30.11.2023
Jak rozwijać kreatywność w każdym wieku? Na doskonalenie twórczej cechy umysłu zawsze jest dobry czas. Możesz ćwiczyć w domu, w pracy, na zakupach czy czekając pod przedszkolem na swojego malucha. Trzeba tylko wiedzieć jak – przeczytaj, zastosuj, zobacz świat w nowych barwach!
Krótka odpowiedź: tak, kreatywność można wyćwiczyć. Nawet gdy od dawna jesteś dorosły.
Kreatywność to umiejętność generowania nowych i oryginalnych pomysłów. Jest ona często postrzegana jako cecha wrodzona, ale badania naukowe pokazują, że można ją rozwijać i ulepszać poprzez ćwiczenia.
W dzisiejszych czasach spersonalizowane może być wszystko. Kubki, ubrania, pościel, smycz dla psa, miś dla dziecka. Korzystaj z takich opcji przy kupowaniu nowych drobiazgów. Możesz na przykład zamówić własnoręcznie zaprojektowaną bluzę w firmie zajmującej się ubraniami reklamowymi: https://sklep-logos.pl/bluzy-reklamowe, albo zorganizować zestaw do malowania ceramiki i samodzielnie przyozdobić zastawę stołową na okres świąteczny.
Projektowanie różności będzie dla mózgu bodźcem do kreatywnego działania. Przyłoży się, bo wie, że stworzonych rzeczy będziesz później używał – sprawa jest więc poważna. Wciągnij w projektowanie swoje dziecko. Rzeczy, które razem wymyślicie i stworzycie, będą nie tylko treningiem kreatywności, ale też pamiątką wspólnie spędzonego czasu – bezcenną!
Nowe rzeczy, nowe doświadczenia, miejsca i ludzie – to paliwo dla mózgu. Konieczność ciągłego adaptowania się do nowych sytuacji nie pozwala mu na stawanie w miejscu. Rozwijasz nowe perspektywy, czerpiesz inspiracje z życia, a więc i Twoja kreatywność wchodzi na wyższy poziom.
Jedź na relaksujący koncert mis kryształowych. Ruszaj do kina na film, który na pierwszy rzut oka nie jest w Twoim typie. W zimie spróbuj morsowania. A może skok na bungee? Przecież zawsze Cię kusiło!
Kiedy chcesz być kreatywny i oryginalny, podejmuj aktywności oryginalne z Twojej perspektywy. Urozmaicone życie to urozmaicony umysł.
Masz nudną chwilę? Wykorzystaj ją na kreatywne myślenie – nawet gdy wydaje Ci się, że jeszcze nie jesteś kreatywny. Dobrze wykorzystana nuda przestaje być nudna.
Przykład. Jedziesz autobusem? Zagraj ze sobą w co by było, gdyby. To gra umysłowa polegająca na wymyślaniu nowych scenariuszy na podstawie danego tematu widocznego w otoczeniu. Widzisz, że na przystanku wsiada mężczyzna z psem? Zapytaj siebie, co by było, gdyby ten pies teraz zaczął głośno przemawiać na cały pojazd. Co mógłby powiedzieć? Jak zareagowaliby pasażerowie? Jak tłumaczyłby to właściciel utalentowanego czworonoga?
Sytuacyjne wyobrażenia o wysokiej abstrakcyjności to sprawdzony, skuteczny sposób na to, jak rozwijać kreatywność. Może kiedyś przyjdzie Ci do głowy coś, co ewoluuje w… pomysł na książkę? Tak, tak powstają powieści!
O tym, jak ważne jest rozmawianie z maluchem, wie każdy rodzic. Ale czy myślałeś kiedyś o tym jak o treningu swojej kreatywności? Dzieciaki mają tyle niewiarygodnych pomysłów, złotych myśli i nietuzinkowych zagwozdek, że Twój mózg… będzie zachwycony możliwością rozmawiania z kimś tak inspirującym!
Uczyń pociechę najważniejszym partnerem do dyskusji. Niech poczuje swobodę do uwalniania swoich myśli, a Ty traktuj je poważnie. Słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia Twoje dziecko. Daj mu znać, że jesteś zainteresowany tym, co mówi.
