Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak prać odzież sportową by zachowała swoje właściwości?

21.02.2023

Jak prać odzież sportową by zachowała swoje właściwości?

Jak prać odzież sportową by zachowała swoje właściwości?

Ubrania sportowe wyróżniają się wieloma cechami, które przydają się w czasie wysiłku fizycznego. Zapobiegają przegrzaniu organizmu, ułatwiają skórze oddychanie i odprowadzają nadmiar wilgoci. Chronią również przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. O specjalne właściwości trzeba jednak równie specjalnie dbać. Nawet najlepsza odzież Salomon może szybko się zniszczyć, jeśli będziemy traktować ją tak, jak zwykłe bluzy i spodnie. Dowiedz się, jak prać odzież sportową, by zachować ją w  doskonałym stanie na wiele miesięcy treningów.

Metka – podstawowe źródło informacji

Najważniejsze rady dotyczące użytkowania odzieży sportowej powinien przekazać nam jej producent. A dokładniej – umieścić je na metce. Czasami nie zwracamy na nią uwagi, ale w tym przypadku warto się z nią zapoznać. Umieszczone na niej symbole pozwolą zająć się sportowymi ubraniami w odpowiedni sposób: metody sprawdzone na zwyczajnych, bawełnianych koszulach mogą być bowiem bezużyteczne.

Z metki dowiemy się, jak prać odzież sportową, czy można ją wirować i w jakiej pozycji suszyć. Lepiej zastosować się do zaleceń, bo jeśli uszkodzimy ubrania przez nieodpowiednie pranie, nie ma co liczyć na reklamację. 

Jeśli obcinamy metki, to warto wcześniej zrobić jej zdjęcie. Tak na wszelki wypadek – nawet gdy wydaje nam się, że wszystko doskonale zapamiętaliśmy.

kobieta sprawdza metki przed praniem odzieży sportowej

Zasady tego jak prać odzież sportową

Koszulki, legginsy, softshelle, bielizna termoaktywna czy inne elementy odzieży sportowej, są zwykle wykonane z syntetycznych materiałów o specjalnych właściwościach technicznych. Największe ryzyko ich zniszczenia niesie ze sobą nieprawidłowe pranie. Zanim więc włączymy pralkę, pamiętajmy o tych zasadach, bo wszystko, co wiemy o praniu, może nie być odpowiednie akurat dla specjalistycznego materiału.

Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia temperatura wody. Nie może być zbyt wysoka – w większości przypadków nie powinna przekraczać 30, czasami 40 stopni Celsjusza (sprawdź metkę). W zbyt ciepłej wodzie odzież sportowa może bowiem stracić swoją elastyczność, właściwości oddychające oraz mocno się skurczyć. Najłatwiej wybrać po prostu tryb “sport” lub inną podobną opcję, którą posiada większość nowoczesnych pralek. 

Zanim zabierzemy się za pranie odzieży sportowej, pamiętajmy, by przewrócić brudne elementy garderoby na lewą stronę. To pozwoli na dłużej zachować ich nieskazitelny wygląd i głębię koloru. Trzeba też zapiąć wszystkie suwaki, żeby nie rozdarły materiału i dwa razy sprawdzić, czy nic nie znajduje się w kieszeniach. Treningowe ubrania możesz dla pewności zabezpieczyć w specjalnym woreczku osłaniającym przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Jakich środków do prania użyć?

Ważny jest także środek, którego użyjemy do prania. Tutaj można popełnić sporo błędów… Silnie działające detergenty, wybielacze, chemiczne czyszczenie – to prosta droga do zniszczenia naszej ulubionej koszulki do gry w piłkę czy spodni do biegania. 

W sklepach znajdziemy specjalne środki do tego typu ubrań. Proszki do prania odzieży sportowej to wysoko skoncentrowane detergenty (wystarczy użyć odrobiny, więc nieprędko się zużywają) skutecznie piorące w niskich temperaturach. 

Należy zadbać zwłaszcza o bieliznę termoaktywną, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Do jej prania można używać nawet proszku dedykowanego dziecięcym ubraniom – najdelikatniejszego.

Nie używaj płynu zmiękczającego, ponieważ zawarta w nim lanolina bezpośrednio ingeruje w strukturę włókien, niszcząc ich techniczne właściwości.

Kiedy prać odzież sportową?

Odzież sportową powinno się prać po każdym treningu. Przepocona odzież to raj dla bakterii. Nawet jeśli trening był lekki, a Ty niewiele się spociłeś, odzież trzeba przynajmniej krótko przeprać (większość pralek ma tryb szybkiego odświeżania). Najlepiej zrobić to tuż po powrocie do domu. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, odzież sportowa i tak nie powinna od razu trafić do kosza z brudnymi rzeczami. Należy przynajmniej rozwiesić sportowe ubrania do wyschnięcia – w miarę możliwości na świeżym powietrzu, na balkonie lub przy otwartym oknie. 

No dobrze, ale przecież nie włączysz pralki z jednymi spodenkami i koszulką w środku. Po wysuszeniu ubrań możesz je wrzucić do kosza na pranie i wyprać z rzeczami w zbliżonym kolorze. Licz się tylko z tym, że przepocona odzież sportowa będzie bardzo cuchnąć po kilku dniach…

Po zakończeniu sezonu warto przyjrzeć się również odzieży z membraną i wyczyścić ją, by w dobrym stanie przeczekała w szafie kilka kolejnych miesięcy. Nie można zapominać również o konserwacji obuwia. Za każdym razem, gdy odkładamy część garderoby na przyszłość, zadbajmy, by trafiła do schowka w takim stanie, w jakim chcielibyśmy ją zastać.

Co zrobić po wypraniu ubrań?

Co po praniu? Na pewno nie prasowanie! Podobnie jak gorąca woda, wysoka temperatura żelazka może uszkodzić syntetyczne włókna i pozbawić właściwości, dla których zdecydowaliśmy się na ich zakup. Z tego samego powodu ubrań sportowych nie powinniśmy suszyć w suszarce bębnowej.

Wystarczy, że po praniu lekko strzepiemy nagromadzoną na odzieży wilgoć i starannie rozwiesimy ubranie. To wystarczy, by ubrania wysuszyły się bez zagnieceń. Materiał odzieży sportowej jest elastyczny i miękki, więc odzież bez problemu rozprostuje się na naszym ciele.


Jak prać odzież sportową? Należy się kierować przede wszystkim wskazówkami producenta zaznaczonymi na metce. Pamiętajmy, że odpowiednie czyszczenie i konserwacja sportowej odzieży, nawet specjalistycznymi środkami, i tak będzie tańsza niż zakup nowej. Lepiej wyrobić sobie dobre nawyki, zakupić delikatne detergenty oraz zrobić miejsce na suszenie ubrań, niż pozbawić sportowych ubrań właściwości dla których je kupiliśmy.