Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Ćwiczenia > Jak jeździć na łyżwach? Poradnik do nauki w każdym wieku

22.10.2023

Jak jeździć na łyżwach? Poradnik do nauki w każdym wieku

Jak jeździć na łyżwach? Poradnik do nauki w każdym wieku

Jak jeździć na łyżwach – to pytanie zadają sobie tłumy, gdy tylko zacznie się zbliżać sezon zimowy. Uśmiechnięci ludzie na otwartych lodowiskach sugerują, że jazda to świetna zabawa… więc może w tym roku? Dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się wszystkiego, a nauka jazdy na łyżwach w praktyce pójdzie Ci jak z płatka. Przeczytaj!

Co daje jazda na łyżwach?

Zimowa dawka ruchu to przede wszystkim świetna zabawa, jak również zdrowie i dobre nawyki.

  • Świetny sposób na poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Utrzymanie się lodzie wymaga pracy mięśni nóg, brzucha i pleców, co pomaga w utrzymaniu dobrej formy. To doskonałe ćwiczenie aerobowe i wzmacniające.
  • Jeżdżenie wymaga precyzyjnej kontroli ruchów, co pomaga w rozwijaniu koordynacji ruchowej oraz równowagi. Taki trening przyda się zwłaszcza dzieciom – ich funkcje ruchowe wciąż się rozwijają, a łyżwy będą dla mózgu silnym bodźcem.
  • Plus szczególnie dla dorosłych – aktywność na lodzie jest efektywnym sposobem na spalanie kalorii. Dlatego jazda na łyżwach może pomóc w utrzymaniu lub zrzuceniu wagi, która szczególnie łatwo wymyka się spod kontroli w sezonie zimowym.
  • Jazda na łyżwach angażuje serce i płuca, co przyczynia się do poprawy wytrzymałości i kondycji układu sercowo-naczyniowego.
  • Wizyty na lodowisku mogą pomóc w poprawie elastyczności stawów i mięśni, co szczególnie korzystne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
  • Jeżdżenie pomaga w redukcji stresu i poprawia samopoczucie. Endorfiny (hormony szczęścia), które są uwalniane podczas ćwiczeń, od pierwszych minut wysiłku przyczyniają się do poprawy nastroju.
  • Samodyscyplina, cierpliwość, wytrwałość – by nauczyć się, jak jeździć na łyżwach, trzeba uzbroić się w odrobinę determinacji. Ten, kto się nie podda, będzie jeździł świetnie. Na przykładzie sportu nauczysz dziecko, że praca nad umiejętnościami popłaca, a i samemu potrenujesz siłę woli.
  • Lodowiska często są miejscem, gdzie można spotkać innych ludzi i nawiązywać nowe kontakty społeczne. Mali i duzi łyżwiarze poznają tutaj przyjaciół na lata!
jak jeździć na łyżwach z rodziną - wspólny wypad na lodowisko
Dobra zabawa z najważniejszymi osobami – to wystarczający powód, by bieg na lodowisko!

Czemu warto uczyć się jeździć na łyżwach całą rodziną?

Jazda na łyżwach to sport, którego jeszcze nie próbowaliście? Wspólna nauka ma szereg zalet!

  • Jeżdżenie na łyżwach to doskonała okazja do wspólnej zabawy i spędzania czasu z bliskimi. To momenty, które pozostaną w pamięci jako cenne wspomnienia rodzinne.
  • Podczas jeżdżenia rodzina może wzmacniać swoje więzi emocjonalne. Dzieci mogą uczyć się od rodziców, a rodzice mogą cieszyć się chwilami radości swoich dzieci. Idealnie, prawda?
  • Jeżeli rodzina zaczyna jeździć razem, wszyscy mogą razem rozwijać swoje umiejętności. To satysfakcjonujące i motywujące.
  • Oprócz samej jazdy na łyżwach lodowiska oferują wiele innych zabaw, takich jak hokej czy wyścigi. Na zamkniętych lodowiskach można je uprawiać przez cały rok. To świetny sposób na urozmaicenie czasu na lodzie – jeszcze więcej wspomnień i wspólnej zabawy gwarantowane.
  • Kolejna okazja do zaszczepienia dzieciom sportowej pasji – zdrowej pasji.
  • Jeżdżenie na łyżwach na otwartym lodowisku zewnętrznym daje okazję do kontaktu z przyrodą. To doskonały sposób na odłączenie się od ekranów i cieszenie się naturą.
  • Doskonały sposób na oderwanie się od stresu i wspólne odprężenie – przyda się każdemu.
  • Jeżdżenie na łyżwach może stać się rodzinną tradycją, która będzie kontynuowana przez wiele lat. To świetny sposób na budowanie więzi między pokoleniami. Idziemy o zakład, że gdy nauczysz swoje dzieci jazdy, one nauczą swoje… i tak to się potoczy!

