Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Frytkownica beztłuszczowa – jak działa, co można w niej zrobić i czy warto?

20.10.2023

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa, co można w niej zrobić i czy warto?

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa, co można w niej zrobić i czy warto?

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa urządzenie, które w ostatnim czasie robi furorę w zdrowych kuchniach? Tak zwany air fryer to prawdziwa rewolucja dla każdego, kto lubuje się w smażonych potrawach, a przy tym chce zdawać o jakość żywienia swojego i całej rodziny. Co da się przygotować we frytkownicy beztłuszczowej i czy wydatek rzeczywiście się opłaca? Przeczytaj!

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa taki sprzęt?

Beztłuszczowa frytkownica to urządzenie kuchenne, które wykorzystuje gorące powietrze, aby przygotowywać potrawy. Działa na podobnej zasadzie jak tradycyjna frytkownica, ale zamiast oleju, używa gorącego powietrza, aby smażyć jedzenie. Wszystko za sprawą zjawiska konwekcji, czyli przemieszczania się gorącego powietrza wokół jedzenia

Oto, jak działa frytkownica beztłuszczowa:

 • Wewnątrz air fryera znajduje się grzałka, która podgrzewa powietrze do wysokiej temperatury, zazwyczaj między 175°C a 205°C.
 • Jest też wiatrak, który rozprowadza gorące powietrze wewnątrz urządzenia. To zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła i skraca czas gotowania.
 • Potrawy umieszcza się w koszyczku lub na ruszcie umieszczonym wewnątrz frytkownicy. Koszyczek ten ma otwory, które pozwalają na przepływ gorącego powietrza przez jedzenie.
 • Użytkownik ustawia czas i temperaturę gotowania w zależności od rodzaju potrawy. Czasami, aby uzyskać pożądany efekt, trzeba potrawę obrócić lub przemieszać w trakcie procesu gotowania.
 • Chociaż dodatek tłuszczu nie jest wymagany, niektóre przepisy sugerują dodanie niewielkiej ilości oleju, aby potrawy były bardziej chrupiące i smaczniejsze.

Zasada działania jest więc prosta – gorące powietrze, równomierny przepływ dzięki wiatrakowi, koszyczek z otworami. Odrobina fizyki i kreatywności technologicznej, a w efekcie nie potrzeba nawet oleju. Potrawy z frytkownicy beztłuszczowej są lżejsze, zdrowsze, przyjazne na każdej diecie dorosłych i dzieci.

jak działa frytkownica beztłuszczowa - wnętrze sprzętu
Koszyczek frytkownicy beztłuszczowej przypomina ten w normalnej.

Jak piecze się we frytkownicy beztłuszczowej krok po kroku?

Przed uruchomieniem air fryera zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia. Kieruj się zaleceniami producenta co do konserwacji i kulinarnego użytkowania maszyny. W zależności od modelu mogą się nieco różnić.

Ogólna instrukcja używania frytkownicy beztłuszczowej wygląda następująco:

 • Przygotuj potrawę tak jak miałbyś ją wstawić do piekarnika. Upewnij się, że frytownica jest czysta i sucha.
 • Ustaw odpowiednią temperaturę i tryb dla przygotowywanej potrawy – w instrukcji od producenta poznasz szczegóły działania trybów.
 • Wiele frytownic beztłuszczowych nie wymaga dodawania dodatkowego oleju. Jeśli chcesz dodać odrobinę oleju, możesz to zrobić, ale nie jest to konieczne. Na pewno za to dodaj przyprawy – niech podczas pieczenia potrawa na wskroś nimi przesiąknie.
 • Umieść przygotowaną potrawę w koszu frytownicy, zachowując odpowiedni odstęp między składnikami dania, aby zapewnić równomierne smażenie.
 • Włącz frytownicę i pozostaw potrawę na czas określony w przepisie lub zgodnie z zaleceniami producenta. Czas smażenia może się różnić w zależności od potrawy, ale frytownice beztłuszczowe zazwyczaj gotują potrawy stosunkowo szybko.
 • Okresowo sprawdzaj postęp procesu smażenia, aby upewnić się, że potrawa jest równomiernie przygotowywana. W razie potrzeby potrząśnij koszem frytownicy lub obróć potrawę szczypcami.
 • Po zakończeniu smażenia wyjmij potrawę z frytownicy ostrożnie. Podawaj potrawę od razu, gdy jest gorąca, aby zachować chrupiący smak.

