Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak rozwijać kreatywność w każdym wieku? 10 wskazówek

13.05.2024

Jak rozwijać kreatywność w każdym wieku? 10 wskazówek

Jak rozwijać kreatywność w każdym wieku? 10 wskazówek

Jak rozwijać kreatywność bez ograniczeń? Kreatywność to umiejętność generowania nowych pomysłów, rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób i tworzenia oryginalnych dzieł. Chociaż często kojarzymy ją z dziećmi i artystami, tak naprawdę każdy z nas posiada potencjał twórczy, który można rozwijać w każdym wieku. W tym artykule przedstawimy 10 metod, które pomogą Ci pobudzić twórcze myślenie. Dowiesz się, jak czerpać inspirację z otaczającego Cię świata i osób. Czytaj!

Jak rozwijać kreatywność od zera? Czy da się jej nauczyć?

Tak, kreatywności można się nauczyć od zera. Wbrew powszechnej opinii, kreatywność nie jest wrodzoną cechą, z którą się rodzimy. Jest to umiejętność, którą można rozwijać poprzez ćwiczenia i praktykę.

Oczywiście, niektórzy ludzie mogą mieć naturalną predyspozycję do kreatywności. Może to wynikać z czynników genetycznych, środowiskowych lub po prostu z większej otwartości na nowe doświadczenia. Jednak nawet osoby, które z natury nie są zbyt kreatywne, mogą nauczyć się myśleć i działać w sposób bardziej twórczy.

Poniższe sposoby pomogą Ci w trenowaniu kreatywnego myślenia. Możesz je proponować także dzieciom i innym członkom rodziny. Ba – większość poniższych zajęć da się wykonywać wspólnie!

1 – Spróbuj artystycznego hobby

Sama próba podjęcia artystycznego zajęcia może się okazać wystarczającym bodźcem do wejścia w kreatywny tryb.

Dobrym zajęciem dla początkujących artystów jest np. tworzenie biżuterii. Proste, efektywne i przystępne cenowo. Dobra hurtownia biżuterii zaopatrzy Cię we wszelkie potrzebne elementy do konstruowania swoich projektów. Wybór koralików, zawieszek, łańcuszków, rzemyków i dziesiątek innych materiałów pobudza twórcze myślenie.

jak zwiększyć kreatywność dzięki robieniu biżuterii przez dziecko
Dziecięce dłonie świetnie dają sobie radę w nawlekaniu koralików!

Jakie inne artystyczne hobby możesz praktykować w domowym zaciszu? Rzeźbienie, tworzenie świec, wyszywanie, malowanie po numerach, decoupage i wiele, wiele innych. Dużo takich rozrywek nadaje się także dla najmłodszych, bo nie wymaga zdolności manualnych. Stwórzcie razem coś pięknego!

2 – Rozejrzyj się

Świat jest pełen inspiracji. Zwracając uwagę na szczegóły, takie jak kolory, kształty, tekstury, dźwięki i zapachy, możesz pobudzić wyobraźnię.

Zdejmij słuchawki. Otwórz oczy. Usiądź na ławce w parku i podziwiaj otoczenie. Zwolnij, a dogonią Cię kreatywne myśli.

3 – Czytaj o innych kulturach, religiach, ideach

Poznając ludzi z różnych środowisk i kultur, możemy lepiej zrozumieć świat i znaleźć nowe sposoby patrzenia na problemy. Im głębiej jesteśmy świadomi otaczającej nas różnorodności, tym bardziej prawdopodobne jest, że dostrzeżemy nowe możliwości i pomysły.

W domowych warunkach najłatwiej zaznać inności dzięki starym, dobrym książkom. Sięgnij po publikacje opowiadające o świecie, którego nie znasz osobiście. Zaproponuj taką rozrywkę także innym członkom rodziny, a będziecie mieli wiele tematów do rozmów.

4 – Naucz się czegoś nowego

Zawsze chciałeś nauczyć się grać na instrumencie muzycznym, malować lub kodować? Teraz jest idealny czas, aby zacząć! Nauka nowej umiejętności może pomóc Ci wyjść ze strefy komfortu i pobudzić mózg do kreatywnego myślenia.

Nie musisz od razu podejmować długich, drogich kursów. Sprawdź na Facebooku, jakie wydarzenia odbywają się w Twojej okolicy, a na pewno trafisz na jakieś jednorazowe warsztaty bądź darmowe webinary.

5 – Bierz udział w wydarzeniach

Jak ćwiczyć kreatywność i przy okazji tworzyć wspomnienia? Rusz się na wydarzenia, którymi być może nie jesteś szczególnie zainteresowany, ale są czymś nowym. Podejdź do tego z myślą: i tak mam wolny czas, pójdę, a nuż mi się spodoba. Najwyżej się nie spodoba – ważne, że zawsze to jakieś nowe doświadczenie!