Mamy nadzieję, że wystarczająco zmotywowaliśmy Cię do zabrania ukochanych na lodowisko. Przejdźmy więc do nauki!

Bezpieczna nauka = bezpieczny sprzęt

Pierwszym krokiem do bezpiecznej nauki jest oczywiście dopasowanie łyżew. Przy lodowiskach działają wypożyczalnie sprzętu dopasowanego do potrzeb początkujących łyżwiarzy. Znajdziesz w nich tzw. łyżwy rekreacyjne w przeróżnych rozmiarach dla dzieci i dorosłych. Trzeba poświęcić chwilę na dobre dopasowanie łyżew na długość, oraz wyregulowanie całej konstrukcji tak, by perfekcyjnie stabilizowała kostkę.

Upewnij się, że łyżwy są w dobrym stanie i nie mają widocznych uszkodzeń. Sprawdź, czy wszystkie zamki i klamry działają poprawnie. Obsługa oczywiście na bieżąco dba o sprawność sprzętu, ale łyżwy mógł uszkodzić choćby poprzedni gość lodowiska i tego nie zgłosić.

figurki do nauki jazdy na łyżwach
Niektóre lodowiska proponują klientom figurki pomagające podczas nauki jazdy. W trakcie szusowania trzymasz je i tak stabilizujesz swój ruch. Naprawdę trudno się z nimi przewrócić!

Na lodowisko ubierz się wygodnie, w odzież niekrępującą ruchów. Dla dziecka warto zorganizować kask i ochraniacze (powinny być dostępne w wypożyczalni). Pamiętaj o rękawiczkach – są niezbędne, by komfortowo się przewracać. Na lodowisku otwartym, w słoneczne dni warto założyć ciemne okulary, aby chronić oczy przed nadmiernym odblaskiem od białego lodu.

W miarę możliwości idź na lodowisko w czasie, gdy nie ma tam tłumu. Nauka jazdy na łyżwach będzie bardziej komfortowa bez dziesiątek współtowarzyszy. Zawsze możesz zadzwonić do recepcji obiektu i poprosić o informacje o mało popularnych godzinach.

Czy jazda na łyżwach jest trudna?

Nie! Tylko tak się wydaje. Lód, cienkie płozy, a więc ryzyko poślizgnięcia się i pozorna niestabilność stóp… No właśnie – pozorna.

Pewnie jeszcze w dzieciństwie uczyłeś się jeździć na rowerze. Dwa cienkie koła, Ty pośrodku… jak to mogłoby działać? A jednak działa, dzięki fizyce – środkowi ciężkości – oraz naturalnemu odruchowi trzymania równowagi zakorzenionemu w mózgu. Dokładnie to samo utrzyma Cię w pionie na lodowisku. Nie ma się czego bać – wystarczy tylko spróbować!

Jak utrzymać się na lodzie?

Utrzymanie się na lodzie mając płozy pod stopami jest prostsze, niż się wydaje. To… dzieje się samo. Naprawdę – wystarczy wyjść na lód, stanąć jak w normalnych butach, a zmysł równowagi i środek ciężkości zrobi swoje.

