27.10.2023
Jazda na rowerze przynosi wiele korzyści w każdym wieku! Zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy odczują szereg benefitów z poruszania się tym pojazdem na co dzień. Dlaczego warto częściej wymieniać samochód na jednoślad? Przedstawiamy 25 zalet dla ciała i ducha – przeczytaj i wskakuj na siodełko!
Optymalna dzienna dawka ruchu to przynajmniej 30 minut dziennie. Tą dawką może być właśnie jazda rowerem. Jako że nie zawsze mamy czas na przejażdżki, jeżeli na co dzień generalnie nie brakuje Ci ruchu, na rower warto wskoczyć 2-3 razy w tygodniu i zrobić sobie wtedy dłuższą sesję pedałowania.
Rekreacyjna jazda jest na tyle lekką aktywnością, że nie trzeba robić przerw na regenerację. Możesz spokojnie jeździć każdego dnia. Skoncentruj się na swojej przyjemności, jeździj spokojnie, po trasach bez wymagających odcinków.
Co innego, gdy zaczniesz podchodzić do tej aktywności w bardziej sportowej perspektywie. Intensywne treningi kolarskie wymagają 48h odstępu, by organizm doszedł do siebie. Zacznij od jazdy rekreacyjnej, a gdy zacznie Ci zależeć na wynikach sportowych przywiąż dużo uwagi do regeneracji.
Pierwsze sylwetkowe rezultaty jazdy przyjdą po około miesiącu. Ogromne znaczenie ma to, jaki tryb życia ogólnie prowadzisz. Czy dbasz o dietę? Wysypiasz się? Poza rowerem praktykujesz jeszcze jakąś aktywność? Im więcej się ruszasz i zdrowiej jesz, tym szybciej zauważysz efekty w lustrze.
Efekty psychiczne odczujesz jeszcze w trakcie jeżdżenia. Twój nastrój momentalnie się poprawi, a z każdym kilometrem uśmiech na twarzy będzie się poszerzał. Idziemy o zakład, że zejście z roweru okaże się dla Ciebie bardziej wymagające, niż było wejście na niego 😉
Przed Tobą motywująca lista korzystnych skutków zaprzyjaźnienia się z jednośladem. Nie zwlekaj z odczuciem ich na własnej skórze – warto!
Rower doskonale angażuje mięśnie dolnych partii, w szczególności mięśnie czworogłowe uda, dwugłowe uda, pośladkowe, oraz mięśnie łydek. Regularna jazda powoduje wzrost siły i wytrzymałości w tych mięśniach. Lepiej będą znosiły zarówno sportowy, jak i codzienny wysiłek – na przykład wchodzenie po schodach na wysokie piętro.
Podczas jazdy na rowerze mięśnie brzucha, kręgosłupa i ramion pracują, aby utrzymać stabilność ciała. Chociaż górne partie uaktywniają się w mniejszym stopniu niż nogi i pośladki, aktywność rowerowa nie pozostaje obojętna także muskułom od pasa w górę.
Jazda na rowerze słynie z niskiego obciążenia stawów kolanowych, ponieważ większość ciała jest podtrzymywana przez siedzenie rowerowe, a nacisk na kolana jest znacznie mniejszy niż w przypadku biegania czy chodzenia. Z tego względu jest to dobra aktywność dla osób ze znaczną masą ciała.
Obciążenie nie jest duże, ale wystarczające, by stymulować kolana do wzmacniania się. Swoje robi także wzmocnienie mięśni udowych, odpowiedzialnych za utrzymanie stabilności stawów kolanowych.
Jazda może pomóc w pozbyciu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Aktywność spala sporo kalorii (nawet 500-600 kcal na godzinę), co zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, tym samym ułatwiając zrzucanie wagi bez restrykcyjnych diet. Im intensywniej jeździsz, tym więcej kalorii zużywasz. Jeżeli weźmiesz na wycieczkę rowerową najbliższych, godzina minie błyskawicznie!
Chcesz się pozbyć tłuszczu z brzucha? Popracuj nad dietą – ona zawsze jest najważniejsza w redukowaniu tłuszczu. Warto rozważyć także dodatkowe ćwiczenia wykonywane poza jazdą na rowerze, koncentrowane na mięśniach tułowia. W połączeniu z rowerem mogą przynieść spektakularną przemianę brzucha!
Kolarstwo stymuluje krążenie krwi w całym ciele, w tym w skórze. Dobre krążenie przyczynia się do lepszego odżywienia skóry (bo krew transportuje substancje odżywcze do wszystkich tkanek), dzięki czemu staje się ona bardziej napięta. Efekty zobaczysz zwłaszcza w obrębie nóg i pośladków. Uelastyczniona skóra staje się wizualnie młodsza, a cellulit mniej widoczny.
