jedz zdrowiej, a nabierzesz siły potrzebnej do przygody.
 • Oswój się z wodą: Trasy biegów OCR obfitują w zbiorniki wodne i ogromną ilość błota. Nie bój się ubrudzić i przemoknąć do suchej nitki. Na szczęście, na większości imprez nie trzeba umieć pływać, bo woda jest uciążliwa, ale nie głęboka.
 • Obejrzyj nagrania, przeczytaj relacje: Przed przystąpieniem do biegu obejrzyj nagrania z pokonywania przeszkód – to pomoże Ci w opracowaniu strategii na nie. Siła fizyczna nie wystarczy, pomysłowe konstrukcje często trzeba wziąć sprytem. Relacje uczestników poprzednich edycji pomogą Ci dokładniej zorientować się w przebiegu wyzwania.
 • Zaopatrz się w dobry sprzęt: Potrzebujesz obuwia do biegania w terenie, z głębokim bieżnikiem. Dzięki niemu nie będziesz się ślizgał na błocie. Kobiety powinny zaopatrzyć się w sportowy biustonosz. Ubrania muszą być wygodne, niekrępujące ruchów, takie których nie będzie Ci szkoda zniszczyć.

Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary. Nawet jeśli półmaratoński dystans biegu nie jest dla Ciebie problemem, mała szansa, że za pierwszy razem zdołasz pokonać bieg OCR o takiej długości. Startuj od niskich poziomów trudności.

Co trenować do startu?

Trening to podstawa. Skoncentruj się na rozwijaniu takich umiejętności jak:

 • biegi na nieutwardzonym, podmokłym terenie,
 • podciąganie – niezbędne do pokonania części przeszkód,
 • ogólna siła – potrzebna do radzenia sobie z przenoszeniem ciężarów i oporem wody, do wypracowania dzięki treningom siłowym,
 • równowaga – zostanie przetestowana m.in. na równoważniach,
 • skoczność – przydatna w pokonywaniu m.in. ścianek wymagających złapania się górnej krawędzi, do trenowania ćwiczeniami plyometrycznymi,
 • gospodarowanie energią podczas długiego wysiłku – trenuj długie biegi, bierz udział w zajęciach sportowych na siłowni, a dobrze poznasz swoje możliwości.

W OCR bardzo ważna jest siła ramion i pleców. Nie skupiaj się więc tylko na bieganiu, ale łap za hantle i polub się z drążkiem do podciągania. Wiele przeszkód znajduje się nad ziemią, a pokonać je można wyłącznie mocą górnych partii ciała. Co do biegu – nie musisz mieć świetnego tempa, ale musisz umieć biegać po grząskim terenie bez przewracania się.

Trenuj bieganie 2-3 razy w tygodniu i również 2-3 razy w tygodniu udaj się na siłownię. Połączenie obu typów aktywności da Ci kompleksowe przygotowanie. Pamiętaj, że pomiędzy treningami musisz mieć czas na regenerację, więc trenuj ciężko, mądrze, ale nie bez przerwy.

Jeśli to Twoje pierwsze przygody ze sportem, warto nawiązać współpracę z trenerem osobistym. Zainteresuj się zwłaszcza specjalistami od treningu funkcjonalnego. Trening funkcjonalny jest wszechstronny, nastawiony na rozwój sprawności.

Niektóre kluby fitness organizują zajęcia sportowe dla przygotowujących się na OCR. To najpewniejsza opcja treningowa – poszukaj jej w swojej okolicy. Na takich zajęciach trener-zawodnik wyszkoli Cię pod kątem pokonywania typowo OCR-owych przeszków.

Wersje dla dzieci i rodzin – jak to jest zorganizowane?

Bieg OCR może być sposobem na aktywne spędzenie czasu i przygodę w gronie najbliższych. W najprostszych wersjach zawodów mogą brać udział już 4-letnie maluchy. Wtedy nie mamy oczywiście do czynienia z ekstremalnym wyzwaniem sportowym, a przede wszystkim świetną zabawą.