Gdy dopiero uczysz się, jak jeździć na łyżwach, najlepiej stale trzymać się bandy, bo wtedy poczujesz się pewniej. Kiedy już chwilę postoisz, czas na pierwszy ruch.

nauka jazdy na łyżwach z rodzicami
Dzieci mogą szczególnie obawiać się upadku – w takim wypadku po prostu złapcie się za ręce. Maluch będzie wiedział, że nic mu nie grozi.

Jak jeździć na łyżwach do przodu?

Najprostsza technika jazdy na łyżwach jest równocześnie najbezpieczniejsza. By ruszyć do przodu:

  • Stań prosto na łyżwach z nogami ustawionymi równolegle, stopami skierowanymi lekko na zewnątrz.
  • Pochyl tułów lekko do przodu. Ugnij kolana. Rozłóż ręce szeroko.
  • Lekko odepchnij się lewą stopą w bok. Następnie prawą – i tak na zmianę. Takie odpychanie się do boków będzie Cię niosło po tafli.
  • Równolegle z pracą nóg, powinny pracować ramiona. Odepchnięcie lewą nogą – zamach prawą ręką. Równoczesna praca obu par kończyn pozwala utrzymać równowagę.
  • Im szybciej będziesz się odpychał i poruszał rękami, tym szybciej pojedziesz – proste.
  • Przejedź wzdłuż bandy lodowiska. Miej ją pod ręką, by sprawnie wyhamować.

To, jak jeździć na łyżwach, będziesz mieć wstępnie opanowane po kilku minutach na lodzie. Zaraz zacznie Cię ciągnąć w stronę środka lodowiska – a to wymaga kilku dodatkowych umiejętności!

Jazda na łyżwach po zakrętach

Nauka skręcania zajmie Ci kolejną chwilę. By zwrócić tor jazdy w bok, należy przenieść ciężar ciała na nogę, w stronę której chcesz skręcić. Druga noga jest wtedy lekko wyprostowana, a ta, na którą skręcasz, dodatkowo się ugina. Gdy spróbujesz, szybko zaczniesz robić to instynktownie.

Nauka jazdy na łyżwach to też sprawne hamowanie!

Gdy nie będziesz miał w pobliżu bandy, na której łatwo wytracić prędkość, konieczne będzie zastosowanie techniki hamowania bez podparcia. Są cztery główne metody – pług, metoda T, metoda V, hamowanie obrotem. Różnią się stopniem trudności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po trochę spróbować wszystkich – w razie czego, poniżej znajdziesz też instrukcje, jak bezpiecznie upadać 😉

Jak hamować pługiem na lodowisku?

Początkującym poleca się hamowanie pługiem. Hamowanie pługiem polega na tym, że w trakcie jazdy odrywasz jedną nogę, przenosisz ją nieco do przodu i ustawiasz pod kątem 45 stopni względem jadącej łyżwy. Dociskasz do lodu, przenosisz na nią ciężar ciała. W ten sposób sprawnie wytracisz prędkość.

Hamowanie metodą T w łyżwiarstwie

Nieco inną – i bardziej zaawansowaną metodą – jest hamowanie sposobem T. Metoda wygląda efektowniej, toteż jest lubiana przez doświadczonych łyżwiarzy, zwłaszcza gdy są na lodowisku ze znajomymi 😉

Metoda T polega na tym, że w trakcie jazdy przenosisz jedną łyżwę za drugą i ustawiasz ją prostopadle. Tylna noga z płozą ustawiona pod kątem 90 stopni będzie tarła lód, działając jak hamulec. Płozy utworzą kształt litery T i stąd właśnie nazwa techniki.

mężczyzna jeżdżący na lodowisku z podpierająca figurką
W nauce trudniejszych metod hamowania przyda się podpora. Figurki na lodowiskach są przeznaczone także dla dorosłych – na jazdę z misiem nigdy nie jest się za starym 😉

Wytracanie prędkości metodą V

Jest jeszcze metoda V. By nauczyć się nią hamować, potrzebujesz odrobiny wolnego miejsca na stopniowe wytracanie prędkości. Polega bowiem na tym, że w trakcie jazdy kierujesz czubki stóp do siebie, na kształt litery V. Już się nie odpychasz, nie przekładasz łyżew – po prostu zmieniasz kierunek tak, by łyżwy zaczęły jechać do siebie.

