Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Ćwiczenia > Jak grać w kręgle? Zasady i wskazówki

24.11.2023

Jak grać w kręgle? Zasady i wskazówki

Jak grać w kręgle? Zasady i wskazówki

Jak grać w kręgle zgodnie z zasadami? Wypad do kręgielni to świetna zabawa z całą rodziną, a nauka gry wcale nie jest trudna. Dobra kręgielnia znajdzie się w każdym mieście – najwyższy czas ją odwiedzić. Przeczytaj i zaplanuj wspólny, aktywny wieczór.

Na czym polega gra w kręgle?

Podstawowe zasady gry w kręgle są banalne i powszechnie znane chociażby z filmów. Gracz ma za zadanie przewrócić jak najwięcej obiektów o butelkowatym kształcie, używając do tego masywnej kuli. Kula ma toczyć się wzdłuż wyznaczonego toru. I to (pozornie) tyle – prostota zabawy bez wątpienia odegrała ogromne znaczenie w budowaniu jej popularności.

Gra w kręgle to rozrywka z długą tradycją

Początki kręgli można odnaleźć w starożytnym Egipcie. Egipcjanie około 3200 roku p.n.e. mieli swoją wersję gry w kręgle, najprawdopodobniej dziecięcą zabawę, bo to właśnie w grobowcach dzieci odkryto przyrządy do gry. Czy grali w nie także dorośli? Aktualnie nie sposób tego stwierdzić.

Gra była praktykowana także przez rzymskich legionistów, a ostatecznie rozgościła się w Europie w okresie średniowiecza. Jej najważniejsze ośrodki znajdowały się w Niemczech i Anglii. W XIX wieku wykształciły się zasady, które znamy do tej pory. Oficjalne reguły spisano w 1895 roku.

Gra w kręgle jest teraz popularna na całym świecie. W miarę jak technologia się rozwijała, sprzęt do gry zyskiwał na jakości, a drewniane kręgle zastąpiono wersjami z tworzyw sztucznych.

Kręgle przeszły długą drogę od swoich pradawnych korzeni, powoli stając się jedną z najpopularniejszych form aktywnej rozrywki na świecie. Obecnie gra w kręgle to także profesjonalny sport. Istnieją liczne ligi i turnieje, a także profesjonalne zawody zrzeszające kręglarską elitę z całego świata.

Rodzaje gry w kręgle

Istnieją dwa najważniejsze rodzaje gry w kręgle – bowling i kręgle klasyczne. Oczywiście, za sprawą popularności zabawy na świecie, pojawiło się wiele lokalnych odmian. W polskich kręgielniach najłatwiej trafić na bowling.

  • kręgle klasyczne – do zbicia jest 9 słupków, kula nie ma otworów na palce.  
  • bowling – gracz ma zbić 10 słupków, kula ma 3 otwory do wygodniejszego rzucania.

Podobno bowling został wymyślony w Ameryce w połowie XIX wieku. Władze stanu Connecticut zakazały gry w kręgle, a miłośnicy rozrywki obeszli zasadę poprzez dołożenie jednego słupka- to już była nowa gra, absolutnie nie ta zakazana! Ile w tym prawdy? Prawdopodobnie niezbyt wiele – świat zgadza się jednak co do tego, że wersję z 10-cioma kręglami wymyślono w USA.

Bowling jest zdecydowanie bardziej popularny niż kręgle klasyczne. Polskie kręgielnie to z reguły właśnie miejsca z bowlingiem. Wynika to z łatwości operowanie kulą – łatwiej nauczyć się jak grać w kręgle i potem doskonalić umiejętności, gdy można stabilnie złapać kulę dzięki otworom na palce.

kule do kręgli z otworami
Kule do bowlingu mają otwory, a te do klasycznych kręgli nigdy.

Kluczowe zasady gry w kręgle

Gra w kręgle składa się z 10 rund. W każdej rundzie gracz ma 2 rzuty kulą. Celem gry jest strącenie jak największej liczby kręgli w jak najmniejszej liczbie rzutów. Maksymalnie można uzyskać 300 punktów za zbicie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie podczas każdej rundy. Mało komu się to udaje!

Kształt i rozmiar kuli kręglarskiej jest regulowany przez Międzynarodową Federację Kręglarską (FIQ). Kula kręglarska musi być okrągła i mieć obwód nie większy niż 27 cali (68,58 cm). Waga kuli może wynosić od 5 funtów (2,27 kg) do 16 funtów (7,26 kg). Kule w kręgielni są dostępne w różnych rozmiarach i wadze, aby zapewnić graczom komfort. Gracz wybiera przed meczem taką kulę, która jest dla niego odpowiednia, biorąc pod uwagę siłę i wielkość ręki. Tor ma długość 18,29 m, szerokość 3,05 m. Rzutnia jest miejscem na początku toru, w którym gracz rzuca kulą, ta przestrzeń ma 4,57 m długości i 1,83 m szerokości.