 • Dystans: Biegi dla rodzin i dzieci są znacznie krótsze niż biegi dla dorosłych. Dystanse mogą wynosić od 1 do 5 kilometrów.
 • Przeszkody: Przeszkody na biegach dla rodzin i dzieci są nieporównywalnie łatwiejsze niż te na biegach dla dorosłych. Każde dziecko zdoła je pokonać, nie ma żadnych karnych ćwiczeń.
 • Współpraca: Biegi w wersji rodzinnej są nastawione na współpracę od pierwszych minut. Rodzice i dzieci ruszają razem i pomagać sobie nawzajem w pokonywaniu przeszkód. W wersjach tylko dla dzieci maluchom pomagają wolontariusze rozstawieni przy przeszkodach.
 • Stała obecność rodzica: W formułach przeznaczonych tylko dla dzieci, rodzice nie mogą wchodzić bezpośrednio na trasę, ale idą wzdłuż niej i kibicują. Ciągle mają pociechy w zasięgu wzroku.
 • Podział na kategorie wiekowe: Warunki trasy są dostosowywane do możliwości dzieci w różnym wieku. Organizatorzy uczciwie dzielą uczestników, tak by rywalizowały ze sobą dzieci o maksymalnie zbliżonych warunkach fizycznych.
 • Przyjazna atmosfera: Na biegach dla najmłodszych jest bardzo wesoło. Maluchy zaprzyjaźniają się ze swoimi rywalami, współpracują z rodzicami, cieszą się przygodą. Po ukończeniu zabawy dostają medale. Są dla wszystkich, nie tylko dla pierwszych miejsc.

Aktywna zabawa w aurze ekstremalnej przygody – tak można podsumować familijne warianty OCR. Biegi zaczynają się i kończą z uśmiechem! Do takiego wyzwania nie trzeba szczególnego przygotowania. Dziecko musi być zdrowe, sprawne fizycznie, lubić ruch. Maluchy nie zostają bez pomocy, nad pokonywaniem przeszkód czuwają wolontariusze, a wszystko jest dostosowane do możliwości najmłodszych.

Przed zapisaniem dziecka lub rodziny na bieg dokładnie przeczytaj jego regulamin i opisy zamieszczone przez organizatora. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się mailowo z biurem obsługi.

rodzinne biegi ocr - mudrace, zdjęcie z trasy
Rodzinny OCR Mudrace – najbardziej radosny bieg OCR. Tu wszyscy świetnie się bawią, nie muszą być mistrzami sportu! Źródło: strona organizatora.

Czy biegi OCR są bezpieczne?

Na miejscu biegu zawsze znajdują się ratownicy medyczni, a same przeszkody są dopracowane pod względem technicznym (żeby np. nie wystawały z nich niezabezpieczone gwoździe). Mimo tego łatwo się poobijać, jest z czego spaść i na czym zedrzeć skórę dłoni. Każdy uczestnik kończy przynajmniej z drobnymi siniakami – taka cena przygody. Generalnie jednak poważniejsze urazy zdarzają się rzadko.

Wyzwania, na których pojawiają się dzieci wymagają od organizatorów dodatkowego zadbania o bezpieczeństwo każdego aspektu. Równoważnie są niskie, zbiorniki wodne płytkie, zasieki powstają z gumowych linek (nie drutów). Na miejscu jest czujny zespół ratowników medycznych. Maluchom nic nie grozi – bieg jest dla nich wielkim placem zabaw.

Oczywiście, warunkiem bezpieczeństwa jest wybór biegu organizowanego przez rzetelną ekipę. Odradzamy uczestnictwo w amatorskich inicjatywach tego typu. Przed przystąpieniem do zapisu dokładnie sprawdź, jak wyglądały poprzednie edycje biegów, kto stoi za wydarzeniem i jak jest ono oceniane.

Dla kogo NIE nadaje się taki typ wyzwania?

Chociaż organizatorzy wychodzą naprzeciw uczestnikom o róznych warunkach fizycznych, część osób musi (przynajmniej czasowo) odłożyć na bok pomysł startu w biegu przeszkodowym.

 • Choroby: Dyskwalifikujące są zwłaszcza choroby serca, płuc i stawów, epilepsja. W przypadku innych chorób przewlekłych warto skonsultować się z lekarzem przed decyzją o starcie.
 • Ciąża i połóg: Biegi OCR mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko upadku i kontuzji. Okres połogu również nie sprzyja takim wyzwaniom – to czas na regenerację organizmu, należy mu się odpoczynek. Karmienie piersią już nie jest przeciwwskazaniem, o ile kobieta czuje się dobrze, a piersi nie są obolałe.
 • Kontuzje: Aktywne i niedawno wyleczone. Istnieje spore ryzyko pogorszenia bądź odnowienia urazu podczas upadku z przeszkody bądź zderzenia z innym uczestnikiem.
 • Strach przed wodą: Na OCR jest dużo wody, czasem trzeba zanurzyć głowę. Fobia powinna być wcześniej przełamana w spokojniejszych warunkach.
 • Klaustrofobia: Niektóre trasy obejmują przeszkody w ciasnych przestrzeniach (np. tunele z opon), które mogą być nie do pokonania dla osób z zaawansowaną klaustrofobią.
 • Lęk wysokości: Zaawansowany lęk wysokości może uniemożliwić pokonanie zawieszonych przeszkód i ścianek.

