22.11.2023
Gimnastyka dla dzieci to połączenie zabawy i zdrowej dawki ruchu. Zachęć dziecko do wspólnych wygibasów przy ulubionych piosenkach, a wykształcisz w nim dobre nawyki oraz… sam zadbasz o kondycję! Poznaj proste, wesołe ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci i zaproś pociechę na wspólny trening. Może dorośli domownicy też się dołączą?
Ćwiczenia gimnastyczne to doskonały sposób na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Daje wiele korzyści sprzyjających zdrowemu rozwojowi. Dlaczego warto zachęcić malucha do ćwiczeń?
Przekonaliśmy? Więc pamiętaj jeszcze o poniższych zasadach!
Dzieci mogą zacząć ćwiczyć w domu już od najmłodszych lat, gdy tylko dobrze sobie radzą z wykonywaniem poleceń i panowaniem nad swoim ciałem.
Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Nie należy forsować malucha i pozwalać mu na wykonywanie ćwiczeń, które są dla niego potencjalnie niebezpieczne – rodzic, jak zawsze, musi myśleć pięć kroków do przodu. Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-6 letnich mogą być nieco trudniejsze, niż dla 3-4 latków, jednak wciąż daleko im do zaawansowania nastoletnich treningów.
Dzieci mogą ćwiczyć gimnastycznie nawet codziennie, ale treningi powinny być krótkie, około 15 minut. W tym czasie można wykonywać proste ćwiczenia siłowe, równoważne i gibkości w formie zabawy (takie jak proponujemy w dalszej części). Dzieciom zaleca się minimum 60 minut aktywnej zabawy dziennie.
Trening zawsze powinien być wykonywany z przyjemnością. Jeżeli dziecko nie ma ochoty tego dnia się poruszać, usilne namawianie tylko dodatkowo je zniechęci. Ważne jest, aby dziecko nie odczuwało zmęczenia po treningu. Jeśli jest zmęczone, należy skrócić trening lub zrobić przerwę.
Poczekajcie z ćwiczeniami przynajmniej 2h po większym posiłku. Przygotuj miejsce na dywanie, odsuń stół, o który łatwo się uderzyć. Trenujący powinni mieć najwygodniejsze ubrania, gwarantujące pełną swobodę ruchów. Można ćwiczyć na bosaka lub w skarpetkach antypoślizgowych.
Jeżeli pociecha ma wadę postawy lub jakiekolwiek problemy zdrowotne, kwestię treningów skonsultuj z prowadzącym lekarzem. Koniecznym może się okazać dostosowanie ćwiczeń do warunków anatomicznych.
Poniższe propozycje sprawdzą się u najmłodszych, 2-4 letnich maluchów, ale również jako ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-6 letnich i starszych. Starszaki będą po prostu wykonywały je szybciej, intensywniej (dorosły może mieć problem z nadążeniem 😉 ).
Wymienione ćwiczenia można wykonać po kolei, jako cały plan treningowy. W razie potrzeby oczywiście wyrzuć te, które Wam się nie spodobają.
Podskoki na obu nogach i jednonóż, wykonywane w rytm ulubionej piosenki. Włącz muzykę i pobawcie się w melodyjnie skaczące piłeczki. Jak długo? Jedną zwrotkę i refren – to dopiero początek, więc lepiej nie męczyć się całą piosenką 😉
Dziecko może naśladować ruchy wybranego zwierzęcia – np. psa, kota, konia czy innego lubianego gatunku. Wybiera maluch. Bieganie na czworakach uczy koordynacji ruchowej oraz jest niezłym treningiem dla mięśni całego układu ruchu. Jako dorosły możesz się przekonać, że im szybciej, tym trudniej!
Ćwiczenie żabki z podskokami z przysiadu to świetny sposób na wzmocnienie mięśni nóg, pleców i brzucha. Pokaż dziecku, o jaki ruch chodzi.
Stań w pozycji wyprostowanej z nogami na szerokość barków. Wykonaj przysiad, uginając nogi w kolanach jak najniżej. Wybij się, tak by z przysiadu wyskoczyć wysoko jak żabka. Jak najdalej – możecie się ścigać na długość skoku!
Poskaczcie 30-60 sekund i przejdźcie to następnego ćwiczenia.
Chwila wytchnienia po podskokach! Marsz w rytm piosenki. Podczas robienia kroków trzeba wysoko unosić kolana, aż do klatki piersiowej. Równocześnie pracują ręce – ugięte w łokciach, mocno, na przemian z nogami. To ćwiczenie uczy mózg, jak synchronizować pracę kończyn, wzmacnia mięśnie nóg, pośladków i ramion.
Zaproponuj dziecku wyobrażenie sobie, że jest krasnoludkiem Królewny Śnieżki, zmierzającym wesoło do kopalni!
Ty i dziecko usiądźcie naprzeciwko siebie po turecku. Przybijcie podwójną piątkę i zacznijcie nawzajem napierać na swoje dłonie. W ten sposób maluch potrenuje siłę i oczywiście wygra pojedynek z dorosłym – będzie podwójnie usatysfakcjonowany ćwiczeniem.
Jedna z ulubionych dziecięcych zabawek przełożona na realia treningowe! Stańcie prosto, ręce wyprostowane, rozłożone. I krążenia ramion – 10 razy do przodu, 10 razy do tyłu. To proste ćwiczenie angażuje ramiona i barki. Kto szybciej się zmęczy?