Sztuka nowoczesna nigdy Cię nie interesowała, ale w okolicy otwiera się wystawa z niedrogimi wejściówkami? Zabierz rodzinę i wspólnie ją obejrzyjcie, zamiast spędzać czas na nicnierobieniu.

6 – Rozmawiaj z dziećmi

Rozmowy z dziećmi rozwijają i malucha, i dorosłego dyskutanta.

Zadawanie pytań otwartych, opowiadanie historii i zachęcanie dzieci do tworzenia własnych opowieści, pomaga najmłodszym rozwinąć wyobraźnię. Ponadto Twoja uwaga pomoże młodemu człowiekowi budować pewność siebie w dzieleniu się pomysłami.

A jak dorosły skorzysta na takich rozmowach? Pozna zupełnie nowe perspektywy dziecka, które nie jest skrępowane dziesięcioleciami schematów. Kiedy dzieci mówią, poświęć im całą swoją uwagę. Patrz im w oczy i staraj się zrozumieć ich punkt widzenia. Dużo się nauczysz.

ojciec i chłopiec przybijają piątkę podczas kreatywnej rozmowy
Kiedy nie masz pomysłu na kreatywne rozwiązanie swojego problemu, porozmawiaj na ten temat ze swoim dzieckiem. Widzi to, czego nie widzisz Ty.

7 – Przerwij rutynę

Codzienna rutyna zapewnia komfort, ale czasami może tłumić kreatywność. Wyjście poza schematy i spróbowanie czegoś nowego pobudzi Twój umysł do świeżego myślenia i generowania nowych pomysłów. Wystarczą bardzo drobne zmiany.

 • Zamiast jechać do pracy tą samą trasą, wybierz okrężną drogę.
 • Zamiast gotować ten sam obiad co zawsze, wypróbuj całkiem nowy przepis.
 • Zamiast spędzać czas w domu przed laptopem, zabierz komputer do kawiarni.
 • Zamiast oglądać wiadomości w telewizji, przeczytaj dzisiejszą gazetę w formie papierowej.

8 – Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych

Jak zwiększyć kreatywność dzięki mediom społecznościowym?

 • Media społecznościowe są pełne inspirujących treści, takich jak zdjęcia, filmy, muzyka i teksty. Przeglądaj zwłaszcza Pinteresta i Instagrama – to niekończące się skarbnice pomysłów.
 • Social media pozwalają łączyć się z ludźmi z całego świata. Możesz wymieniać się pomysłami w ramach międzynarodowej burzy mózgów!
 • W mediach społecznościowych znajdziesz wiele samouczków i kursów online, które pomogą Ci rozwinąć nowe umiejętności kreatywne.

9 – Baw się kreatywnie

Kreatywna zabawa to kolejny sposób, by dorośli i dzieci nauczyli się czegoś od siebie podczas przyjemnego spędzania czasu. Schowaj tablet z bajkami, wyłącz telewizor i zaproś malucha do:

 • malowania palcami – pobawcie się w zgadywanie, co namalował drugi,
 • lepienia ludzików z plasteliny – kto ulepi śmieszniejszego potwora?,
 • wspólnego tańca – wymyślcie ciekawy układ,
 • zabawy z wodą – przelewania, barwienia, robienia eliksirów,
 • odgrywania scenek ze wcielaniem się w różne role i sytuacje,
 • dekorowania ciasteczek według dowolnego pomysłu.

To sposób nie tylko na to, jak rozwijać kreatywność. Takie zajęcia skutecznie Was do siebie zbliżą i stworzą wspomnienia na lata.

pomysł jak rozwijać kreatywność - dzięki rodzinnej zabawie lalkami
Wrzućcie na luz i rodzinnie pobawcie się lalkami. Uwolnij swoje wewnętrzne dziecko – zapewne jest bardziej kreatywne niż dorosła wersja!

10 – Dbaj o odżywianie, sen i aktywność fizyczną

W zdrowym ciele zdrowy i kreatywny duch. Zadbaj o fundamenty swojego stylu życia, a mózg zacznie funkcjonować na najwyższych obrotach. Niech chęć bycia bardziej kreatywnym będzie dla Ciebie motywatorem do zadbania o siebie od każdej strony.

Podsumowanie

W tym, jak rozwijać kreatywność, pomogą Ci nowe hobby o charakterze artystycznym. Odwiedź hurtownię biżuterii i zainspiruj się do tworzenia ozdób. Kup zestaw do malowania po numerach. Zaproś dziecko do kreatywnej zabawy z plasteliną. W weekend zabierz rodzinę gdzie, gdzie się nie spodziewają, a wolny czas w tygodniu poświęcaj na czytanie o zupełnie nowych rzeczach. Wystrzegaj się rutyny i dbaj o samopoczucie fizyczne, a kreatywne myślenie zacznie przychodzić Ci o wiele łatwiej.