07.01.2024
Artykuł sponsorowany
Wśród osób aktywnych coraz większą popularnością cieszy się odzież outdoorowa. Co to znaczy? Jakie ubrania kryją się pod tą nazwą? Jak wybrać odpowiednie i dlaczego to właśnie one najlepiej nadają się na wycieczki w terenie? Dowiedz się wszystkiego o ubraniach outdoorowych i sposobach ich wykorzystania.
Outdoor to angielskie słowo – jedno z popularnych obecnie zapożyczeń. To właśnie od niego pochodzi określenie „odzież outdoorowa”. Co to znaczy? W dosłownym tłumaczeniu outdoor oznacza „na wolnym powietrzu”, na zewnątrz.
Odzież outdoorowa jest więc projektowana tak, by chronić nasze ciało na wolnym powietrzu. Ma gwarantować izolację termiczną, a także ochronę przed wiatrem oraz przemoczeniem. W związku z tym ubrania outdoorowe to przede wszystkim wierzchnie okrycia, których celem jest zapewnienie komfortu przez cały czas przebywania na zewnątrz – nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Co oznacza outdoor w praktyce? Ubrania tego typu są wykonywane ze specjalnie zaprojektowanych materiałów. To przede wszystkim tworzywa syntetyczne. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest softshell, czyli materiał łączący w sobie dwie warstwy o odmiennych właściwościach. Zewnętrzna jest odporna na wiatr i elastyczna. Wewnętrzna miękka, przyjemna w dotyku i wykonana z fleece’u – dba o komfort termiczny użytkownika.
Do tego w ubraniach outdoorowych można spotkać wiele technologicznych nowinek, które wzmacniają tkaniny. Mogą to być technologie związane z wiatroszczelnością, nieprzemakalnością czy też wzmocnieniem materiału na uszkodzenia mechaniczne. Odzież outdoorowa odznacza się też zawsze sporą elastycznością.
Odzież outdoorowa przydaje się w różnych sytuacjach. Pierwotnie była pomyślana przede wszystkim jako ubrania survivalowe. Wówczas miała zapewniać ochronę i wspomagać w ekstremalnych sytuacjach. Dzisiaj bardzo chętnie sięgają po nią podróżnicy wszelkiej maści – od tych spędzających całe tygodnie w głuszy, po ludzi, którzy wybierają się na kilkugodzinne wycieczki za miasto. Ubrania outdoorowe znakomicie nadają się na wszelkie wycieczki terenowe, wyprawy w góry itp.
Outdoorowa odzież sprawdza się jednak również przy innych aktywnościach. Często decydują się na nią również sportowcy. Wierzchnie okrycia outdoorowe nadają się na treningi przy nieco gorszej pogodzie, utrzymując potrzebną sportowcom ciepłotę ciała. Odzież outdoorowa jest szczególnie popularna wśród osób trenujących biegi oraz rowerzystów.
Ubrania tego typu sprawdzają się również w pracy. Będą przydatne na wszystkich stanowiskach, które wymagają przebywania na świeżym powietrzu – zwłaszcza jesienią i zimą. Lżejsze ubrania outdoorowe sprawdzą się jednak również latem.
Taka odzież jest wykorzystywana przez pracowników na placach budowy, a także w firmach remontowych czy też wykonujących roboty drogowe. Z ubrań outdoorowych korzystają kurierzy – i ci jeżdżący rowerem, i samochodem. Po taką odzież mogą jednak również sięgnąć osoby wykonujące porządki na zewnątrz, ogrodnicy, serwisanci. Może też okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących w kiepsko ogrzewanych magazynach.
Ze względu na swoją popularność odzież outdoorowa staje się też ciekawym gadżetem. Coraz częściej służy jako ubrania reklamowe. Kiedy firma umieści na odzieży outdoorowej swoje logo, może obdarować nią pracowników, klientów czy kontrahentów. Outdoorowe gadżety sprawdzają się też na targach czy jako nagroda w konkursach.
W takiej roli sprawdzają się dodatki, takie jak termoaktywne chusty, ale też koszulki czy czapki. A w “bogatszej” wersji również ubrania takie jak kurtka czy polar z nadrukiem. Warunkiem jest odpowiednie znakowanie odzieży. Trzeba to zrobić tak, by nie uszkodzić ani nie osłabić ich właściwości. Zwykle wybiera się spośród trzech metod – haftu komputerowego, sitodruku oraz termotransferu.
By outdoorowa odzież reklamowa spełniła swoją funkcję, wzór musi być dobrze widoczny, ale nie może być zbyt nachalny. Inaczej nikt nie będzie chciał założyć ubrania, w którym będzie czuć się jak chodzący słup reklamowy. Stąd okrycia wierzchnie zwykle znakuje się na lewej piersi, a logo – plus ewentualnie nazwa firmy – nie są większe niż 10-15 centymetrów.
W związku z szerokim zastosowaniem odzieży outdoorowej jej wybór jest dziś bardzo szeroki. Stąd należy ją dobierać do konkretnej aktywności i na określoną porę roku czy przedział temperatur. Kompletowanie outdoorowego stroju zazwyczaj jednak składa się z kilku najbardziej uniwersalnych elementów.
Kiedy mówimy o wierzchnich okryciach, pierwsze na myśl zazwyczaj przychodzą nam kurtki. Outdoor – co to znaczy w ich przypadku? Najczęściej to ubrania z membraną. Pod tym pojęciem kryje się specyficzna warstwa materiału z porami. To mikroskopijne otwory, przez które przedostaje się para wodna. Są jednak na tyle małe, że nie przepuszczają wody. Membrana chroni więc ubrania przed przemakaniem, zapewniając przy okazji dobrą wentylację skóry.
