Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trekking > Jaki plecak w góry? Poradnik i przykładowe modele

28.02.2024

Jaki plecak w góry? Poradnik i przykładowe modele

Jaki plecak w góry? Poradnik i przykładowe modele

Jaki plecak w góry będzie odpowiednim – wygodnym i praktycznym wyborem? Otóż, w gruncie rzeczy, nie ma jednego uniwersalnego plecaka na takie okoliczności – trzeba dobrać go indywidualnie, pod kątem swojej wyprawy. Zapoznaj się z tym poradnikiem, a bez trudu dobierzesz torbę na każdy typ górskiej wycieczki. Przedstawiamy także przykładowe modele plecaków od dobrych producentów, zgodnych ze standardami i oczekiwaniami wędrowców. Przeczytaj!

Od czego zależy to, jaki plecak w góry powinieneś kupić?

Rodzinny spacer turystycznym szlakiem, weekendowy wypad ze znajomymi, kilkudniowa wyprawa – na każdą okoliczność przyda się inny plecak. Dobór plecaka należy rozważyć biorąc pod uwagę charakter i długość swoich wycieczek. Znaczenie ma także pora roku czy organizacja sprzętu. Te 4 czynniki przeanalizuj przed wyborem plecaka.

Kluczowe są:

 • – długość wycieczki – im dłuższa, tym większy plecak będzie niezbędny.
 • – pora roku – na zimę przydają się większe plecaki, by było gdzie spakować dodatkowe ubrania.
 • – ilość sprzętu do zabrania – przeanalizuj, co musisz zabrać, odrzuć wszystkie zbędne rzeczy, by niepotrzebnie nie obciążać pleców.
 • – co biorą towarzysze wycieczki – jeśli wybierasz się w góry w towarzystwie, wybieranie przedmiotów do spakowania przeprowadźcie razem.

Najlepiej byłoby mieć kilka plecaków na różne okoliczności, ale by ograniczyć wydatki, kieruj się po prostu najczęstszym scenariuszem. W razie dużej zmiany – np. wyjątkowo jedziesz w góry na 5 dni, nie tylko na weekend – po prostu wypożyczysz większy plecak od znajomego.

Masz już wszystko rozpisane? Czytaj dalej!

Dlaczego nie zwykły plecak?

Odradzamy zabieranie zwykłego plecaka nawet na krótkie wyjście w teren. Każdy ma w domu casualowy plecak, pozornie odpowiedni na lekki spacer… ale na okoliczność górskiej wycieczki lepiej, by właśnie w domu pozostał. Dla pełnej wygody należy postawić na specjalistyczne plecaki Salomon, Deuter, Salewa czy innej sportowej marki. Nawet rekreacyjnemu wędrowcowi przemierzającemu łatwe szlaki, przyda się plecak typowo turystyczny – to wydatek popełniany raz, na lata, dla komfortu oraz zdrowia.

Plecaki turystyczne są zaprojektowane tak, aby rozłożyć ciężar równomiernie na biodrach i ramionach, co zmniejsza ryzyko bólu pleców i zmęczenia. Torba stabilnie przylega do pleców, zawartość nie podskakuje. W casualowych modelach nie uświadczysz udogodnień cennych dla turysty i jego kręgosłupa.

Najważniejsze cechy plecaka w góry

Uwzględnij te kluczowe cechy każdego turystycznego modelu. Producenci plecaków podają je w opisach swoich modeli. Najistotniejsze dla funkcjonalności i wygody są:

 • – pojemność mierzona w litrach,
 • – organizacja komór i kieszeni,
 • – system nośny,
 • – materiały i wykończenie,
 • – organizacja nawodnienia.

Poniżej szczegółowo je omawiamy.

Pojemność, czyli litraż plecaka

Pojemność plecaka to podstawowe kryterium. Na rynku znajdziesz turystyczne plecaki mieszczące 10-70 litrów (a jeśli dobrze poszukasz, nawet takie przebijające 100 litrów – przydatne tylko na wyprawy ultra).