Dzięki aktywności fizycznej dziecięcy układ ruchu zdrowo się rozwija, a dorośli pozostają sprawni mimo upływu lat. Nie od dziś wiadomo, że ruch przedłuża młodość – aktywni seniorzy w doskonałej kondycji są tego żywym dowodem! Formy mógłby im pozazdrościć niejeden dwudziestolatek prowadzący siedzący tryb życia. Rower to aktywność tak lekka i spokojna, że bez obaw możecie sobie urządzać pokoleniowe wycieczki.
Regularna jazda pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Otyłość jest jednym z czynników ryzyka cukrzycy typu 2, a więc utrzymywanie zdrowej masy ciała dzięki aktywności, pomaga zmniejszyć szansę na zachorowanie.
To nie wszystko! Różne formy aktywności fizycznej zmniejszają poziom glukozy we krwi i wyczulają wrażliwość na insulinę, co oznacza, że organizm może lepiej wykorzystywać ten hormon do regulowania poziomu glukozy we krwi.
Jazda jest formą ćwiczeń aerobowych, co oznacza, że angażuje serce do pompowania większej ilości krwi do mięśni. W rezultacie serce staje się bardziej wydolne i sprawniejsze – rower jest treningiem także dla tego mięśnia.
Regularna aktywność pomaga w regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL) zmniejsza skłonność do tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Swoje robi również profilaktyka nadwagi – wysoce niekorzystnej z kardiologicznego punktu widzenia.
Regularna jazda na rowerze poprawia wydolność układu oddechowego. Płuca stają się bardziej zdolne do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Rower trenuje także te organy!
Z biegiem czasu ruch przekłada się na zwiększenie pojemności płuc, co jest korzystne dla ogólnego zdrowia. Zauważysz u siebie także zwiększoną tolerancję na wysiłek, a mniejszą skłonność do zadyszki.
Rower pomoże Ci zrzucić nadprogramowe kilogramy tu i teraz, a gdy pokochasz aktywność, już nigdy nie będziesz się niepokoił cyferkami na wadze.
Jeżdżenie jest także metodą na zapobieganie nadwadze u najbliższych prowadzących siedzący tryb życia, także u dzieci. Aktualnie dziecięca otyłość jest galopującym problemem w naszym kraju – wpajając pociechom sympatię do ruchu sprawisz, że nie będzie ich dotyczył.
Rower może być pełnoprawnym środkiem transportu. Do pracy, do szkoły, na małe zakupy – samochód może zostać w garażu. To bezpośrednio przekłada się na wydatki na paliwo. Spróbuj przez 30 dni jeździć na rowerze np. do pracy i zwróć uwagę na to, ile względem poprzedniego miesiąca zaoszczędziłeś.
Podczas jazdy na rowerze, ruchy nóg i mięśni brzucha stymulują perystaltykę jelit. To służy zapobieganiu problemom z zaparciami. Ruch nie zastąpi diety bogatej w błonnik i picia odpowiedniej ilości wody, jednak będzie doskonałym uzupełnieniem tych fundamentów.
O tym, że jazda na rowerze jest eko, nie trzeba nikogo przekonywać. Kochasz przyrodę? Chcesz zadbać o planetę? Odłóż kluczyki do auta, wskakuj na siodełko. Skorzystasz i Ty, i Matka Natura. Podczas jazdy ciesz się powietrzem, wiatrem we włosach, pięknem zieleni i tym wszystkim, co daje Ci przyroda w zamian za wybór właśnie roweru.
Aktywność na świeżym powietrzu pomaga się dotlenić i oczyścić umysł. To sprzyja zasypianiu – dobre zmęczenie sprawia, że zasypiasz łatwiej, głębiej, przyjemniej. Ponadto wrzucenie jazdy w codziennych plan dnia pomaga wyregulować harmonogram dobowy.
Gdy jazda odbywa się na świeżym powietrzu, trening dostarcza organizmowi tlen, co korzystnie wpływa na funkcje poznawcze. Podczas jazdy na rowerze masz okazję wypocząć, zresetować umysł i zrelaksować się, a to sprzyja funkcjonowaniu mózgu Sama jazda jest ponadto bodźcem do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Mózg lubi sport, zwłaszcza ten na dworze!
Czym skorupka za młodu nasiąknie… Niech nasiąknie dobrymi nawykami! Wskakując na rower dajesz dobry przykład swoim pociechom. Kiedy rodzice są aktywni, maluchy chcą ich naśladować i w ten sposób wyrabiają najlepsze przyzwyczajenia. Pokaż dziecku, jak fajna może być aktywność fizyczna, a będzie Ci za to wdzięczne w dorosłym życiu.
Czy wysiłek może dawać energię? Tak! Lekka i umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak jazda na rowerze, zwiększa poziom energii poprzez stymulację układu nerwowego i wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. To sprawia, że się bardziej energicznie w trakcie i zaraz po treningu.
Regularna jazda poprawia kondycję fizyczną, zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Dzięki temu będziesz w stanie wykonywać codzienne czynności z mniejszym wysiłkiem – a może nawet nadążysz za pociechami podczas zabawy w berka?
