Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Bieganie > Bieganie na bieżni – efekty, które zmienią Twoje życie

03.07.2022

Bieganie na bieżni – efekty, które zmienią Twoje życie

Bieganie na bieżni – efekty, które zmienią Twoje życie

Chcesz rozpocząć zdrowe, aktywne życie? Bieganie na bieżni to świetny wstęp do zakochania się w intensywnym trenowaniu. Warto go spróbować zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia ze sportem. Bieganie na bieżni – efekty, jakie daje, zwalą z nóg nie tylko Ciebie, ale też twoich znajomych i lekarza. Przeczytaj!

Bieganie na bieżni – efekty zdrowotne

Sport to zdrowie, prawda? Prawda! Bieganie na bieżni – efekty, jakie wywiera na Twoje ciało, zaprocentują nie tylko w najbliższym czasie, ale też w podeszłym wieku.

Bieganie na bieżni sprawia, że mięśnie, kości i stawy stają się silniejsze. Organizm, pod wpływem wysiłku fizycznego wzmacnia się… bo nie ma innego wyjścia. Natura zaprojektowała człowieka w taki sposób, by był w stanie przetrwać, a do przetrwania w wyczerpujących warunkach potrzebne jest właśnie wzmacnianie się.

Bieganie na bieżni – efekty nie ograniczają się tylko do układu ruchu. Serce i płuca nauczą się pracować wydajniej. Podczas wysiłku, tętno wzrasta – pracujące mięśnie wymagają zasilania krwią. Krew trzeba natlenić – płuca wchodzą na najwyższe obroty. 

To, czego organy nauczą się na bieżni, zostaje z nimi także po zakończeniu treningu. Schody na 5-te piętro przestaną być wyzwaniem. Wycieczka górska? Sama przyjemność. Dobiegnięcie do autobusu… po co, skoro można pobiec do pracy?

Badania pokazują, że osoby aktywne fizycznie cieszą się lepszym zdrowiem w podeszłym wieku. Mają sprawniejsze serca, mocne kości, a ich tkanka mięśniowa nie znika mimo upływu lat. 

Bieganie na bieżni można rozpocząć w każdym wieku. Sport jest w stanie odwrócić lata zaniedbań. Sport wcale nie jest dla młodzieniaszków – na maratonach spotkasz wielu wysportowanych emerytów, z kondycja lepszą, niz u niejednego 20-latka.

Czy bieganie może zaszkodzić?

Jeżeli masz dużą nadwagę, problemy z sercem, stawami lub kręgosłupem, nie powinieneś intensywnie biegać. W przypadku przewlekłych chorób i wad postawy, chęć rozpoczęcia takiej aktywności skonsultuj z lekarzem.

Czy bieganie obciąża kolana? Poprawne bieganie na bieżni, w dobrze dopasowanych butach, stopniowo zwiększając intensywność – wręcz przeciwnie. Biegacze wzmacniają kolana dzięki treningom. Wbrew starym mitom, wcale nie chorują na stawy częściej, niż osoby mało aktywne.

W przypadku nadwagi i otyłości, bieganie na bieżni będzie obciążało kolana. Zamiast nich, postaw na spacery. Dopiero gdy BMI zacznie oscylować w okolicy 25 (górna granica normy wagowej), rozpocznij intensywne bieganie na bieżni.

Bieganie na bieżni – efekty widoczne w lustrze

Bieganie na bieżni wzmacnia mięśnie, pomaga zrzucić tłuszcz i ujędrnić skórę. Dzięki temu rodzajowi aktywności fizycznej, nie tylko poczujesz się lepiej. Będziesz także bardziej się sobie podobać.

Bieganie nie sprawia, że nogi stają się masywne. Pośladki nie opadają, a wręcz przeciwnie – podnoszą się. Wysiłek poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej napięta. Cellulit? Mniej widoczny. Brzuch? Spłaszczony, mocniejszy, bez nadmiaru tłuszczu.

Jeśli chodzi o bieganie na bieżni, efekty dla sylwetki przekładają się oczywiście także na zdrowie. Korzyści ze zrzucenia zbędnych kilogramów to temat na osobny artykuł.

Co ważne, bieganie po bieżni pozwala jeść więcej, mimo diety odchudzającej. Nadprogramowe ciasteczko? To się wybiega. Zakochując się w sporcie, raz na zawsze zapomnisz o zbędnych kilogramach, ale też o radykalnych dietach.

Bieganie na bieżni – kalorie

To, ile kalorii spala bieganie na bieżni, zależy od jego intensywności. Biegając przez godzinę możesz spalić 400 do nawet 1000 kcal. 

Bieganie na bieżni – kalorie spalisz szybciej, jesli będziesz biegał pod górkę. Nowoczesna bieżnia pozwala na manipulowanie skosem. Skos dodatni zmęczy Cię bardziej, ale o to właśnie chodzi, gdy chcesz schudnąć!

Na początku jednak, nie przesadzaj. Bieganie na bieżni powinno być dostosowane do Twoich możliwości. Na początek, przez 15 minut biegnij stałym, spokojnym tempem. Nie przejmuj się kaloriami. Po tygodniu, biegaj już przez 20 minut. W następnym – 30. 