Efektowne hamowanie obrotem

I na koniec hamowanie obrotem, najtrudniejsze, ale i najszybsze. Możesz zatrzymać się tak w sekundę, nie wytracasz prędkości stopniowo (w przeciwieństwie do poprzednich, łatwiejszych metod.

Zaczynasz od wyciągnięcia jednej nogi przed siebie. Przenosisz ciężar mocno na nogę pozostającą z tyłu i ścinasz wyciągniętą nogą, biorąc mocny obrót. Podczas obrotu obie płozy mocno szorują lód, zatrzymują się od razu.

Niepełny obrót jest miły dla oka, więc z pewnością zobaczysz na lodowisku wiele osób, które się w ten sposób popisują 😉

Jak jeździć na łyżwach upadając bezpiecznie?

Stare ludowe powiedzenie mówi: jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Sporo w nim racji, przynajmniej w przypadku łyżew! Niemniej, należy się przewracać bezpiecznie, by nauka przyniosła efekty, nie kontuzje.

  • W momencie, gdy czujesz, że tracisz równowagę i zbliża się upadek, zegnij kolana. To rozłoży część siły upadku.
  • Nigdy nie pozwalaj sobie na upadek do tyłu – to stwarza ryzyko urazu głowy. Gdy poczujesz, że tracisz pion, wyrwij ciało do przodu i wyciągnij ręce przed siebie.
  • Nie staraj się hamować upadku. Gdy masz wrażenie, że nadchodzi, zwykle jest już za późno na odzyskiwanie równowagi – to wymaga sporej wprawy. Ugięcie kolan, wyciągnięcie rąk, pogodzenie się z losem 😉
  • Jeżeli nie uda się przekierować toru upadku w przód i zaczniesz lecieć do tyłu, szybko wyrzuć ręce za siebie. To one muszą przyjąć główne uderzenie.
  • Na lodowisku jest tłoczno? Kiedy upadniesz i zamortyzujesz się dłońmi, jak najszybciej zdejmij ręce z powierzchni lodu.
  • Zawsze warto mieć kask. Zorganizuj go przede wszystkim dla dziecka.

W tym, jak jeździć na łyżwach, upadki są nieodłączną częścią praktyki. Przyzwyczaj się do nich i poddawaj się sile grawitacji w kontrolowany sposób.

Jak wstać po upadku na łyżwach?

By podnieść się na nogi, należy:

  • uklęknąć na obu kolanach,
  • podeprzeć się rękami,
  • podnieść jedną nogę i przejść do klęku na jednym kolanie,
  • dołączyć drugą nogę, przechodząc do przysiadu,
  • odepchnąć się rękami, równocześnie prostując nogi.

Taka kolejność jest najlepsza. Nie próbuj stawać na nogi prosto z siadu, bo łyżwy zwyczajnie odjadą do przodu i wylądujesz na pośladkach 😉

jak jeździć na łyżwach - wstawanie po upadku
Kiedy dziecko przewróci się na lodzie, nie ciągnij go w ten sposób za rękę by ułatwić wstanie. Na śliskim podłożu to nie działa. Może zakończyć się ponownym upadkiem, bardzo możliwe, że tym razem wspólnym.

Jak zawrócić na lodowisku?

Potrafisz już jeździć do przodu, skręcać, upadać, wstawać i hamować – a co gdy postanowisz zawrócić? Zawracanie na łyżwach polega na ostrym wzięciu skrętu. Przenosisz cały ciężar na stronę, w którą chcesz się odwrócić i mocno przekręcasz ciało. Potrenuj zawracanie w kontrolowanych warunkach, w miejscu, gdzie będziesz mieć wolną przestrzeń. Wcześniej opanuj bezpieczne upadanie 😉

Jakie błędy robią początkujący łyżwiarze?

