Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Wasze miejsce do aktywnej zabawy

23.08.2023

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Wasze miejsce do aktywnej zabawy

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Wasze miejsce do aktywnej zabawy

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, by móc wspólnie bawić się o każdej porze dnia i nocy? To nie takie trudne – wystarczy odrobina cierpliwości, kreatywności i sprzętu. Zaproś dziecko do wspólnego wymyślania, jak będzie wyglądało jego ogrodowe królestwo. Kierujcie się poniższymi zasadami, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Aktywna zabawa to jest to – połaczenie przyjemnego z pożytecznym na własnym podwórku!

Dobór miejsca na plac zabaw

Zanim przystąpisz do planowania, gdzie umieścisz piaskownicę, wyznacz konkretny fragment ogrodu. Warto oznaczyć go choćby patykami, by łatwiej wyobrazić sobie rozstawienie i ostateczny efekt. 

Plac ulokuj jak najdalej od drogi oraz – jeżeli to możliwe – płotu i okien sąsiada. Podczas wspólnej zabawy piłka z pewnością wiele razy opuści rodzinne terytorium. Im mniej wychodzenia na ruchliwą szosę, czy proszenia sąsiada o wpuszczenie na ogródek, tym bezpieczniej i bardziej komfortowo dla wszystkich.

Planując, jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę podłoże. Żadnych wystających elementów. Pozostałości po drzewkach i krzewach należy dokładnie wykarczować. Pozbądź się kamieni co do jednego. 

Przygotuj na częstsze koszenie w przyszłości. Trawa w miejscu zabaw powinna stale być krótka, by nie mogło się w niej schować żadne zwierzę. W utrzymaniu ładu wokół sprzętów pomoże Ci podkaszarka (sprawdź poręczne elektryczne modele w sklepie Powermat: https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-podkaszarki-elektryczne) oraz nożyce, którymi dotrzesz w najtrudniej dostępne obszary, np. przy końcu zjeżdżalni.

Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie? Planowanie idealne

Po wyznaczeniu przestrzeni na miejsce zabaw, czas przejść do doboru wyposażenia. Weź pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób lubi się bawić Twoje dziecko. Jego preferencje są decydujące w urządzaniu ogrodowego placyku. 

Zaobserwuj zachowanie malucha na publicznym placu. Najwięcej czasu spędza w piaskownicy, woli wspinać się po drabinkach, czy bawi się w księżniczkę w dużym zabawkowym pałacu? Te elementy, które najprawdopodobniej będą używane szczególnie intensywnie, zasługują na największą inwestycję.

Czy planujecie zapraszać do ogrodu inne dzieci? Rodzeństwo w podobnym wieku lubi się wspólnie bawić? Rodzina z maluchami często do Was przyjeżdża? Jeżeli tak, warto pomyśleć o zabawkach, z których może równocześnie korzystać więcej dzieci – na przykład huśtawka wahadłowa czy karuzela.

Kluczowym jest dostosowania zabawek do wieku pociechy i nastawienie się na konieczność modyfikacji w przyszłości. Kiedyś maluch wyrośnie ze zjeżdżalni, a może wtedy w tym miejscu postawisz ściankę wspinaczkową do ogrodu? Patrzenie w przód nigdy nie zaszkodzi!

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie – lista zakupów

Zabawowy kącik powinien z pewnością mieć:

  • piaskownicę – wokół niej zorganizuj resztę terenu. Do zrobienia piaskownicy potrzebujesz agrowłókniny – podłoże pod piasek – oraz sosnowych, dokładnie wypolerowanych desek. Na rynku są również gotowe piaskownice, także takie zamykane – wybór należy do Ciebie.
  • huśtawki – minimum jedna. Kup gotową, lub skonstruuj ją z kantówek, sznura i deski. Odradzamy zaczepianie huśtawki na drzewie – konary mogą być bardzo zdradliwe. Ponadto huśtanie się pod gałęziami zwiększa ryzyko złapania kleszcza.
  • zjeżdżalnia plastikowa – zrezygnuj z metalowych, gdyż mocno się nagrzewają w słońcu.
  • bujak sprężynowy – huśtawka na dużej sprężynie, montowana głęboko do gleby przy pomocy kotwy.
  • zabawkowy domek – chatka, pałac księżniczki, domek w kształcie grzyba inspirowany Smerfami? Pokaż maluchowi różne opcje. W tym domku będzie szlifował swoją wyobraźnię! 
  • jeżeli pozwala Ci na to metraż ogrodu – tory przeszkód, klatki ze sznurkowymi siatkami, basen dmuchany, siatka do gry w badmintona

Im bardziej urozmaicony plac zabaw, tym lepiej dziecko będzie rozwijało sprawność fizyczną. Pamiętaj równocześnie, że lepiej, by akcesoriów było mniej, ale wysokiej jakości – bo jakość bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo korzystania z placyku.

Jak zrobić plac zabaw w ogrodzie, by było w stu procentach profesjonalnie?

W organizacji przydomowego placu zabaw jest także opcja na skróty – gotowe place możliwe do zamówienia w wyspecjalizowanych firmach. 

Korzystając z gotowców trzeba się liczyć z dużym wydatkiem – projekt, realizacja, montaż – ale równocześnie masz gwarancję doskonałego dopracowania i bezpieczeństwa każdego elementu placu. Jeżeli jesteś gotowy wydać kilka (a nawet kilkanaście) tysięcy na plac godny małego królewicza, warto rozejrzeć się za taką działalnością w Twojej okolicy.


Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie? Najpierw wyznacz bezpieczny teren i dokładnie oczyść podłoże. Następnie, szczegółowo biorąc pod uwagę preferencje dziecka oraz możliwą przyszłość, dobierz podstawowe obiekty – wytycz miejsce na piaskownicę, zjeżdżalnię, huśtawkę, bujak oraz domek. Akcesoria możesz kupić, bądź zmontować samemu. 

Gdy nie masz żadnego doświadczenia w majsterkowaniu, rozważ współpracę z firmą tworzącą przydomowe place zabaw – zyskasz pewność co do bezpieczeństwa kącika.