Należy grać w specjalnych butach. Buty kręglarskie mają antypoślizgowe podeszwy, które pomagają graczowi utrzymać równowagę podczas rzutu. Są do wypożyczenia w każdej kręgielni, a zmiana obuwia jest obowiązkowa. Co do kwestii higienicznych – buty są dokładnie dezynfekowane po każdym kliencie.

zasady gry w kręgle a odpowiednie buty
Buty są dostępne w całym przekroju rozmiarów. Znajdą się także takie dla dzieci.

Gra rozpoczyna się od ustawienia kręgli w trójkąt na końcu rzutni. Gracz staje na linii rzutów i rzuca kulą w kierunku kręgli.

  • Za każdego strąconego kręgla gracz otrzymuje 1 punkt.
  • Jeśli gracz strąci wszystkie kręgle w pierwszym rzucie, otrzymuje strike i ma prawo do jeszcze dwóch rzutów. Za strike jest 10 punktów plus po jednym punkcie za każdego kręgla zbitego w tych następnych rzutach.
  • Jeśli gracz strąci wszystkie kręgle w dwóch rzutach, otrzymuje spare i ma prawo do jeszcze jednego rzutu. Za spare jest 10 punktów plus po jednym punkcie za każdego kręgla zbitego w następnym rzucie.
  • Wynik gry to suma punktów zdobytych w każdej rundzie. Najwyższy możliwy wynik to 300 punktów, za 12 kolejnych strike’ów.

Na kręgielni można grać po swojemu. Nikt nie pilnuje, czy stosujecie się do tradycyjnych zasad ;). Tor wynajmuje się na godziny. Oczywiście, kręgielnie mają swoje regulaminy – warto do nich zajrzeć, by doskonale zorientować się w zasadach panujących na sali gry.

Terminologia kręglarska

W kręgielni usłyszysz kilka specyficznych terminów. Poznanie ich pomoże Ci się zorientować, o czym rozmawiają gracze z torów obok – a i sam zabrzmisz profesjonalniej ;).

  • Strike to zbicie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie.
  • Spare to zbicie wszystkich kręgli w dwóch rzutach.
  • Open frame oznacza sytuację, gdy gracz nie strąci wszystkich kręgli w dwóch rzutach.
  • Foul to błąd, który powoduje utratę rzutu, np. gdy gracz przekroczy linię rzutu.
  • Slide jest ostatnim krokiem stawianym przy rzucaniu, robi się wtedy ślizg nogą.
  • Perfect game to sytuacja, gdy gracz strąci wszystkie kręgle we wszystkich rundach.

Jak rzucać w kręgle? Podstawowy ruch

Na rzucanie kulą są różne sposoby, gracze mogą eksperymentować z własnymi taktykami np. z rzucaniem dwoma rękami. Zasada jest taka, że nie można przekraczać linii wyznaczonej na końcu rzutni, poza tym grający ma pełną dowolność kombinowania z kulą.

Jak robi się to najczęściej?

  • Gracz chwyta kulę w taki sposób, aby czuł się komfortowo i miał kontrolę nad rzutem. Najpopularniejszym chwytem jest ten, w którym kciuk jest włożony do otworu w kuli, a pozostałe palce znajdują się na zewnątrz.
  • Kulę unosimy do klatki piersiowej.
  • Robimy w sumie 4 kroki. Praworęczni zaczynają prawą nogą, leworęczni lewą.
  • Robiąc krok opuszczamy kulę poniżej bioder. Łokieć blisko ciała.
  • Drugi krok – odprowadzamy kulę za siebie biorąc zamach.
  • Trzeci skok – kula wraca do przodu.
  • Czwarty krok – obniżamy ciało, lekko krzyżujemy nogi za sobą robiąc tzw. ślizg nogą przeciwległą do ręki trzymającej kulę. W tym momencie wypychamy i puszczamy kulę.

To jak grać w kręgle jest do nauczenia się głównie w praktyce. Następuje to bardzo szybko – po kilku minutach będziesz płynnie rzucał. Tory są wystarczająco szerokie, by kula nie wymknęła się spod kontroli. Dzięki otworom kule trzyma się wygodnie – na kręgielni nic nie lata, niczym się nie obrywa 😉

jak grać w kręgle nogi przy rzucie
Tak wygląda ostatni krok przy rzucie. Odprowadzenie nogi za siebie to tzw. slide.

Jak grać w kręgle coraz lepiej?

Są bardzo różne strategie i tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji gracza oraz odrobiny szczęścia. Opanowanie podstaw tego jak rzucać w kręgle jest proste, ale dojście do mistrzowskiego poziomu wymaga długiej, cierpliwej praktyki.