Kolejna rzecz, za którą mózg Cię pokocha – ciągła nauka. A czego? Czego tylko zechcesz. Nabywanie nowych umiejętności tworzy w mózgu kolejne połączenia, czyni go całościowo sprawnym i wszechstronnym. Popracujesz nie tylko nad tym, jak być kreatywnym, ale również poćwiczysz pamięć i koncentrację.
Na potrzeby dzisiejszego tematu – zachęcamyh, byś uczuł się przede wszystkim rzeczy opartych na potrzebie kreatywności. Rysowanie, haftowanie, lepienie z modeliny, tworzenie biżuterii, przerabianie ubrań – wszystkie chwyty dozwolone.
Nie zaniedbuj rozrywek, zwłaszcza tych pobudzających wyobraźnię. Chociaż w doskonaleniu kreatywności najważniejsze są rozrywki twórcze, takie jak wspomniane już projektowanie czy rysowanie, odniesiesz korzyści także z zajęć, które nie wymagają od Ciebie bycia artystą. Daj swojemu mózgowi odpocząć, tym razem nie tyle w kreatywny sposób, co w podziwiający cudzą kreatywność.
Sięgaj po rozrywki, które są dla Ciebie stymulatorem wyobraźni. Wymyślaj własne fabuły filmów, alternatywne zakończenia książek, dopisz fabularne rozwiązanie dla gry komputerowej.
Szaro-bura przestrzeń może sprzyjać koncentracji na zadaniach (zwłaszcza w biurze), ale nie sprzyja kreatywności… Nadrób to w domu!
Kreatywne otoczenie to takie, które pozwala na swobodną ekspresję myśli. Kolor i wzór pozwalają stworzyć nastrój i artystyczną aurę. Powieś na ścianie obrazy, plakaty, zdjęcia. Ustaw na półkach różnorodne rośliny. Fotel postaw przy oknie, żeby mieć widok na to co się dzieje pod domem. Jeśli to możliwe, zaaranżuj swoje otoczenie tak, aby wpuszczało dużo naturalnego światła.
Minimalizm już nie jest krzykiem mody – niech w Twoim domu znajdzie się chociaż jedno pomieszczenie do relaksu, wyglądające niczym z bajki o Alicji w Krainie Czarów.
Czy mówienie do siebie może być metodą na to, jak rozwijać kreatywność? Oczywiście! Kiedy usłyszysz co masz w głowie – pomysł, problem, dylemat – mózgowi będzie łatwiej przyjąć go do wiadomości i na poważnie, głęboko rozważać. Wymawiaj swoje idee i nie przejmuj się, że ktoś to usłyszy. Mówienie do siebie jest zupełnie normalne!
Tak to już jest z kreatywnymi duszami – najpierw mówią do siebie, a potem zadają dziwne pytania ludziom w pobliżu i z zainteresowaniem przysłuchują sie odpowiedziom… 😉
Kontakt z drugim człowiekiem to dla umysłu kopalnia bodźców. Warto wymieniać myśli nie tylko z dziećmi. Uważnie słuchaj dorosłych ludzi, zadawaj pytanie otwarte (jak myślisz, dlaczego…?), pozwalaj przedstawiać własny światopogląd nawet gdy jest on skrajnie przeciwny do Twojego.
O tym, że człowiek jest fascynującą istotą z pewnością nie trzeba Cię przekonywać! Ludzie inspirują – także ci, których po prostu mijasz na ulicy.
By mózg pozytywnie szalał, musi być wypoczęty, dotleniony i dobrze odżywiony. Pracuj nad fundamentami zdrowego stylu życia. Sen, aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta sprzyjają utrzymaniu umysłu w doskonałej formie. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch.
Jak być kreatywnym? Dostarcz mózgowi bodźców. Są wszędzie! Rozmawiaj z ludźmi, przyjmuje przemyślenia dzieci, graj ze sobą w umysłowe zabawy. Daj się wciągnąć w kreatywne zajęcia, a oglądanie filmu traktuj jako karmienie wyobraźni. Kreatywność, jak każda umiejętność, jest możliwa do wypracowania!