31.08.2023
Czy sery są zdrowe – to pytanie zadają sobie wszyscy miłośnicy mlecznych przysmaków, którzy postanawiają zadbać o swoje odżywianie. Czy w serach jest coś dobrego? Kiedy jedzenie serów jest niezalecane? Które gatunki warto postawić na półce w lodówce? Przeczytaj i świadomie sięgaj po włoskie przysmaki.
Utarło się przekonanie, że sery to produkty tuczące, ciężkie, niepożądane w diecie… To nieprawda! Wysokiej jakości włoskie sery, francuskie, szwajcarskie czy polskie to bardzo wartościowy produkt spożywczy. Nie musisz z niego rezygnować na zdrowej diecie.
Sery to produkty prosto z natury, bogate w pełnowartościowe białko sprzyjające kondycji mięśni. Oczywiście jest w nich także sporo tłuszczów, ale one nie są niczym złym – każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tłuszczu.
Kombinacja białka i tłuszczu jest sycąca – wystarczy odrobina sera, by na długo pohamować głód. Sięganie po ser może wręcz, pomimo kaloryczności, pomóc osobom na diecie odchudzającej. Ponadto sery dostarczają minerałów i witamin, a część także bakterii probiotycznych.
Wysoka kaloryczność? Owszem, nie można jej odmówić serom. 100 gramów. Jednakże wysokokaloryczne są także orzechy, pestki, awokado, suszone owoce i wiele innych produktów, które z pewnością należą do zdrowych. Sery nie są tu wyjątkiem. Kaloryczność absolutnie nie odbiera im miejsca na półce ze zdrową żywnością.
Problem z jedzeniem serów pojawia się tylko wtedy, gdy spożywasz ich za dużo. Wtedy łatwo o przekroczenie optymalnej kaloryczności diety. Na dłuższą metę, przesadzanie z serami może doprowadzić do niechcianego przyrostu masy ciała. Niemniej, jest to wina braku umiaru, a nie samego produktu.
To, czy sery są zdrowe, zależy od tego, ile ich spożywasz. Same w sobie są bardzo wartościowe odżywczo. Zły pijar zawdzięczają występowaniu w tuczących daniach o wysokiej smakowitości, a nie jest on słuszny.
Kuchnia włoska i generalnie kuchnie krajów śródziemnomorskich szczególnie słyną ze swoich serów pleśniowych. Czy je również można zaliczyć do wartościowych, a przede wszystkim bezpiecznych produktów spożywczych?
Sery pleśniowe wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła, nie stwarzają zagrożenia dla dorosłego, zdrowego człowieka. Układ trawienny dobrze radzi sobie z rodzajami pleśni spożywczej, wykorzystywanymi do produkcji tych przysmaków. Również dostarczają pełnowartościowego białka, tłuszczu, minerałów i witamin, a dostawa bakterii tworzących pleśń ubogaca mikrobiotę jelit.
Nie każdy jednak może sięgać po sery pleśniowe. Powinny z nich zrezygnować kobiety w ciąży. U dzieci natomiast, z podawaniem serów należy się wstrzymać do ukończenia pierwszego roku życia. Wynika to z faktu, że w serach pleśniowych mogą się trafić niepożądane szczepy bakterii, zdolne wywołać chorobę groźną dla małego człowieka.
Pamiętaj także, że sery pleśniowe mogą się zepsuć! Obecność pleśni, która urosła już w lodówce, dyskwalifikuje cały kawałek. Ser musi trafić do śmieci. Nie wolno odkrawać spleśniałego fragmentu i zjadać reszty – bakterie opanowały wnętrze sera także tam, gdzie tego nie widać.
Warto próbować różnorodnych serów – to niesamowite przeżycie smakowe, zwłaszcza gdy uda Ci się upolować przysmaki rzemieślniczej produkcji. Zrezygnuj z wysokoprzetworzonych serków kanapkowych wzbogacanych sztucznymi przyprawami – znacznie lepszym wyborem są przysmaki o najkrótszym składzie.
W lodówce szczególnie warto mieć:
Także feta, caprese, camembert, brie i inne warianty serów z całego świata mają w sobie wiele dobroci. Sięgnij po te gatunki, które najbardziej przypadają Ci do gustu.
Czy sery są zdrowe? Tak – zdecydowanie zasługują na miano zdrowych, odżywczych produktów wartych włączenia do stałej diety. Najważniejszy w spożywaniu ich bez szkody dla sylwetki jest umiar.
Sery pleśniowe – czy zdrowe i bezpieczne dla ludzi? Tak, pod warunkiem że postawisz na przysmak z prawdziwej, rzetelnej serowarni. Zapamiętaj także, że ser spleśniały i ser pleśniowy to nie to samo. Z pleśniowych serów powinny profilaktycznie zrezygnować tylko kobiety w ciąży i najmniejsze dzieci.