 • do 15 litrów – pomieści niezbędne rzeczy na krótki dystans wędrówki, takie jak woda, przekąski, kurtka przeciwdeszczowa, mapa i apteczka. Odpowiedni na kilkugodzinne wyjścia zakończone powrotem do hotelu. Sprawdzi się w lecie, gdy nie musisz zabierać zapasowych ubrań ani sprzętu ułatwiającego poruszanie sie po śniegu.
 • 20-35 litrów – na całodniowe wycieczki od rana do zachodu słońca. Zmieści więcej przekąsek, posiłki, awaryjną kurtkę i bluzę. Planujesz wstać rano, wyjść skoro świt, wrócić do schroniska dopiero na kolację? Zdecyduj się na takie modele. 20-25 litrów w lecie, 30-35 litrów zimą. Można powiedzieć, że na poziomie 35 litrów kończy się rekreacja.
 • 40-50 litrów – plecak mieszczący ekwipunek na dwu-trzydniowe wycieczki – prawdziwe wymagające przygody. Spakujesz do niego dużo zapasowej odzieży oraz akcesoria potrzebne w schronisku górskim. Planujesz spędzać w górach całe weekendy? To odpowiedni litraż dla Ciebie.
 • 50-70 litrów – na naprawdę długie wypady z rzadkimi zejściami do schroniska. Pomieszczą to, co niezbędne do pokonywania trudnych technicznie szlaków oraz pobytu w schronisku. Największe plecaki turystyczne mają możliwość przytroczenia namiotu. Do kompletu z plecakiem będą potrzebne kijki – chodzenie z takim gigantem bez dodatkowej stabilizacji nie wchodzi w grę.
 • powyżej 70 litrów – na ultra dystanse, wyprawy powyżej tygodnia, dla najbardziej doświadczonych podróżników. Zmieścisz w nich cały dobytek. Wędrowiec-amator długo nie będzie realnie potrzebował aż takiego giganta.

Niektóre plecaki mają u góry komory specjalny komin ze ściągaczem lub zwijaną pokrywę, służące do powiększenia objętości. Jeśli podejrzewasz, że w trakcie wyprawy np. zdejmiesz bluzę, albo przejmiesz część ciężaru od towarzysza, taka konstrukcja ewentualnie może się przydać.

przykład plecaka w góry z rozkładanym kominem dodającym objętości
Komin w plecaku może dodać nawet 10-ciu litrów objętości.

Po rozpakowaniu zakupionego plecaka przymierz go na sprzęt. Tylko wtedy upewnisz się, że ekwipunek naprawdę się zmieści (zwłaszcza że producenci mają różne sposoby na pomiar litrażu, nie zawsze 30 litrów u jednego równa się 30 litrów u innej marki).

Podsumowując: na poziomie lekkich wycieczek nieprzekraczających jednego dnia, wystarczą plecaki do 35 litrów. Większe modele są przydatne gdy wchodzisz na wyższy turystyczny poziom, potrzebujesz sprzętu wspomagającego wspinaczkę, akcesoriów noclegowych oraz zapasu ubrań.

Komora i kieszenie

Druga cecha to organizacja komory głównej oraz kieszeni. W modelach o mniejszej pojemności (do 35 litrów) z reguły jest jedna komora, większe plecaki mają komory dzielone. Jedna komora w zupełności wystarcza na krótkie wycieczki – nie ma sensu szukać małego plecaka dwukomorowego, bo podział na dwie mniejsze zwyczajnie sie nie przyda. Dwie komory będą konieczne na dłuższych wyjściach – w drugiej będziesz trzymać np. brudne ubrania czy puste pojemniki po jedzeniu.