Bardzo popularnym rodzajem kurtek outdoorowych są softshelle. Gwarantują tylko podstawową ochronę przed lekkim deszczem, dbają za to o komfort termiczny. Chronią bowiem przed wiatrem i wyziębieniem organizmu. Jednocześnie są elastyczne i zapewniają pełną swobodę ruchów.
Oprócz tego kurtki outdoorowe powinny wyróżniać się kilkoma cechami. Wybieraj te z regulowanym kapturem, który można dobrze dopasować do głowy. Zwróć uwagę na szwy. Powinny być podklejane – wtedy masz pewność, że kurtka faktycznie nie będzie przemakać. Dobrym wyborem będą fasony z przedłużanym tyłem, który osłoni plecy w czasie pochylania się czy jazdy na rowerze.
Plusem dla kurtki outdoorowej będą także liczne kieszenie oraz otwory wentylacyjne. Jeśli kurtka nie posiada membrany, warto szukać modeli z powłoką DWR, która ochroni przed przemakaniem.
Do odzieży outdoorowej zalicza się również polary. To ubrania, które dobrze chronią przed chłodem i nie przemokną przy pierwszych, lekkich kroplach deszczu. Przy ich wyborze trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim gramaturę materiału. To ona definiuje to, jak dobrze będą izolować od zimna.
Najcieplejsze są polary o gramaturze około 300 g/m2, przewidziane na niskie temperatury. Najcieńsze są z kolei mikropolary z gramaturą 100 g/m2. Nadają się na cieplejsze dni, mogą być też warstwą pośrednią stroju outdoorowego.
Krój polaru outdoorowego powinien być dość dobrze dopasowany do ciała. Dzięki temu będzie lepiej trzymać ciepło. Warto również zwrócić uwagę na zapinane kieszenie, dzięki którym nic w nich nie zamoknie. Do tego istotne jest wykończenie stójki miękkim materiałem – by suwak nie podrażniał Twojej skóry.
Outdoorowe spodnie można podzielić na letnie, zimowe oraz na okresy przejściowe. Te pierwsze to modele lekkie i szybkoschnące, najczęściej z filtrem UV. Spodnie zimowe to modele z membraną, które będą chronić przed przemakaniem – również w kontakcie ze śniegiem. W roli spodni przejściowych sprawdzą się z kolei modele z softshellu.
Spodni outdoorowych szukaj wśród ubrań z materiałów syntetycznych – przede wszystkim poliestru i poliamidu. Jeśli zależy Ci na dużej wytrzymałości, warto też zwrócić uwagę na modele z cordurą.
Liczy się również odpowiedni krój. Musi zapewniać maksymalną wygodę. Nie może przeszkadzać w naturalnym sposobie chodzenia. Zimą najlepiej sprawdzą się spodnie dopasowane, które będą delikatnie mobilizować do pracy naczynia krwionośne i sprzyjać zachowaniu odpowiedniej temperatury ciała. Latem z kolei dobrze spiszą się modele z nieco luźniejszymi nogawkami – niektóre są nawet rozsuwane.
Warto zwrócić uwagę na spodnie outdoorowe o technicznym kroju. Spotyka się je często wśród modeli trekkingowych. Są wyposażone w dodatki takie jak klin w kroku czy wzmocnienia na kolanach.
Uzupełnieniem wierzchniej odzieży outdoorowej są dodatki. To przede wszystkim bielizna termoaktywna. Co kryje się pod tym pojęciem? Bielizna tego typu pomaga regulować odczuwalną temperaturę ciała. W chłodne dni będzie więc przede wszystkim izolować, w cieplejsze pomoże w wentylacji i odprowadzaniu potu.
Takie właściwości zapewniają materiały syntetyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, na przykład specjalnie przystosowany poliester. Ale możesz też zdecydować się na bieliznę termoaktywną z naturalnych materiałów. To przede wszystkim elementy z wełny merino, czyli materiału pozyskiwanego z owiec hodowanych przede wszystkim w Nowej Zelandii. Druga naturalna opcja to włókna bambusowe.
Bielizna termoaktywna na górne partie ciała to przede wszystkim koszulki, ale również sportowe staniki. Nogi będą chronić legginsy oraz kalesony termoaktywne. Komfort w trakcie wędrówek i pracy mocno poprawiają też termoaktywne skarpety.
Skoro wiesz już, co oznacza outdoor, przy wyborze tak profilowanych ubrań zwróć też uwagę na marki outdoorowe. Łatwiej będzie Ci wtedy znaleźć odzież outdoorową.
Wśród polskich firm szeroką ofertą tego typu ubrań wyróżnia się 4F. Wśród uznanych marek znajdują się również takie jak Asics, Uvex, Patagonia, North Face czy Marmot. Wszystkie specjalizują się w odzieży sportowej bądź turystycznej.
W sklepach znajdziesz jednak również sporo firm, które zajmują się mocniej outdoorową odzieżą firmową, roboczą bądź reklamową. To marki takie jak Malfini, James Nicholson, Hi-Tec czy Stedman.
Odzież outdoorowa to ubrania przeznaczone do noszenia na wolnym powietrzu. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wyziębieniem lub przemoczeniem, a także przegrzaniem. Sprawdzają się w czasie wędrówek terenowych, przy uprawianiu sportu, ale również w pracy związanej z przebywaniem na zewnątrz.
Na odzież outdoorową składają się przede wszystkim kurtki, polary, spodnie oraz bielizna termoaktywna. Przy wyborze tych ubrań trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, ale także wygodny krój, rozwiązania technologiczne i dodatkowe właściwości.