Mimo iż nauka jazdy na łyżwach nie jest trudna, nie jest trudne także… popełnienie kilku istotnych błędów. Zamiast rzucać sobie kłody pod płozy, uczul się na te zachowania i świadomie unikaj ich od pierwszych minut na lodzie:

  • Nieprawidłowe dopasowanie łyżew. Gdy są źle dopasowane, jazda na nich robi się trudna i niebezpieczna. Pamiętaj o prawidłowym dopasowaniu łyżew do rozmiaru stopy wyregulowaniu cholewki. Zawsze możesz poprosić o pomoc pracownika obsługi wypożyczalni.
  • Jazda na prostych nogach. Podczas jazdy należy mieć ugięte kolana. To pozwala przesunąć środek ciężkości i minimalizuje ryzyko potencjalnie groźnego upadku na plecy.
  • Odpychanie się do tyłu, zamiast na boki. Próbując stawiać stopy na wprost odjedziesz do tyłu, lub nawet się przewrócisz. To nie działa!
  • Bezwładne balansowanie rękami. Ramiona powinny poruszać się miarowo, równocześnie z nogami. Unikaj chaotycznych ruchów.
  • Zbyt duża pewność siebie. Często początkujący łyżwiarze próbują wykonywać skomplikowane triki lub jeździć z dużą prędkością zbyt wcześnie, naśladując bardziej doświadczonych towarzyszy lodowiska. To prosta droga do upadków i kontuzji. Zamiast tego, zacznij od podstaw i stopniowo rozwijaj swoje umiejętności.
  • W przypadku jazdy z dziećmi – nadmierne wyręczanie ich. Maluchy w lot łapią nowe umiejętności ruchowe. Asekuruj, instruuj, ale nie kieruj dzieckiem całkowicie. Zwłaszcza jeżeli sam nie jesteś doświadczonym łyżwiarzem. Bardzo możliwe, że opanuje jazdę jeszcze szybciej, niż Ty 😉

jak jeździć na łyżwach z dzieckiem - dziadek asekurujący wnuka
Asekurowanie dziecka – jak najbardziej. Pozwól jednak maluchowi, by jeździł też samodzielnie. Da sobie radę! Pamiętaj, że zawsze możesz wyposażyć go w kask i ochraniacze dla pełni bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Po teorii czas na praktykę. Ruszaj na lodowisko i doskonal swoje umiejętności – tylko tak można się naprawdę nauczyć zimowej sztuki. Jak z jazdą na rowerze – żadne tłumaczenia nie zastąpią tego, gdy po prostu się na niego wsiądzie i jakoś pojedzie.

  • Upewnij się, że twoje łyżwy są odpowiednio dopasowane do rozmiaru stopy i w dobrym stanie. Dziecko wyposaż w kask i ochraniacze.
  • Postój na lodzie, aż poczujesz się pewnie. Trzymaj sie blisko bandy i ruszaj do przodu.
  • Dbaj o technikę. Ugięte kolana, odpychanie się, pochylanie tułowia, harmonijna praca rąk.
  • Opanuj w kontrolowanych warunkach przynajmniej jedną technikę hamowania.
  • Kiedy chcesz skręcić lub zawrócić, przenieś ciężar ciała na nogę po tej stronie, w którą zamierzasz wziąć obrót.
  • Upadając, staraj się robić to zawsze do przodu. Uginaj ramiona i ląduj na rękach.
  • Odpychaj się do boków, nigdy na wprost.

I przede wszystkim nie poddawaj się! Jazda na łyżwach to kawał dobrej zabawy, a trening czyni mistrza. Rekreacyjną jazdę da się opanować w każdym wieku, już po jednej wizycie na lodowisku.


Nauka jazdy na łyżwach niesie same korzyści. Lepsza kondycja, relaks, świetne wspomnienia i spędzanie razem czasu – czego chcieć więcej? Sprawdź, kiedy będzie czynne najbliższe lodowisko i zabierz rodzinę na wspólne szusowanie. Bo aktywna zabawa z najbliższymi to najlepsza zabawa!