Twoja forma będzie stopniowo się poprawiać. Wtedy, gdy spokojne, długie bieganie na bieżni nie będzie Ci sprawiać problemów, zaczniesz manipulować skosem i biegać coraz szybciej. Łydki będą płonąć… tak jak setki kalorii!

Bieganie na bieżni – efekty dla psychiki

Bieganie na bieżni zmienia nie tylko ciało, ale też umysł. Spora w tym zasługa hormonów szczęścia, uwalnianych podczas treningu. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje, że Twoje ciało wydziela endorfiny, dopaminę, adrenalinę i wiele innych. Hormony biegacza mają zmotywować go na trasie i uśmierzyć ból. Przy okazji, niesamowicie poprawiają nastrój.

Bieganie po bieżni to sposób na rozładowanie stresu. Ułatwia porzucenie używek. Zamiast wychodzić na papierosa, wychodzisz pobiegać – całe ciało jest Ci wdzięczne. Poza tym, będzie Ci prościej zrezygnować z niezdrowych przyjemności, gdy zacznie Ci zależeć na coraz lepszym bieganiu.

Rozpoczynając przygodę ze sportem, pokonujesz swoje ograniczenia. Zwiększasz pewność siebie, czujesz dumę widząc, jak Twoja kondycja i wygląd się poprawiają. To przekłada się na każdy aspekt życia. Chcesz ,,coś” zmienić, a nie wiesz od czego zacząć? Zacznij uprawiać sport.

Bieganie może też odmienić Twoje życie towarzyskie. Sport łączy ludzi. Biegacze to wspaniałe osoby, a społeczność sportowa nieustannie motywuje się, organizuje grupowe treningi, a nawet wyjazdy. Warto biegać – bo biegać, to żyć dwa razy bardziej.

Bieganie na bieżni czy w terenie?

Bieganie na bieżni – efekty w porównaniu z bieganiem w terenie, ponownie zależą od intensywności. Zarówno na bieżni jak i w na polnej ścieżce można biegać na 200%. Można też spokojne truchtać. 

Najważniejsze jest to, co sprawia Ci większą przyjemność. Bieganie na bieżni, czy w terenie? Bez znaczenia. Byle regularnie, sumiennie, z zaangażowaniem!

Kiedy lepiej wybrać bieganie na bieżni?

Bieganie po bieżni może być równie wyczerpujące, co to w terenie. Manipulując wysokością skosu, nie podpierając się i narzucając wysokie tempo, spocisz się nie mniej, niż biegając w górach.

W niektórych przypadkach, bieganie po bieżni jest dużo lepszym wyborem, niż bieganie w terenie. W upalne dni, klimatyzacja sufit nad głową – zamiast prażącego słońca – to opcja nie tylko przyjemniejsza, ale też bezpieczniejsza. 

Na bieżnię powinni zdecydować się również alergicy w okresie pylenia. Szczególnie dobrą opcją jest także dla osób biegających w zanieczyszczonym mieście bądź niespokojnej okolicy

Bieganie na bieżni pomaga wrócić do aktywności po ciąży, kontuzji, chorobie. Pozostając na siłowni, w otoczeniu innych trenujących (lub we własnym domu), nic Ci nie grozi w razie pogorszenia samopoczucia.

Bieganie na bieżni, czy w terenie? Wybierz to pierwsze, jeśli trening biegowy jest dla Ciebie… nudny. Bieżnia może stanąć przed telewizorem. 50 minut biegania nie brzmi zachęcająco? W porządku, ale chyba nie odmówisz 50-ciu minut z odcinkiem ulubionego serialu.

Bieżnia w domu, czy bieganie na siłowni?

Zdecydowałeś, że dobrym wyborem będzie bieganie po bieżni, zamiast w terenie? W takim razie, najpierw udaj się na siłownię. Spróbuj na własnej skórze, czym jest bieganie! W strefie cardio, dostępnej w każdym klubie fitness, możesz przetestować nie tylko bieżnię, ale też orbitrek, ergometr czy rowerek stacjonarny.

Gdy po kilku treningach upewnisz się, że bieganie na bieżni to jest to, rozważ zakup. Bieżnia do domu zwróci się szybko, gdy porównasz koszty kolejnych wejść na siłownię. 

Z drugiej strony – siłownia to wspaniałe miejsce. W klubie fitness poznasz wiele osób, które będą Cię motywować, służyć radą, a nawet… przyjaźnią, wychodzącą daleko poza strefę cardio. Na początku idź na siłownię, a gdy poczujesz, że chcesz na niej zostać, bieżnia w domu nie będzie potrzebna. 

Podsumowując – bieżnia w domu, czy na siłowni? To zależy od Ciebie – tego, czy zależy Ci wyłącznie na bieganiu, czy na całej towarzyskiej otoczce. 


Bieganie na bieżni – efekty ograniczają się nie tylko do poprawy kondycji i sylwetki. Sport pomoże Ci wygrać ze stresem i używkami, a także poprawi samoocenę. Zaczynając biegać teraz, staniesz się zdrowszy. To zaprocentuje nie tylko w krótkiej perspektywie, ale też po wielu latach. Bieganie odmienia życie – także bieganie po bieżni.

Bieganie na bieżni, czy w terenie? To zależy głównie od Twoich preferencji. Pozostanie na bieżni warto jednak rozważyć szczególnie w upalny dzień. Bieżnia do domu to także sposób na przekonanie się do treningów, które do tej pory wydawały Ci się nudne.