Łączymy przyjemne z pożytecznym – to ćwiczenie może się zamienić w sprzątanie pokoju. Na czym polega? Co 3 kroki należy się pochylić w bok i podnieść coś z ziemi – materialny przedmiot lub wyobrażony grzybek. 3 kroki – podnosimy lewą ręką, 3 kroki – podnosimy prawą. Proste ćwiczenie angażujące mięśnie skośne brzucha, odpowiedzialne za robienie skłonu bocznego.
Jaskółki to trening równowagi. Ze względu na sporą trudność polecamy go nieco starszym dzieciom, które zdążyły świetnie opanować chodzenie.
By wykonać jaskółkę, należy stanąć prosto i odprowadzić jedną wyprostowaną nogę wysoko do tyłu. Równocześnie pochylamy tułów do przodu i unosimy ręce na boki, by nimi balansować. Ciekawe, kto wytrzyma w pozycji jaskółki dłużej!
To ćwiczenie najlepiej wykonać w dużym pokoju lub w ogrodzie.
Zasada jest prosta – dziecko biega, dopóki nie krzykniesz STOP (lub dowolne inne słowo). Wtedy jego zadaniem jest zastygnąć w bezruchu, dopóki nie zakomenderujesz START. Wykonajcie kilka takich serii biegów, maksymalnie po 10 sekund każda, by maluch się nie zmęczył.
Co daje to ćwiczenie? Bieganie wspomaga krążenie krwi, wzmacnia mięśnie całego ciała, a reagowanie na komendy trenuje czas reakcji.
Dlaczego magiczne? Bo niewidzialne.
Przysiady to klasyczne ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci i dorosłych, ale proponujemy nieco inną wersję. Dziecko staje pod ścianą, osuwa się po niej plecami, równocześnie uginając kolana. Obserwuj z boku – kąt w kolanie powinien wynosić około 90 stopni. Maluch ma wytrzymać w takim przysiadzie jak najdłużej. Wysiłek odczują zwłaszcza uda i pośladki.
Wyprostowane, złączone nogi – i dosięgamy dłońmi do palców stóp. Kolana cały czas proste. Skłony to jedno z ćwiczeń najprostszych technicznie, uaktywniających mięśnie tułowia.
Wykonanie pełnego skłonu nie jest jednak banalnym zadaniem dla słabo rozciągniętego dorosłego. Maluch będzie się dobrze bawił, demonstrując swoją gimnastyczną elastyczność. Zapewne chętnie podszkoli Cię z wykonywania tego ćwiczenia – pozwól mu się wykazać.
Chyba każdy robił świecę w szkole podstawowej. W dorosłości, gdy ciało jest cięższe, to już nie takie proste! Wycisk dostają mięśnie brzucha i bioder.
Jak przyjąć poprawną pozycję świecy? Należy wyprostować nogi i unieść je do góry, tak wysoko jak to możliwe. Ręce podpierają biodra od tyłu. Niech maluch wytrzyma w możliwie pełnej świecy jak najdłużej.
Pompek nie trzeba nikomu przedstawiać. Proponujemy wykorzystać sofę lub inny pewnie stojący obiekt, na którym można się bezpiecznie oprzeć.
Należy oprzeć wyprostowane ręce o obiekt, odprowadzić nogi daleko, tak by ciężar ciała spoczął na ramionach. Następnie uginamy ramiona, tak by dotknąć obiektu klatką piersiową. Właśnie klatka piersiowa pracuje tu najmocniej, uaktywnia się także biceps.
Jeśli dziecko nie jest w stanie wykonać pełnej pompki, może zacząć od wykonywania pompek z kolanami opartymi na podłodze.
Dosyć wymagające, więc raczej dla starszych dzieci. Maluchom można zaproponować zrobienie kilku powtórzeń. A na czym polega? Dorosła wersja padnij-powstań to padnięcie jak do pompki i szybkie wstanie na wyprostowane nogi. Podobnie jest z dziecięcą – tutaj jednak nie ma presji na robienie powtórzeń bardzo szybko. W padnij-powstań pracują wszystkie mięśnie.
Twoje dziecko oglądało filmy z legendarnym bohaterem w pelerynie? Na koniec zaproponuj mu zabawę w niego. Te ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci motywują do pracy pośladki, plecy, uda i ramiona.
Zadanie jest proste. Trzeba położyć się na podłodze, wyciągnąć ręce przed siebie i równocześnie unieść nogi. Sprawdźcie, które z Was wytrzyma w takiej pozycji dłużej. Wcale nie jest taka prosta 😉
Domowe treningi to tylko jedna ze sportowych opcji. Zaproponuj przedszkolakowi i starszym dzieciom więcej form aktywnego spędzania czasu. Doskonałe dla nich są:
Proste, przyjemne sposoby na aktywne spędzanie czasu. Zapisanie malucha na piłkę czy zajęcia pływackie mogą na lata przebudzić w nim sportową pasję. Z kolei rodzinne wypady na rower, tańce, rolki i spacery pomagają zacieśniać więzi między najbliższymi.
Na koniec – o tych regułach zdrowego treningu i podejścia do aktywności pamiętaj zawsze.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mają sprawiać frajdę. Wykonywanie ich przy muzyce, wraz z ukochanym dorosłym, łaczy przyjemne z jeszcze przyjemniejszym 😉
Mile widziane są różne wariacje, eksperymenty i zdrowa rywalizacja z rodzicem. Pamietaj, by samemu dawać dobry przykład – to najważniejszy czynnik w przekonywaniu dziecka do ruchu!