Blog o bieganiu sport.miasta.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak dbać o zęby?

06.10.2023

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Wiele osób zaniedbuje codzienną higienę jamy ustnej, nie zdając sobie sprawy, że dbanie o zęby to kluczowy element ogólnego zdrowia. Dodatkowo to, jak prezentują się zęby, jest ważne także ze względów estetycznych – piękny uśmiech dodaje pewności siebie i wpływa na samopoczucie. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak dbać o zęby, jakie nawyki warto wprowadzić do swojej rutyny i dlaczego to, czy wybierzesz odpowiedni sklep stomatologiczny ma znaczenie!

Jak dbać o zęby? Trzymaj się tych zasad!

To, jak dbać o zęby, opiera się przede wszystkim na wprowadzeniu nowych nawyków i zmianie tych już istniejących. Warto pamiętać, że jest to zobowiązanie na całe życie, a nie na chwilę, dlatego najlepiej budować nową rutynę stopniowo, krok po kroku, aby łatwo utrzymać się przez długi czas. Poznaj zasady, których warto się trzymać.

Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie

Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to zasada, którą większość z nas miała wpajaną od najmłodszych lat. Jednak warto pamiętać, że znaczenie ma nie tylko, ile razy myjemy zęby, ale przede wszystkim to, jak to robimy. Często goni nas czas i szczotkujemy zęby za krótko, zapominając o płynie do płukania jamy ustnej, nie wspomniając nawet o nitkowaniu. Jak więc podejść do tego procesu prawidłowo i jakie produkty należy wykorzystać dla najlepszych efektów?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że każdy ząb ma 5 płaszczyzn, które powinniśmy czyścić każdego dnia. O ile z przodem, tyłem i dołem lub górą zazwyczaj idzie nam całkiem dobrze, często zapominamy o przestrzeniach międzyzębowych. To właśnie w tym momencie przydaje się nić dentystyczna, irygator lub szczoteczki międzyzębowe niewielkich rozmiarów. Warto wybrać jedną metodę docierania do tych miejsc, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je wszystkie w zależności od potrzeb.

Mycie zębów powinno odbywać się w delikatny sposób, o czym zapomina wiele osób. Nie trzeba mocno dociskać szczoteczki do zębów, gdyż może to podrażnić dziąsła i doprowadzić do ich krwawienia. To, czy wybierzesz szczoteczkę manualną, elektryczną czy soniczną zależy wyłącznie od Ciebie. Nie ma jednego rodzaju, który byłby idealny dla wszystkich – warto wziąć pod uwagę swoje preferencje i możliwości finansowe. Jednak doskonałe efekty jesteś w stanie osiągnąć szczoteczką manualną, nie musisz koniecznie kupować innej szczoteczki. Pamiętaj jednak, aby najlepiej wybierać taką o miękkim włosiu

Pasty z fluorem i wybielające – tak czy nie?

Choć coraz większą popularność zdobywają naturalne produkty do higieny jamy ustnej, które nie zawierają fluoru, wielu specjalistów poleca jednak te, które mają ten składnik. Fluor wzmacnia szkliwo zębów, działa przeciwpróchniczo i zapobiega nadwrażliwości. Inne produkty mogą mieć słabsze właściwości, a w efekcie doprowadzać m.in. do częstszego powstawania ubytków. Bez względu na to, jakie produkty wybierzesz, warto decydować się na te wysokiej jakości, które znajdziesz w drogeriach lub sklepach stomatologicznych. Te ostatnie miejsca są świetnym wyborem, gdyż to tam czekają na Ciebie specjalistyczne produkty, których nie znajdziesz w standardowych sklepach. 

Dużą popularnością wśród osób pragnących pięknego uśmiechu cieszą się pasty o właściwościach wybielających. Ich stosowanie jest dobrym wyjściem, jeśli nie chcesz korzystać z profesjonalnych zabiegów wybielających w gabinecie stomatologa, np. ze względów finansowych. Konieczne jest jednak wykorzystywanie pasty tego typu w odpowiedni sposób. Nie wszystkie nadają się do codziennego mycia zębów – informację o tym znajdziesz na opakowaniu. Niektóre pasty wybielające mają działanie ścierające i zbyt często używane mogą mieć negatywny wpływ na szkliwo. Warto o tym pamiętać.