Oto uniwersalne wskazówki:

  • Trzymaj proste plecy przy rzucie, nie garb się.
  • Nie uginaj ręki w łokciu. Odprowadzając kulę trzymaj rękę prosto, ruch odprowadzający powinien wychodzić z barku.
  • Uginaj kolano przy robieniu ostatniego kroku do rzutu.
  • Spróbuj zagrać kulami o różnej wadze i rozmiarze, aby znaleźć tę idealną.
  • Gracze mogą eksperymentować z różnymi pozycjami do rzutu, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada ich stylowi gry.
  • Trenuj podkręcanie. Podkręcenie to ruch, który nadaje kuli rotację. Podkręcenie pomaga poszerzyć ścieżkę kuli i tym samym zwiększyć jej możliwości strącenia kręgli na całej szerokości.
  • Obserwacja innych graczy da Ci pomysły na nowe techniki i strategie, które możesz wypróbować. Podziwiaj doświadczonych kręglarzy z torów obok – lubią to 😉

Przede wszystkim baw się dobrze. Nic innego nie jest ważniejsze na kręgielni.

jak rzucać w kręgle na przykładzie
Krok, zamach kulą, ślizg – większość kręglarskiego ruchu wyrabia się instynktownie. Wystarczy raz spróbować, by nigdy nie zapomnieć.

Kto może grać w kręgle?

Każdy, kto ma do tego warunki fizyczne. W grze w kręgle nie ma granic wiekowych. Grają już kilkuletnie dzieci. Trzeba tylko mieć sprawne ręce i na tyle siły, by komfortowo utrzymać najmniejszą kulę. Kręgielnie są zorganizowane bezpiecznie, panuje na nich luźna atmosfera, a obsługa pomaga początkującym zorientować się w tajnikach gry.

Najlepiej iść na kręgielnię całą grupą. Wtedy zabawa jest najlepsza, a dzieląc się na kilkuosobowe drużyny gracze zażywają zdrowej rywalizacji.

chłopiec gra w kręgle
W kręgle można grać niezależnie od wieku.

Jedyne co może potencjalnie uniemożliwić grę niektórym sprawnie fizycznym osobom jest hałas. W zależności od liczby graczy (i ich zachowania), może zrobić się naprawdę głośno. Na bowlingu nie zawsze panuje łoskot, ale fakt jest taki, że gra polegająca na uderzaniu, w otoczeniu grup innych ludzi, nie należy do najcichszych. Osoby o wysokiej wrażliwości na hałas powinny rozważyć odwiedzenie kręgielni w mniej popularnych godzinach – poza weekendem i piątkowym wieczorem.

Co daje ten rodzaj aktywności?

Jak przystało na aktywny relaks, gra w kręgle to nie tylko dobra zabawa, ale także korzyści dla zdrowia. By zmotywowac Cię do spróbowania bowlingu informujemy, że:

  • w ciągu godziny gry w kręgle można spalić około 500 kalorii – tyle co w tabliczce czekolady. Godzina minie błyskawicznie!
  • pomaga poprawić koordynację ruchową. Gracze muszą być w stanie kontrolować ruch kuli, aby strącić kręgle. To niezłe ćwiczenie dla mózgu, zwłaszcza u dzieci, które wciąż ucza się sterować ciałem.
  • sprzyja wzmacnianiu mięśni rąk, barków i pleców. Dźwiganie i wypychanie kuli jest swoistym treningiem siłlowym.
  • to świetny sposób na rozwój umiejętności społecznych. Na kręgielni można nawiązać kontakt z graczami z toru obok i urządzić sobie drużynowy pojedynek.
  • sukces w kręglach może znacznie poprawić samoocenę i zwiększyć wiarę w siebie. Kto wie – może na kręgielni odkryjesz jeden ze swoich talentów?

Spróbuj! Znasz zasady gry w kręgle, podstawowe techniki, słownictwo – teraz nie ma wymówki, że nie pograsz bo nie wiesz jak ;). W Twoim mieście na sto procent znajdzie się miejsce, w którym można pograć w bowling.


Zasady gry w kręgle są proste – zwłaszcza że najważniejsza jest bawienie się dobrze. Po to chodzi się na kręgielnię, najlepiej z najbliższymi, by nieco ze sobą porywalizować, pośmiać się z własnych błędów, rozruszać kości, a może i odkryć sportowy talent.

To, jak grać w kręgle ma kilka najważniejszych reguł, ale i ogromne pole do kreatywności. Eksperymentowanie z toczeniem kuli, pozycją, chwytem – na rzutni wszystkie ruchy są dozwolone.

Zabierz rodzinę na kręgle! Nie ma bariery wiekowej, liczą się tylko fizyczne możliwości.