Zwróć uwagę na rozmieszczenie kieszeni oraz przegród, zarówno wewnątrz jak w środku. Ułatwią Ci logiczne rozmieszczenie ekwipunku i utrzymanie w nim porządku. Przydatne będą przynajmniej 2-3 kieszenie zewnętrzne – na akcesoria, do których musisz mieć bezpośredni dostęp – oraz 1-2 kieszenie wewnętrzne – w nich umieścisz dokumenty, klucze, powerbank etc.

Jeżeli planujesz zabrać na wycieczkę kijki, plecak musi mieć na zewnątrz specjalne troczki. Posiada je zdecydowana większość turystycznych plecaków, ale dla pewności przeczytaj opis producenta i obejrzyj model z każdej strony. Na plus jest także dodatkowy zamek u dołu lub z boku, umożliwiajcy dostęp do komory głównej. Dzieki niemu łatwo wygrzebiesz z plecaka niezbędą rzecz znajdującą się na dnie.

jaki plecak w góry - przykłady dużych modeli z przypiętymi karimatami
Wybierasz się w góry na kilka dni, planujesz biwakować? Zwróć uwagę na uchwyty do których można przymocować karimatę.

Stabilny, wentylowany system nośny

Jak wspominaliśmy na początku, plecaki turystyczne warto wybierać, ponieważ odciążają kręgosłup i zapewniają stabilność zawartości. Nie ma nic gorszego, niż sprzęt podskakujący na plecach przy każdym ruchu – z dobrą torbą to nie będzie miało miejsca.

 • Szelki powinny być szerokie, wykończone płaskimi szwami, by nie obcierały w ruchu. Muszą umożliwiać regulację długości.
 • – Zwróć uwagę na obecność pasów piersiowych i biodrowych zlokalizowanych pomiędzy głównymi szelkami spoczywającymi na ramionach. Zapina się je z przodu. Odpowiadają za równomierne rozkładanie ciężaru na korpusie i biodrach, poprawiają stabilność całej konstrukcji.
 • – Na miejsce rozmieszczenia pasków i ich zakres regulacji muszą zwrocić uwagę zwłaszcza kobiety posiadające duże piersi oraz osoby z większym brzuszkiem.
 • Im cięższy plecak planujesz zabrać, tym szersze pasy i szelki będą mile widziane. Szerokość pasów zapobiega wpijaniu się w ciało i pomaga rozkładać ciężar.
 • – W plecach powinien się znaleźć usztywniany panel. Odgradza plecy od zawartości – nie chcesz przecież czuć, że pojemnik z przekąskami wrzyna Ci się w kręgosłup.
 • – Materiały i wypełnienia zastosowane w paskach nośnych mają zapewniać przewiewność. To kwestia doboru materiału przez producenta.

Najlepszym sposobem na przekonanie się, że plecak do Ciebie pasuje, jest po prostu przymierzenie go. Nowo zakupiony model załóż na komplet ubrań do noszenia w górach. Wyreguluj szelki i pasy. Poskacz z plecakiem, podchodź po schodach góra-dół, by sprawdzić, czy się przemieszcza.

system nośny w plecaku turystycznym na przykładzie
Standardowo, turystyczne plecaki mają pas na biodrach oraz piersiach. Jedna z głównych różnic między takimi modelami a codziennymi.

Odpowiednie materiały i perfekcyjne wykończenie

Materiał, z którego wykonany jest plecak, powinien cechować się:

 • – lekkością (pusty 1-2 kg, powyżej 2 kg największe modele, ogólnie im lżejszy tym lepszy)
 • – wytrzymałością
 • – wodoodpornością.

W plecakach z wysokiej półki jakościowej producenci wykorzystują nowoczesne tkaniny syntetyczne z technologiami wodoodpornymi. Cechuje je to, że są lekkie, a przy tym nie poddają się ciężarowi i ostrym gałęziom na szlaku:

 • – poliestry
 • – poliamidy
 • – nylon
 • – ripstop
 • – Cordura
 • – Endura.