frytkownica beztłuszczowa jak działa na przykładzie pierogów
Mała porcja smażonych pierożków? W air fryerze zrobisz ją jeszcze wygodniej, niż na patelni.

Co można zrobić we frytkownicy beztłuszczowej?

W frytkownicy beztłuszczowej można przygotować wiele różnych potraw, zarówno smażonych, jak i pieczonych, z ograniczoną ilością tłuszczu. Oto lista przykładowych dań, które można łatwo przygotować we frytkownicy beztłuszczowej:

 • Frytkownica beztłuszczowa jest znana z przygotowywania chrupiących frytek z różnych warzyw, które zawierają znacznie mniej tłuszczu niż tradycyjne frytki smażone w oleju.
 • Można w niej przygotować kawałki kurczaka, jak np. skrzydełka, żeberka, udka, które staną się chrupiące na zewnątrz, a miękkie w środku.
 • Doskonała do przygotowywania ryb i owoców morza. We frytkownicy możesz przyrządzić porcję szybko, łatwo kontrolując stan wypieczenia potrawy – a zwłaszcza owoce morza są wrażliwe na przeciągnięcie.
 • Air fryer świetnie obrabia warzywa, takie jak cukinia, bakłażan, czy marchewki, nadając im chrupiącą teksturę. Warzywa jak z grilla? Da się zrobić!
 • Placki ziemniaczane, hamburgery i kiełbaski można upiec we frytkownicy, aby uzyskać chrupiącą skórkę i soczysty środek. Żadnej patelni i głębokiego oleju.
 • Dania takie jak pierogi i krokiety można upiec we frytkownicy, co nada im chrupiącą teksturę. Próbowałeś kiedyś smażonych pierogów?
 • Domowe nachosy z tortilli, posypane serem i innymi dodatkami – zdrowsza wersja kinowych przekąsek na rodzinny wieczór filmowy.
 • W niektórych modelach frytkownic można przygotowywać desery, takie jak pączki czy churros, mają od tego specjalne tryby.
 • Dania zapiekane, takie jak klasyczne zapiekanki na bagietce – w air fryerze robisz je w mig.

Warto eksperymentować i dostosowywać przepisy do swoich preferencji smakowych. Frytkownica beztłuszczowa to wszechstronne urządzenie, które pozwala przygotowywać smaczne i chrupiące potrawy w złożonych formach, więc tylko od Ciebie zależy, jakie smakowe doznania z niej wyciągniesz.

co można zrobić w frytkownicy beztłuszczowej - rogaliki
We frytkownicy beztłuszczowej możesz także na szybko podgrzać wczorajsze rogaliki, by odzyskały świeżość.

Czego NIE da się zrobić we frytkownicy beztłuszczowej?

Szeroki wybór dań, ale nie nieograniczony. Tych rzeczy NIE należy wkładać do koszyczka air fryera:

 • woda, zupy, gulasze, sosy, lejące się ciasta,
 • sery topiące się do płynnej konsystencji,
 • cały kurczak – air fryer nadaje się do drobniejszych kawałków, nie upiecze równomiernie czegoś tak dużego,
 • popcorn, bułka tarta, duże latające przyprawy i panierki – frytkownica je rozdmucha,
 • potrawy, które wymagają zanurzenia w głębokim oleju, takich jak klasyczne donuty czy tempura – bez przesiąknięcia olejem to nie będzie to samo,
 • potrawy, które wymagają długiego gotowania na niskiej temperaturze, na przykład duszone mięso.

