Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak poradzić sobie z łuszczycą?

27.05.2024

Jak poradzić sobie z łuszczycą?

Jak poradzić sobie z łuszczycą?

Łuszczyca to choroba skóry, której nie da się wyleczyć, bo jest to choroba autoimmunologiczna. Można jedynie łagodzić jej objawy i wydłużać okresy remisji, tak aby jak najdłużej cieszyć się gładką skórą. Zobacz jak radzić sobie z łuszczycą i co możesz zrobić, aby Twoja skóra była gładka.

Co wiadomo o łuszczycy?

Łuszczyca to choroba skóry, która polega na tym, że pojawiają się suche i swędzące zmiany, które mogą pękać. Typowe miejsca powstawania łuszczycy to kolana, łokcie, a także głowa. Nie wiadomo co tak naprawdę wywołuje łuszczycę, bo nie jest to choroba zakaźna i należy to podkreślić. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną i bardzo często ma uwarunkowania genetyczne. Najczęściej ma przewlekły charakter i zmienne występowanie, bo mogą pojawiać się długie okresy remisji, ale także zaostrzone fazy. Jest to częściowo związane z porami roku, choć u każdej osoby należy traktować to indywidualnie. Łuszczyca może mieć łagodny przebieg bardzo długi czas, aby potem przejść w ostrą fazę z trudnym leczeniem. Nie zawsze jest łatwo ją zdiagnozować i tak naprawdę jedyną miarodajną metodą, jest oddanie materiału do badania. Skóra w łuszczycy potrzebuje głównie nawilżania, łagodzenia i usuwania łuski.  Narastająca łuska jest dużym dyskomfortem dla chorego, który potrzebuje ją ściągać, aby skóra znowu była gładka. Należy to robić delikatnie i tylko za pomocą dermokosmetyków lub maści aptecznych, aby nie uszkodzić skóry. 

Łuszczyca i przyczyny jej powstawania 

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, co wywołuje łuszczycę. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się czynniki genetyczne i autoimmunologiczne. Organizm z bliżej nieokreślonych przyczyn produkuje zwiększoną ilość komórek skóry, które są widoczne w postaci łuszczących się zmian. Pewne czynniki środowiskowe mogą wyzwalać tą chorobę. Na pewno są to zmienne warunki atmosferyczne takie jak mocne słońce czy zimna i sucha pogoda. Dodatkowo dieta i styl życia mają tutaj ogromne znaczenie. Alkohol, palenie papierosów, a także tłuste i smażone rzeczy czynniki ryzyka w przypadku łuszczycy. Dlatego należy prowadzić zrównoważony tryb życia, a także liczyć się z tym, że ta choroba jest dość nieprzewidywalna. Jeśli stosuje się odpowiednie kosmetyki i nie naraża skóry na podrażnienia, prawdopodobnie można cieszyć się dłuższymi okresami remisji.

Czy da się wyleczyć tą chorobę?

W przypadku łuszczycy sprawa nie jest prosta, bo jest to choroba autoimmunologiczna, której nie da się do końca wyleczyć, ale można działać skutecznie lekami i specjalnymi preparatami na skórę, tak aby łagodzić jej objawy. Przede wszystkim stosuje się różnego rodzaju preparaty na skórę, które łagodzą swędzenie. Jest to jeden z bardziej uciążliwych objawów tej choroby, który ciężko jest zwalczać. Natomiast drapanie skóry prowadzi do jej podrażniania, a nawet do nadwyrężania włosów. Rozdrapane zmiany mogą boleć i nie powinno się tego robić. Ważna funkcja kosmetyków na łuszczycę to także delikatne usuwanie kłopotliwej łuski. W leczeniu łuszczycy różnymi preparatami pomogą takie składniki jak kwas salicylowy, hydrokortyzon, mocznik, a nawet ceramidy.