Na lekkie wycieczki w zupełności wystarcza plecaki poliestrowe i poliamidowe – są opcją przystępną cenowo, w sam raz dla amatorów. Z kolei wymagający trekking z przedzieraniem się przez głuszę skłania do inwestycji w opatentowane materiały i mieszanki o podwyższonej wytrzymałości.

Gdy już dostaniesz plecak w ręce, przyjrzyj się wykończeniu. Płynnie działające metalowe zamki, solidne ściągacze, dopracowane szwy bez odstających nitek – takich detali nie widać na zdjęciach w sklepie internetowym.

Dobre wieści – jeżeli wybierasz plecak od naprawdę specjalistycznej marki, nie musisz trzymać kciuków za materiał oraz suwaki. To bowiem podstawy konstrukcji dobrych plecaków turystycznych. Żaden renomowany producent nie pozwoliłby sobie na niedoróbki w tym zakresie.

Ułatwianie nawadniania

W górach nawodnienie to podstawa – picie musi być pod ręką, by ani na moment o nim nie zapominać. Zwróć uwagę na obecność w plecaku zewnętrznej kieszonki na butelkę, do której można sięgnąć bez zdejmowania plecaka. Dobrą opcją są także plecaki z miejscem na bidony umieszczonym z przodu szelek. Takie kieszenie powinny być wykonane z elastycznego materiału, by butelka nie wysunęła się przy gwałtownym ruchu.

Coraz popularniejsze wśród turystów stają się także plecaki z miejscem na bukłak. Bukłak, czyli wewnętrzny zbiornik z wodą. Jest o tyle wygodny, że woda znajdująca się w plecaku schodzi równomiernie, nie ma żadnych kiwających się, ciężkich butelek. Wygodniejszej opcji nawadniającej już nie ma – polecamy.

Plecak turystyczny powinien dbać o Twoje nawodnienie na któryś z tych trzech sposobów. Dzięki temu nie będziesz czekać z piciem do postoju (i grzebania w torbie) – to istotne zwłaszcza w czasie letnich wypraw.

turystyczny plecak z miejscem na wodę, karimatę i kijki
Najprostsza organizacja nawodnienia w plecakach – kieszonka zewnętrzna na butelkę.

Dobór plecaka turystycznego do wędrówki w praktyce – krok po kroku

Skoro znasz już kluczowe cechy turystycznych plecaków, dopasuj swój model według tej instrukcji:

 1. 1. Określ, gdzie się wybierasz, na jak długo i jakiego sprzętu potrzebujesz – wtedy poprawnie dobierzesz litraż.
 2. 2. Przejrzyj w sklepie plecaki o interesującym Cię litrażu. Zwróć uwagę na ilość kieszeni i przegródek. Zaplanuj wstępnie, co w nich umieścisz podczas pakowania.
 3. 3. Kiedy skreślisz plecaki z nieodpowiednią ilością kieszeni, popatrz na systemy nośne. Czy paski są szerokie? Wyglądają na wygodne? Mają regulacje?
 4. 4. Zobacz, z jakiego materiału powstał plecak. Przeczytaj opis w poszukiwaniu informacji o właściwościach technicznych zastosowanej tkaniny. Upewnij się co do wodoodporności konstrukcji i niskiej wagi na pusto.
 5. 5. Sprawdź, czy producent uwzględnił kwestię ułatwienia nawodnienia. Jeżeli tak – jest przynajmniej prosta zewnętrzna kieszonka na butelkę – plus dla niego.
 6. 6. Po odebraniu plecaka przyjrzyj się wykonaniu każdego szczegółu. Przetestuj zamki, ściągacze, także te w kieszeniach wewnętrznych.
 7. 7. Przymierz plecak. Dostosuj system nośny do swoich warunków anatomicznych. Spakuj większość sprzętu, który planujesz w nim przenosić. Pospaceruj po schodach, poskacz, pozginaj się – plecak nie powinien się znacząco przemieszczać w ruchu.