Nie ma sprzętu uniwersalnego! Jeszcze raz przypominamy o zapoznaniu się z instrukcją użytkowania dołączoną przez producenta. Modele mają różne tryby i akcesoria zwiększające możliwości sprzętu. To, czego nie można umieszczać w air fryerze, jest jasno wyłożone przez redagującego wytyczne dla użytkowników.

Jak działa frytkownica beztłuszczowa porównując z piekarnikiem?

Frytkownica beztłuszczowa różni się od piekarnika:

 • krótszym czasem przygotowania potraw,
 • mniejszym zużyciem energii,
 • mniejszą pojemnością, w sam raz na 1-3 porcje,
 • brakiem konieczności wstępnego nagrzewania,
 • air fryer, w zależności od modelu, ma różne tryby grzania, dostosowane do konkretnych potraw,
 • piekarnik pozwala przygotować więcej potraw naraz,
 • w piekarniku zrobisz brytfannę ciasta, w air fryerze tylko małe porcje.

Zarówno frytkownica beztłuszczowa, jak i piekarnik, przydają się w kuchni. Oba sprzęty świetnie uzupełniają się na co dzień. We frytkownicy przygotujesz szybką, lekką kolację, a piekarnik wysmaży suty obiad dla całej rodziny.

Czym się różni frytkownica beztłuszczowa od patelni?

Najważniejsza różnica między air fryerem i patelnią to efekty, jakie daje pieczenie na nich bez tłuszczu. Na nowoczesnych patelniach możesz piec bez oleju i danie się nie przypali, jednak tak zrobiona potrawa nie będzie chrupiąca. Kto próbował smażyć racuszki bez oleju, ten wie – gumowy efekt skutecznie odbiera apetyt. Frytkownica beztłuszczowa zaś, świetnie naśladuje efekty prawdziwego smażenia na oleju. Danie jest z każdej strony chrupiące, choć tłuszczu w nim jak na lekarstwo.

Poza tym różni się oczywiście obsługa. Na patelni samodzielnie kontrolujesz proces, w air fryerze wrzucasz potrawę i przede wszystkim zdajesz się na technologię. Forma potrawy też będzie się różniła – we frytkownicy nie zrobisz np. omleta o klasycznym kształcie.

co można zrobić we frytkownicy beztłuszczowej - stek
Niektóre sprzęty mają specjalne tryby do mięs, co pozwala doskonale wypiekać soczyste steki.

Czy frytkownica beztłuszczowa jest zdrowa?

Frytkownica beztłuszczowa jest uważana za zdrowszą alternatywę w porównaniu do tradycyjnych frytownic, które wymagają dużych ilości oleju do smażenia potraw.

 • Ponieważ nie trzeba zanurzać potraw w oleju, można znacznie ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu, co korzystne dla zdrowia serca i ogólnego poziomu cholesterolu.
 • Mniej tłuszczu oznacza również mniej kalorii w przygotowywanych potrawach, co pomocne w kontroli oraz zrzucaniu wagi.
 • Tradycyjne smażenie może prowadzić do powstania szkodliwych związków, wydzielających się w wyniku podgrzewania oleju. W beztłuszczowej frytkownicy nie ma takiego problemu.
 • Air fryery są również łatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie trzeba się martwić o monitorowanie ilości oleju i temperatury smażenia. A kiedy nie ma wrzącego oleju, to i trudniej się poparzyć – komu się tu nie zdarzyło!

Ważne jest, aby pamiętać, że sama frytkownica beztłuszczowa nie sprawi, że potrawy staną się automatycznie zdrowe. To, co wkładasz do koszyczka, ma nadal kluczowy wpływ na wartość odżywczą potrawy.