Mycie zębów przed czy po śniadaniu?

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie dotyczące tego, jak dbać o zęby. Wiesz już, jak myć zęby i jak często to robić, ale istotne jest również kiedy wykonywać tę czynność. Często wydaje się nam, że nie ma to znaczenia, a jest wręcz przeciwnie. Po pierwsze, większość stomatologów zaleca, aby myć zęby rano, jeszcze przed zjedzeniem śniadania. Nie każdy się z tym zgadza, jednak w ten sposób pozbywamy się bakterii z jamy ustnej i sprawiamy, że nie następuje ich gwałtownie namnażanie po posiłku, a do tego zabezpieczamy szkliwo fluorem. 

Zdarzają się jednak także zwolennicy mycia zębów dopiero po śniadaniu. Według nich lepiej wstrzymać się z tą czynnością, aby po jedzeniu nie tylko oczyścić szkliwo, ale pozbyć się resztek jedzenia. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na mycie zębów dwukrotnie (przed i po jedzeniu) czy tylko po posiłku, pamiętaj, aby przy czyszczeniu ich po jedzeniu należy odczekać co najmniej 30 minut. To ważny czas, gdyż wtedy ślina będzie miała możliwość zadziałać i wyrówna odczyn w jamie ustnej. Dopiero wtedy można bezpiecznie przejść do mycia zębów przez co najmniej 2 minuty.

Jak więc widzisz, na to, jak dbać o zęby, składa się wiele czynników. Nawet prosta czynność ich mycia wymaga przestrzegania kilku zasad i korzystania ze sprawdzonych akcesoriów i produktów wysokiej jakości. Warto traktować higienę jamy ustnej poważnie, gdyż jest to jeden z najważniejszych elementów, mających wpływ na to, czy zęby są zdrowe i dobrze się prezentują. 

poradnik - jak dbać o zęby
Zastanawiasz się, jak dbać o zęby? Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa! Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo myjesz zęby, możesz umówić się na indywidualny instruktaż, który przeprowadza higienistka stomatologiczna.

Zaprzyjaźnij się z czyścikiem do języka

Czyścik do języka to przyrząd, który dopiero w ostatnim czasie zdobywa popularność. Wcześniej do czyszczenia języka wykorzystywane były przede wszystkim klasyczne szczoteczki manualne, mające na główce specjalne gumowe wypustki. Coraz częściej można usłyszeć jednak o podejściu, że szczoteczka do zębów zgodnie ze swoją nazwą powinna służyć właśnie do zębów, a język zasługuje na osobny przyrząd. W tym celu doskonale sprawdza się czyścik do języka, który pozwala „ściągnąć” z niego bakterie oraz osad powstały przez noc. Jest więc bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Najlepiej stosować go od razu po przebudzeniu, przed jedzeniem czy piciem. W ten sposób mikroorganizmy nie będą się rozprzestrzeniać, a do tego zniknie nieprzyjemny nalot. 

Czyścik do języka może wydawać się zbędnym dodatkiem co higieny jamy ustnej, jednak jest wręcz przeciwnie. Z jego pomocą można zadbać o jej zdrowie, co oczywiście przekłada się także na stan zębów. Możesz zdecydować się na czyścik plastikowy, zazwyczaj posiadający gumową nakładkę w miejscu, które styka się z językiem, dzięki czemu jest delikatny. Dużą popularnością cieszą się także metalowe skrobaczki do języka, które można wykorzystywać przez długi czas – ich plastikowe odpowiedniki trzeba regularnie wymieniać.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Większość osób wie, że na zdrowie zębów wpływ ma dieta. Często mówi się, że od słodyczy robią się w nich dziury, co jest oczywiście zgodne z prawdą. Cukier wpływa na powstawanie próchnicy, a następnie ubytków, z którymi trzeba zgłosić się do stomatologa i poddać leczeniu. Najlepiej więc ograniczyć słodycze oraz słodzone napoje.

