23.08.2023
Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, by móc wspólnie bawić się o każdej porze dnia i nocy? To nie takie trudne – wystarczy odrobina cierpliwości, kreatywności i sprzętu. Zaproś dziecko do wspólnego wymyślania, jak będzie wyglądało jego ogrodowe królestwo. Kierujcie się poniższymi zasadami, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Aktywna zabawa to jest to – połaczenie przyjemnego z pożytecznym na własnym podwórku!
Zanim przystąpisz do planowania, gdzie umieścisz piaskownicę, wyznacz konkretny fragment ogrodu. Warto oznaczyć go choćby patykami, by łatwiej wyobrazić sobie rozstawienie i ostateczny efekt.
Plac ulokuj jak najdalej od drogi oraz – jeżeli to możliwe – płotu i okien sąsiada. Podczas wspólnej zabawy piłka z pewnością wiele razy opuści rodzinne terytorium. Im mniej wychodzenia na ruchliwą szosę, czy proszenia sąsiada o wpuszczenie na ogródek, tym bezpieczniej i bardziej komfortowo dla wszystkich.
Planując, jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę podłoże. Żadnych wystających elementów. Pozostałości po drzewkach i krzewach należy dokładnie wykarczować. Pozbądź się kamieni co do jednego.
Przygotuj na częstsze koszenie w przyszłości. Trawa w miejscu zabaw powinna stale być krótka, by nie mogło się w niej schować żadne zwierzę. W utrzymaniu ładu wokół sprzętów pomoże Ci podkaszarka (sprawdź poręczne elektryczne modele w sklepie Powermat: https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-podkaszarki-elektryczne) oraz nożyce, którymi dotrzesz w najtrudniej dostępne obszary, np. przy końcu zjeżdżalni.
Po wyznaczeniu przestrzeni na miejsce zabaw, czas przejść do doboru wyposażenia. Weź pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób lubi się bawić Twoje dziecko. Jego preferencje są decydujące w urządzaniu ogrodowego placyku.
Zaobserwuj zachowanie malucha na publicznym placu. Najwięcej czasu spędza w piaskownicy, woli wspinać się po drabinkach, czy bawi się w księżniczkę w dużym zabawkowym pałacu? Te elementy, które najprawdopodobniej będą używane szczególnie intensywnie, zasługują na największą inwestycję.
Czy planujecie zapraszać do ogrodu inne dzieci? Rodzeństwo w podobnym wieku lubi się wspólnie bawić? Rodzina z maluchami często do Was przyjeżdża? Jeżeli tak, warto pomyśleć o zabawkach, z których może równocześnie korzystać więcej dzieci – na przykład huśtawka wahadłowa czy karuzela.
Kluczowym jest dostosowania zabawek do wieku pociechy i nastawienie się na konieczność modyfikacji w przyszłości. Kiedyś maluch wyrośnie ze zjeżdżalni, a może wtedy w tym miejscu postawisz ściankę wspinaczkową do ogrodu? Patrzenie w przód nigdy nie zaszkodzi!
Zabawowy kącik powinien z pewnością mieć:
Im bardziej urozmaicony plac zabaw, tym lepiej dziecko będzie rozwijało sprawność fizyczną. Pamiętaj równocześnie, że lepiej, by akcesoriów było mniej, ale wysokiej jakości – bo jakość bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo korzystania z placyku.
W organizacji przydomowego placu zabaw jest także opcja na skróty – gotowe place możliwe do zamówienia w wyspecjalizowanych firmach.
Korzystając z gotowców trzeba się liczyć z dużym wydatkiem – projekt, realizacja, montaż – ale równocześnie masz gwarancję doskonałego dopracowania i bezpieczeństwa każdego elementu placu. Jeżeli jesteś gotowy wydać kilka (a nawet kilkanaście) tysięcy na plac godny małego królewicza, warto rozejrzeć się za taką działalnością w Twojej okolicy.
Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie? Najpierw wyznacz bezpieczny teren i dokładnie oczyść podłoże. Następnie, szczegółowo biorąc pod uwagę preferencje dziecka oraz możliwą przyszłość, dobierz podstawowe obiekty – wytycz miejsce na piaskownicę, zjeżdżalnię, huśtawkę, bujak oraz domek. Akcesoria możesz kupić, bądź zmontować samemu.
Gdy nie masz żadnego doświadczenia w majsterkowaniu, rozważ współpracę z firmą tworzącą przydomowe place zabaw – zyskasz pewność co do bezpieczeństwa kącika.