Niektórzy uważają, że bieg OCR jest w stanie pomóc w przełamaniu fobii, zadziałać jak swoista terapia szokowa. Fobie powinno się jednak zwalczać we współpracy ze specjalistą, w kontrolowanych warunkach. Wzięcie udziału w biegu, presja i szybkie tempo z pewnością do takich nie należą. Mogą pogorszyć sytuację.

W przypadku dzieci: Odradzamy zabieranie na OCR dzieci, które po prostu nie lubią ruchowych zabaw. Jeśli Twoja pociecha stroni od sportu, przez co też ma słabą kondycję, start nie będzie dla niej przyjemny. Zaproponuj jej lżejsze formy zabawnej aktywności, bez presji ze strony otoczenia.

Ile kosztują starty w biegach OCR?

To zależy od organizatora i poziomu skomplikowania biegu.

Koszt startu w biegu OCR różni się w zależności od kilku czynników:

 • Rodzaj biegu: Biegi bardziej prestiżowe, dłuższe i z większą ilością przeszkód są droższe.
 • Lokalizacja: Biegi w dużych miastach są zazwyczaj droższe niż biegi w mniejszych miejscowościach.
 • Termin: Biegi w popularnych terminach, np. w weekendy lub święta, mogą być droższe niż biegi w mniej popularnych terminach.
 • Czas rejestracji: Z reguły im wcześniej się zapisujesz, tym niższa cena.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny startu w biegach OCR dla dorosłych wahają się od 100 do 300 zł. Najbardziej wymagające warianty ultra-OCR sięgają 600 złotych od osoby.

Starty dla dzieci są zazwyczaj tańsze niż biegi dla dorosłych – krótsze, z mniejszymi utrudnieniami, toteż mniej kosztowne w organizacji – kosztują od 50 do 100 zł. Z kolei ceny pakietów startowych w biegach OCR dla rodzin wahają się od 150 do 400 zł.

W jakich OCR można wziąć udział w Polsce?

W Polsce nie brakuje okazji do wzięcia udziału w takim biegu. Rozgrywają się na przestrzeni całego roku, w różnych miejscowościach. Do najpopularniejszych, sprawdzonych imprez należą:

 • Runmageddon
 • Barbarian Race
 • Ninja Series
 • Biegun OCR
 • Mud Race
 • Bieg Nocnego Komandosa
 • Wolf Race
 • Masakrator

Każdy z tych biegów proponuje uczestnikom niezapomniane wrażenia. Wybieraj mądrze – niektóre są naprawdę trudne! Przed zapisem dokładnie przeczytaj opisy organizatorów.

Podsumowanie

Biegi OCR to biegi z przeszkodami naturalnymi i sztucznymi. Są dostępne w różnych wariantach trudności, a także wersjach dla dzieci i rodzin. Wersje dla dorosłych potrafią być bardzo wymagające dla uczestników – wymagają kompleksowego przygotowania treningowego i świetnego zdrowia. Te nastawione na dzieci to przede wszystkim aktywna zabawa.

Decydując o pierwszym starcie należy wybrać bieg o niskim stopniu trudności. Zaopatrz się w dobre buty, obejrzyj nagrania z poprzednich edycji biegu, opracuj strategię na przeszkody. Nie bój się, że nie pokonasz jakiegoś utrudnienia – inni uczestnicy Ci pomogą, albo zrobisz karną serię ćwiczeń. Familijne biegi są dobrym początkiem przygody z OCR. Trasa jest dostosowana do dzieci, więc dorosła osoba pokona je bez trudności.

Im lepiej wytrenowany jesteś, tym łatwiej Ci pójdzie. W przygotowaniach skoncentruj się na treningu biegowym oraz funkcjonalnym, nastawionym na budowanie siły w całym ciele. Jeżeli masz fobie, zwalcz je przed startem.

Mimo ogólnego bezpieczeństwa zapewnionego przez organizatorów, łatwo o siniaki, otarcia i drobne skaleczenia. Nastaw się na to, że bieg nieco Cię zaboli… ale zagoi się do wesela ;). Satysfakcja z ukończenia wyzwania rekompensuje wszystkie niedogodności.