Dieta ma wpływ jednak nie tylko na zdrowie zębów, ale także ich wygląd. Żywność i napoje mogą powodować powstawanie przebarwień i osadów, które sprawią, że uśmiech nie będzie wyglądał estetycznie. Należą do nich m.in. barwiące przyprawy, np. kurkuma, curry czy papryka, kawa czy herbata. Nie trzeba oczywiście z nich całkowicie rezygnować, ale warto pamiętać o tym, jakie mogą dawać efekty. Dobrym pomysłem jest picie kawy i herbaty przez słomkę, dzięki czemu osad powinien być mniejszy. 

Powiedz nie alkoholowi i papierosom

Nie tylko dieta, ale i nawyki mają ogromny wpływ na stan uzębienia. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak dbać o zęby, ale nie stronisz od alkoholu czy papierosów, te wskazówki są dla Ciebie. Używki mają ogromny wpływ na wygląd zębów – przyczyniają się do powstawania próchnicy i chorób przyzębia, a do tego sprawiają, że zęby zyskują nieestetyczny żółty kolor. Taka barwa uzębienia od razu może sugerować, że dana osoba pali, gdyż jest to bardzo charakterystyczna barwa. Uśmiech wygląda na zaniedbany. Najlepszą opcją jest oczywiście całkowita rezygnacja z używek. Jeśli jednak nie jesteś w stanie tego zrobić, poszukaj produktów do higieny jamy ustnej przeznaczonych specjalnie dla palaczy, które zawierają specjalnie dostosowane do tego problemu składniki.

Nie zapominaj o odwiedzaniu stomatologa

Jak dbać o zęby? Jedną z najważniejszych kwestii jest regularność i tyczy się ona nie tylko codziennej samodzielnej higieny jamy ustnej, ale także wizyt u stomatologa. Warto zaplanować przede wszystkim higienizację, czyli zabieg oczyszczania z kamienia i osadów, na który składa się skaling, piaskowanie i fluoryzacja. To zabieg, który nie tylko pozwala dbać o zdrowie jamy ustnej, ale ma pozytywny wpływ na to, jak prezentują się zęby – duża część pacjentów zauważa ich wybielenie, choć nie jest to docelowym efektem tego zabiegu. 

Jak często wykonywać higienizację? Warto poddawać się temu zabiegowi co 12 miesięcy. W przypadku pacjentów, którzy mają skłonności do powstawania większych ilości kamienia, stomatolog może zalecić, aby pojawiać się na tym zabiegu co pół roku. Warto wyrobić sobie regularność w tym zakresie, tak samo jak w przypadku wizyt profilaktycznych, podczas których lekarz wykona przegląd i oceni, czy wymagane jest leczenie, najlepiej co 6 miesięcy. Nie warto czekać, aż ząb zacznie boleć – często pozwala to zaoszczędzić sobie dyskomfortu i zapłacić mniej za wizytę.

W niektórych przypadkach wizyty u stomatologa i higienistki nie są jedynymi, które warto zaplanować, aby dbać o zęby. Warto udać się także do ortodonty, który oceni ułożenie zębów – czasami leczenie ortodontyczne może być koniecznie nie ze względów estetycznych, ale zdrowotnych. Coraz więcej osób korzysta także usług fizjoterapeuty stomatologicznego. Jeśli czujesz napięcia w obrębie żuchwy albo zgrzytasz zębami, taka wizyta może być wskazana.

Kwestia tego, jak dbać o zęby, zawiera w sobie wiele składników. Warto stopniowo wprowadzać je w życie i przede wszystkim pamiętać o regularności – właśnie dlatego istotne jest uczynienie z nich nawyków. Pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej, odpowiedniej diecie, zrezygnowaniu z używek i wizytach u stomatologa, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.