Jeżeli cokolwiek w plecaku wzbudza Twoje wątpliwości, nie wahaj się przed zwrotem. I jeszcze jedno – nie oszczędzaj na siłę. Widzisz już, ile czynników jest istotne przy dobieraniu turystycznych modeli – dopracowanie tego wszystkiego wymaga sporej wiedzy projektantów oraz materiałów z wyższej półki. W kwestii sprzętu turystycznego jest albo dobrze, albo tanio.

Jakiej firmy plecak w góry? Najlepsi producenci na rynku

Marka ma znaczenie. Na rynku turystycznym słusznie dominują plecaki od firm:

 • – Salomon
 • – Deuter
 • – Jack Wolfskin
 • – Salewa
 • – The North Face
 • – Alpinus
 • – Mountain Warehouse
 • – Thule.

To wybory, na które można stawiać w ciemno. Kupuj w oficjalnych sklepach marki lub u autoryzowanych dystrybutorów. Wtedy masz gwarancję, że sprzęt jest oryginalny.

Przykłady plecaków na różne wycieczki górskie

Poniżej znajdziesz przykłady świetnych plecaków dla turystów o różnych potrzebach. Możesz je wybrać lub po prostu poszukać czegoś w tym typie. Na rynku jest co niemiara propozycji – a wiesz już czego szukać i którym markom można spokojnie zaufać ;).

Thule AllTrail X czyli mały i praktyczny

Thule AllTrail X to 15-litrowy model zaprojektowany z myślą o osobach, które wybierają się w góry… mimochodem. Odpowiednie dla początkującego turysty, który idzie na spacer sam, w ładną, ciepłą pogodę.

Mały plecak w góry thule alltrain x 15 litrów
Plecak Thule AllTrain X o pojemności 15 litrów. Minimum objętości, maksymalna jakość wykonania. Źródło: oficjalny sklep producenta Thule.

W pojedynczej komorze zmieści się woda, przekąska, ortalionowa kurtka, klucze, portfel, jeszcze zostanie trochę miejsca na kupienie pamiątki w punkcie turystycznym. Dopiero zaczynasz z górami, zwiedzasz proste szlaki, a cenisz solidność? Marka Thule Cię nie zawiedzie.

Salomon Trailblazer 20 na lekkie wycieczki

Plecaki Salomon Trailblazer to klasyka wycieczkowa. Są dostępne w różnych rozmiarach. Oto model 20-litrowy, w sam raz na jednodniowe wyjścia, gdy nie potrzebujesz dużo sprzętu. Sprawdzi się np. na rodzinnym spacerze po Dolinie Kościeliskiej w letni dzień. 20 litrów to na tyle dużo, by spakować siebie oraz trochę akcesoriów niezbędnych dla dziecka.

jaki plecak w góry - przykład dobrego plecaka salomon
Plecak turystyczny Salomon Trailblazer 20. Źródło: oficjalny sklep producenta Salomon.

Dzięki systemowi nośnemu z dodatkowymi paskami nie odczujesz ciężaru. Plecak na pusto waży tylko około 400 gramów – to doskonały wynik nawet jak na małe plecaki turystyczne. Jest uniwersalny dla kobiet i mężczyzn.

Deuter AC LITE 32 EL czyli plecak w góry jaki sprawdzi się u wysokiej osoby

Plecak niemieckiej firmy Deuter, zaprojektowany z myślą o lekkich, krótkich wyprawach. Powstał dla turystów o nieprzeciętnie wysokim wzroście. Model przedłużono, by pasował na osoby mierzące 185-205 cm (długość pleców 48-58 cm). To zdecydowanie ułatwia regulację torby. Poza tym przedłużeniem jest to po prostu solidny, typowo hikingowy plecak o dopracowanej konstrukcji.

plecak w góry deuter 32 litry
Deuter AC LITE 32 EL, czyli 32-litrowy model dla wysokich. Źródło: oficjalny sklep producenta Deuter.