Rekreacyjna jazda na rowerze – efekty to także lepsze poznanie swojego rejonu. Na rowerze możesz zapuścić się na ścieżki, do których nie dotrze żaden samochód. Daj się wciągnąć w wir przygody rowerowej, a poczujesz się jak po przeprowadzce do nowego miasta.
Zainstaluj w telefonie aplikację z lokalizacją, by Twoi bliscy zawsze wiedzieli, gdzie jesteś. Jeszcze lepiej, zawsze zabieraj ze sobą dorosłe towarzystwo – bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wojaży.
Rower jest fascynującym tematem. Samodzielna naprawy, ulepszanie, różne rodzaje jednośladów, techniki jazdy, triki… Z pewnością nie będziesz sie nudził jako rowerzysta. Zaraz zaczną Cię interesować również kwestie kolarskiej diety, optymalizowania regeneracji mięśni i kibicowania zawodowym rowerzystom (poczujesz z nimi więź ;)).
Czy jest lepszy relaks, niż aktywność z najbliższymi? Rower jest przystępny, więc i ci bez kondycji dadzą sobie radę na wycieczce za miasto. Wspólne wycieczki rowerowe pozwalają rodzinom spędzić czas razem, budować więzi i rozmawiać. To doskonała okazja do zaciskania relacji i stworzenia wspomnień, przy okazji dbając o formę.
W trakcie wycieczek rowerowych dzieci mogą uczyć się o przyrodzie, geografii, historii i kulturze. Rodzice mogą wykorzystać tę okazję do przekazywania wiedzy na temat otaczającego świata.
Wskoczenie na rower może być początkiem szerokich zmian w życiu. Gdy zaczniesz jeździć, szybko pójdziesz za ciosem.
Widząc postępy w swojej formie i zdrowiu, pozostaniesz zmotywowany, aby kontynuować regularne treningi. Zaczniesz jeździć coraz więcej, dłużej, wręcz przestaniesz sobie wyobrażać dzień bez jednośladu. Wiedząc, że zrobiłeś krok w stronę zdrowia, zaczniesz bardziej dbać o dietę, rzucisz używki, a kompleksowe dbanie o siebie zacznie przychodzić Ci naturalnie.
Dzięki aktywności fizycznej organizm uwalnia hormony szczęścia, odpowiedzialne za polepszanie nastroju. Dobrym pomysłem jest jazda na rowerze do pracy – zaczniesz obowiązki z usmiechem, a doskonały humor będzie Ci towarzyszył przez resztę dnia. A po pracy, powrót do domu jednośladem skutecznie rozładuje całodniowe napięcie.
Rower rozwija umiejętności motoryczne u dzieci, pomaga im w utrzymywaniu równowagi i wykształcaniu pełnej koordynacji ruchowej. Balansowanie na rowerze silnie stymuluje rozwijający się mózg. Ponadto kontakt z naturą i aktywność odstresowuje, a dzieci też bywają zestresowane! Wypad na rower w ładną pogodę pomoże najmłodszym w relaksie, niezbędnym do zdrowia psychicznego.
Pomyśl, jak bardzo poprawa kondycji ułatwi Ci codzienne życie. Szczególnie rozdzicom ruchliwych maluchów przyda się praca nad formą, by nadążyli za swoimi energicznymi pociechami! Nie tylko będziesz w stanie długo się z nimi bawić, ale też bez żadnych obaw wybierzesz się z najbliższymi na górką wycieczkę.
Sportowa pasja łączy! To kwestia czasu, jak zaprzyjaźnicie się z innymi amatorami kolarstwa – w okolicy z pewnością jest ich sporo. Dzieci poznają w szkole kolegów chętnych na wspólne wycieczki, a dorośli nabędą okazji do poznawania nowych osób poza pracą.
Gdy za jakiś czas przypomnisz sobie, jak zaczynałeś jeździć na rowerze i męczyłeś się po trzech kilometrach… Jeszcze będziesz wspominał swoją słabą kondycję z pobłażliwą nostalgią – a teraz zabieraj się do pracy nad nią! Duma rozsadzi Cię także na widok całej rodziny biegnącej w stronę rowerów – kto by pomyślał, że staniecie się sportową familią? 😉
Jazda na rowerze to początek wielkiej, zdrowej przygody! W każdym wieku można rozpocząć rowerową przygodę na rekreacyjnym poziomie, a z czasem może też na szczeblu sportowym.
Jazda na rowerze – efekty dotkną Twoje ciało, psychikę, nawet relacje międzyludzkie. Zaproś rodzinę na wycieczkę za miasto, a stworzycie piękne wspomnienia, zacieśnicie relacje, poprawicie zdrowie i kondycję. Ruch to zdrowie, przyjemność i stałe źródło satysfakcji z czynionych postępów. Niech roweroowe wyprawy staną się dla Was nową tradycją!