Generalnie – frytkownica beztłuszczowa sama w sobie jest zdrowa. Nie zmienia potrawy na niekorzyść (jak to było dawno temu zarzucane np. mikrofalówkom). Ta metoda obróbki termicznej jest bezpieczna dla dzieci i dorosłych.

Frytkownica beztłuszczowa – czy warto w nią zainwestować?

Decyzja o zakupie frytkownicy beztłuszczowej zależy od twoich osobistych preferencji kulinarnych, stylu życia i celów dietetycznych. Twoich i oczywiście Twojej rodziny 😉

 • Zdrowsza alternatywa: Frytkownice beztłuszczowe pozwalają na przygotowanie potraw z mniejszą ilością tłuszczu niż tradycyjne frytownice, co korzystne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli zależy ci na zmniejszeniu spożycia kalorii i tłuszczu.
 • Mniej zapachów i mniej bałaganu: Ponieważ nie używasz dużych ilości oleju, proces smażenia w frytownicy beztłuszczowej jest uciążliwy pod względem zapachów i nie generuje bałaganu. Nie trzeba czekać aż olej wystygnie, a później długo szorować, by całkiem oczyścić naczynie.
 • Szybszy i łatwiejszy sposób przygotowywania potraw: Frytownice beztłuszczowe są szybsze w niż tradycyjne metody gotowania. Wygodne dla osób o zabieganym stylu życia.
 • Mniej wrzącego oleju w kuchni = większe bezpieczeństwo dzieci kręcących się po domu.
 • Wielofunkcyjność: Chociaż w air fryerze nie zrobisz wszystkiego… to zrobisz prawie wszystko 😉

frytkownica beztłuszczowa - jak działa pieczenie ziemniaków w niej
Ziemniaczane łódeczki to pierwsza rzecz do przygotowania w air fryerze!

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Frytownice beztłuszczowe mogą być stosunkowo drogie (500 zł w górę) w porównaniu do tradycyjnych metod smażenia. Zastanów się, czy jesteś gotowy zainwestować w takie urządzenie. Jak wiadomo, na urządzeniach do kuchni nie ma co oszczędzać kosztem jakości, więc i szukanie najtańszych możliwych modeli jest ryzykowną opcją.

Frytownice beztłuszczowe zajmują miejsce w kuchni. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na nowy sprzęt i możliwość podłączenie go do prądu bez logistycznych komplikacji.

We też pod uwagę, że air fryer bardzo ułatwia gotowanie… co niekoniecznie spodoba się pasjonatom kulinariów. Jeżeli cieszy Cię proces przygotowywania potraw od zera, możliwe, że sprzęt zwyczajnie odbierze Ci zabawę, przez co przestaniesz go używać zaraz po zakupie.

Przemyśl potrzeby swoje i swojej rodziny. Co lubicie jeść? Które najważniejsze dla Was potrawy może wysmażyć frytkownica beztłuszczowa? Czy warto, trafnie określisz po przeanalizowaniu preferencji swoich i domowników.


Frytkownica beztłuszczowa – jak działa i czy to zdrowe? Za smażenie w tej frytkownicy odpowiada wyłącznie obieg powietrza. Frytkownica nie wytwarza szkodliwych związków, potrawy z niej są bezpieczne i smakowite. Sprzęt przydaje się tym, którzy lubią smażone potrawy, a chcieliby zadbać o jakość swojego żywienia.

Wiesz już, co można zrobić we frytkownicy beztłuszczowej, a czego nie powinno się do niej wkładać. Przed pierwszym uruchomieniem maszyny dokładnie przeczytaj instrukcję od producenta.

Czy warto? Naszym zdaniem tak – air fryer ma ogrom zalet. Rozważ jednak, jak wygląda menu Twojej rodziny i Twój stosunek do przygotowywania potraw samodzielnie. Czy chcesz częściowo wymienić patelnię na coś bardziej nowoczesnego?