Jeżeli więc należysz do wysokich osób, na rynku są warianty specjalnie dla Ciebie. Powyższy model ma 32 litry, znajdą się także mniejsze i większe pojemności. 32-litrówka będzie odpowiednia na wycieczkę górską od świtu do zmierzchu, także w zimie.

Salewa Puez 40+5L – profesjonalny plecak dla zaawansowanych

Salewa Puez to technologiczna bomba. Powstał dla tych, którzy wybierają długie wycieczki, a nawet eksplorują góry profesjonalnie. Zastosowano w nim tkaniny o podwyższonej wytrzymałości (nylon ripstop), w pełni wodoodporne. Pokrywa u góry jest zwijana, po rozłożeniu dodaje 5 litrów.

profesjonalny plecak trekkingowy salewa puez
Profesjonalny plecak Salewa Puez 40+5. Źródło: oficjalny sklep producenta Salewa

Na boku znajduje się dodatkowy zamek ułatwiający przeszukiwanie komory. Poszerzony pas biodrowy służy wygodnemu rozłożeniu ciężaru. Są troczki na kijki, pasy z regulacjami, wewnątrz znajdują się kieszenie ułatwiające organizację.

Plecak z najwyższej półki jakościowej, dla gorąco zakochanych w górach. trzeba zaznaczyć, że jest to także najwyższa półka cenowa. Trzeba jednorazowo wydać około 800 złotych – sporo, choć wytrzymałość zwraca ten wydatek w dłuższej perspektywie.

The North Face Terra na najdłuższe przygody

Oto przykład plecaka o pojemności 65 litrów. Z The North Face Terra można iść w teren nawet na tydzień. Pojemny, ze strategicznie zaprojektowanym systemem nośnym i oczywiście zaczepami na kijki – bez kijków ani rusz przy takim ładunku.

duży plecak the north face terrra - prezentacja z zewnątrz i wewnątrz
Wielki plecak The North Face Terra 65 litrów. Źródło: oficjalny sklep producenta The North Face.

Plecak wyposażono w system kompresyjnych pasków do zmniejszania całościowej objętości po wypchaniu. Wewnątrz znajduje się bukłak. Na pasie biodrowym są poręczne kieszenie na drobiazgi. 65 litrów to objętość, w której zmieści ekwipunek na przygodę życia – i to niejedną, bo producent słynie z solidności wyrobów.

Jack Wolfskin Peak Hiker – dla małych górołazów

Masz na pokładzie pociechę, która lubi wędrówki w nieznane? Pomyśl o sprawieniu jej prawdziwego plecaka turystycznego. Modele dla dzieci od 9 r.ż. są w kolekcji marki Jack Wolfskin.

jaki plecak w góry jest odpowiedni dla dziecka - peak hiker jack wolfskin
Dziecięcy model plecaka w góry – Jack Wolfskin Peak Hiker. Źródło: oficjalny sklep producenta Jack Wolfskin.

Peak Hiker to model, który wygląda jak dorosły plecak, ma wszystkie dorosłe właściwości, ale jego rozmiary są dostosowane do warunków anatomicznych najmłodszych osób.

Podsumowanie

Dobór plecaka w góry poprzedza dokładne planowanie wędrówki i zabieranego sprzętu. Na tej podstawie dobieramy odpowiedni litraż. Dalej, trzeba zwrócić uwagę na system nośny – serce turystycznego plecaka, odpowiedzialne za jego przyjazność dla kręgosłupa. Policz kieszenie, zaplanuj co w nich umieścisz. Przeczytaj, jakie materiały wykorzystał producent, przyjrzyj się wykończeniu i dokładnie przymierz konstrukcję w domu.

Bezdyskusyjnie – marka ma znaczenie. Na rynku nie brakuje plecaków o zróżnicowanej pojemności i konstrukcji. Sięgnij po modele specjalistyczne, a przede wszystkim dobierz do swoich potrzeb każdy z wymienionych parametrów.